
Deska připomínající slavný Havlův projev byla odhalena na Melantrichu
18. prosince 2021 15:29
„V předvečer výročí úmrtí Václava Havla vzdáváme hold a uctíváme přelomovou historickou událost i osobnost tohoto velkého muže," uvedla místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, manželka bývalého Havlova mluvčího Ladislava Špačka, který také na odhalení dorazil.
„Václav Havel je pro nás velkým symbolem, jehož význam si uvědomujeme hlavně v této době. Na balkoně této budovy se vyjádřil pro spojení společnosti, abychom odstranili předsudky, spojili se a vyrazili na společnou cestu svobody a demokracie,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.
„Velké srdce Václava Havla, jeho umění spojovat a bojovat proti rozdělování společnosti, vyjadřovat se lidsky, to vše bychom si měli pamatovat,“ řekl starosta hostům, kteří dorazili. Byli mezi nimi i radní Prahy 1, kterým Hejma v projevu poděkoval.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila Havel na rozdíl od jiných velmi brzy a jasně ocenil úlohu horní komory Parlamentu. „Věci, které říkal, se často naplňují. Je potřeba, abychom jeho myšlenky nezapomínali a nadále je připomínali,“ uvedl.
Jako na státníka i člověka, který byl za své přesvědčení ochoten přinést oběti a vnést do politiky lidskost, na Havla vzpomněli biskup Václav Malý a zakládající člen folkové skupiny Spirituál kvintet Jiří Tichota, kteří byli 21. listopadu 1989 na balkoně s Havlem.
„Vzpomínky bychom měli vnímat jako výzvu. Svoboda musí být bez předsudků, nenávisti a nelibosti,“ řekl Malý.
První veřejný projev pronesl Václav Havel 21. listopadu 1989. Z balkonu Melantrichu promluvil ke 200 tisícům lidí, kteří přišli na demonstraci na Václavské náměstí.
Jak vzpomněl v rozhovoru pro Českou televizi Michael Kocáb, právě tímto projevem se Václav Havel plně etabloval jako revoluční vůdce. Svým způsobem tak vlastně začala jeho cesta na Pražský hrad.Lidé se od 20. listopadu 1989 při pokojných demonstracích proti komunistickému režimu pravidelně shromažďovali nejprve na Václavském náměstí a následně na Letenské pláni.