Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Desítky přístřešků na zastávkách nově ukazují, kolik minut zbývá do odjezdu spojů
Odjezdový panel v přístřešku na zastávce Staroměstská. Zdroj foto: THMP

Desítky přístřešků na zastávkách nově ukazují, kolik minut zbývá do odjezdu spojů

Digitální panely s aktuálními odjezdy autobusů a tramvají včetně zpoždění byly aktuálně spuštěny do provozu na prvních třiceti přístřešcích MHD v novém městském designu. Informovala o tom Simona Kopová, mluvčí městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

„Umístění odjezdového panelu přímo do přístřešku na jeho vnitřní stěnu je sekundárním řešením na zastávkách, kde nelze z dispozičních důvodů instalovat samostatně stojící odjezdový panel,“ sdělila Kopová.

Hardware a instalaci zajišťuje THMP ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (Ropid), který je dodavatelem odjezdových dat a současně určuje konkrétní lokality. S realizací dalších takto integrovaných odjezdových panelů se počítá v druhé polovině letošního a v průběhu příštího roku.

Doplnění odjezdových panelů do přístřešků navazuje na instalaci samostatně stojících informačních panelů na nejvytíženějších zastávkách MHD, kterou hlavní město zahájilo již v loňském roce. Dopravní data se čerpají z platformy Golemio, která na panelech umožňuje v reálném čase zobrazit odjezdy nejbližších spojů a také aktuální mimořádnosti v provozu nebo komunikovat krizové situace v Praze.

Panely integrované v přístřešcích ukazují nonstop odjezdový čas v minutách a směr až pro pět nejbližších spojů. Vedle čísla konkrétního spoje se zobrazují ikony, které cestujícím napoví, zda se jedná o nízkopodlažní soupravu a zda je klimatizovaná.

„Spodní řádek panelu pak ukazuje aktuální datum a čas. V provozu jsou například na autobusových zastávkách Staroměstská, K Letišti nebo Lotyšská,“ vysvětlila Kopová.

Podle radního pro infrastrukturu Michala Hrozy bude odjezdový panel integrován až do stovky moderních přístřešků v novém městském designu. „Další dvě desítky panelů THMP sestaví a nainstaluje ještě letos, zbývající pak v průběhu roku příštího. Do konce roku 2025 tak bude mít Praha více než stovku plně digitalizovaných přístřešků, které budou vybaveny jak digitální obrazovkou s Městským informačním kanálem, tak dopravním odjezdovým panelem,“ uvedl radní Hroza.

„THMP dodává kompletní hardware, zajišťuje instalaci panelů do přístřešků i funkčnost celého řešení včetně monitoringu. Jedná se o řešení navržené naším vývojovým týmem v rámci THMP, které je dostupné z běžných komponent na trhu, vysoká priorita byla věnována IT bezpečnosti. Jednotlivé komponenty od nosných prvků přes řídící počítač až po všechny elektro součásti se kompletují v našich dílnách,“ sdělil místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

Součástí podle něj bude i systém tyfloset, který pomáhá v orientaci cestujícím se zrakovým postižením. Mají-li k dispozici speciální pomůcku v podobě dálkově ovládaného vysílače, jeho aktivací spustí hlasovou službu, která je bezprostředně informuje, jaký spoj právě přijíždí a kam směřuje.


Autor: Jan Puci

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru