dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Deska připomínající zákrok na Národní třídě se přemístí z podloubí paláce do jeho průčelí
Památník 17. listopadu na Národní třídě. Foto: D. Sedlecký / Wikimedia Commons

Deska připomínající zákrok na Národní třídě se přemístí z podloubí paláce do jeho průčelí

Pamětní deska na Národní třídě, která připomíná události 17. listopadu 1989, se přestěhuje z podloubí Kaňkova paláce do průčelí této barokní budovy. Majitel objektu, kterým je Česká advokátní komora, se rozhodl při rekonstrukci uměle vytvořený průchod z obou stran uzavřít a plastiku přesunout na veřejně přístupné místo. Opravy průchodu mají skončit na podzim.

Situace u pamětní desky, kam si chodí každý rok 17. listopadu stovky lidí připomenout brutální zákrok policie proti studentům v roce 1989, byla podle komory už neudržitelná. Přibývalo hořících svíček, věnců a květin, kvůli nimž museli několikrát zasahovat hasiči, v průchodu nebylo možné udržet pořádek, reálně hrozilo minimálně zranění lidí, kteří na pietní místo přišli.

„Je jen otázkou, ne zda, ale kdy tu dojde ke zranění či dokonce k ohrožení života těch, kteří si často i s malými dětmi přijdou významné dny připomenout," uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Památkáři podle ní navrhli úpravy, které mají paláci vrátit původní vzhled. Nynější podoba budovy vznikla v roce 1953, kdy byl kvůli tramvajovým kolejím na Národní třídě zúžen chodník před palácem a chodci museli procházet umělým průchodem.

„Něco takového však barokním stavbám ani v nejmenším neodpovídá, a tak památkáři požadovali průchod z obou stran uzavřít a přízemí paláce navrátit jeho vnitřnímu využití," uvedla mluvčí.

kankuv-palac-nahled

Budoucí podoba průčelí Kaňkova paláce s nově umístěným pomníkem

Deska se vztyčenýma rukama se proto přemístí na průčelí Kaňkova paláce, kde je nyní už rozšířený chodník. „Veřejnost tak bude mít možnost v míře daleko větší než dosud přicházet důstojně uctít u pomníku památné dny," poznamenala Chaloupková.

V obnovených barokních výkladcích budou směrem na Národní třídu trvale umístěny velkoformátové fotografie připomínající události listopadu 1989. Pomník bude podle advokátní komory zajištěn proti vandalům a poškození kamerovým systémem.

V prostorách bývalého uměle vytvořeného průchodu paláce vznikne podle Chaloupkové lepší zázemí pro činnost České advokátní komory, které potřebuje mimo jiné pro organizaci bezplatných právních porad s advokáty, pro návštěvy, chod podatelny a recepce.

V další části bude zřízen malý galerijní prostor, v němž budou vystaveny další fotografie z období sametové revoluce. V budoucnu tam chce komora pořádat i výstavy s lidskoprávní tematikou; první taková se uskuteční letos 10. prosince na Den lidských práv a Den evropských advokátů, dodala mluvčí.


Další články
Nahoru