dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Desítky tisíc stran hudebnin a knih židovských autorů se dočkají digitalizace
Hlavní budova knihovny na Mariánském náměstí. Foto: Ludek / Wikimedia Commons

Desítky tisíc stran hudebnin a knih židovských autorů se dočkají digitalizace

Městská knihovna v Praze převede do digitální podoby 223 000 stran hudebnin a knih od pražských židovských autorů z přelomu 19. a 20. století, většinu pak zpřístupní veřejnosti. Na projekt za 8,5 milionu korun získala evropskou dotaci, nakoupí z ní i skenery. Skenovat se budou díla z oddělení hudebnin a vzácných tisků, jejichž existence je ohrožená rozpadem papíru, na kterém jsou vytištěná.

„Momentálně probíhá příprava dokumentů, která obnáší kontrolu svazků na vhodnost k digitalizaci. V okamžiku, kdy od dodavatele obdržíme skenery, budeme moci ihned začít skenovat již připravené tituly," řekla zástupkyně vedoucí oddělení digitalizace pražské knihovny Marta Jílková.

Knihovna se v projektu podpořeném z 80 procent z fondů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů zavázala naskenovat a zpřístupnit v digitální knihovně 158 000 stran. Dalších 65 000 stran bude pouze naskenováno. „Vybrané dokumenty jsou složeny z hudebnin, libret, beletrie a několika hudebních periodik," dodala.

Z autorů beletrie chce knihovna digitalizovat dílo například Huga Saluse, Otokara Fischera, Franze Werfela a Gustava Meyrinka. Z hudebníků se zaměří mimo jiné na violoncellistu a skladatele Davida Poppera, skladatele, klavíristu a dirigenta Ignaze Moschelese, skladatele a klavíristu Julia Schulhoffa a skladatele, pianistu a pedagoga Josefa Löwa. Skenovat chce také díla generace takzvaných terezínských skladatelů a desítky dalších.

Celkem má pražská městská knihovna 42 poboček po celém městě a dvě pojízdné, takzvané bibliobusy. V jejím majetku je přes 344 000 knih, celkem je v jejím fondu přes dva miliony knih, e-knih, map, časopisů, her, hudebních nahrávek a filmů. Čtenářský průkaz do knihovny loni mělo přes 220 000 lidí.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru