Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí
Závora s LED diodovými pásky. Zdroj foto: Správa železnic

Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí

Loni Správa železnic (SŽ) zmodernizovala v Česku 186 železničních přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. V rámci středních Čech včetně Prahy se upravovalo celkem 32 přejezdů, z toho u 14 došlo při modernizaci také ke zvýšení stupně zabezpečení. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Rok 2021 současně znamenal v zemi konec provozovaných přejezdů na silnicích 1. třídy, které dosud byly chráněny jen výstražnými kříži. Poslední takový prošel rekonstrukcí spojenou se zvýšením stupně zabezpečení na trati z Čáslavi do Třemošnice.

Počet přejezdů nově vybavených zabezpečovacím zařízením se závorami se loni podařilo v porovnání s předchozím rokem bezmála zdvojnásobit. „V případě 28 přejezdů šlo přitom o křížení železnice s pozemní komunikací zabezpečenou původně výstražnými kříži. Takových ubylo v rámci loňských stavebních akcí šest desítek. Celkem 38 přejezdů bylo pro vyšší bezpečnost osazeno světelnou a zvukovou signalizací,“ sdělil Gavenda.

Přímo na území Prahy byly závory doplněny na trati Praha-Vysočany – Turnov na přejezdu v Čakovicích, který byl původně zabezpečený výstražnými světly. Výstražné kříže nahradil nový přejezd se závorami mezi Chýní a Hostivicí.

Ke stejné změně došlo také na přejezdu ve Staré Huti na trati do Dobříše. K doplnění závor na přejezdech s výstražnými světly dále došlo například ve Stochově na trati do Rakovníka nebo v Lochovicích a Čenkově na trati na Příbram.

„V souhrnu přešlo v regionu loni do vyššího stupně zabezpečení devět přejezdů původně s výstražnými kříži. O stejný počet se rozrostl počet přejezdů vybavených závorami. Modernizací technologického zařízení potom prošla například trojice přejezdů na trati mezi Poříčany a Nymburkem. Ty už ale závorami dříve vybavené byly,“ dodal Dušan Gavenda.

„Na dokončení rozpracovaných akcí dojde v průběhu letošního roku, stejně jako na realizaci dalších projektů ke zvyšování úrovně zabezpečení železničních přejezdů,“ dodal.


Autor: Jan Puci

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Pražský okruh: Otevřel se sjezd a nájezd u Písnice

1. května 2022 v 17:50

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes ráno otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a...

Další články
Nahoru