Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí
Závora s LED diodovými pásky. Zdroj foto: Správa železnic

Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí

Loni Správa železnic (SŽ) zmodernizovala v Česku 186 železničních přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. V rámci středních Čech včetně Prahy se upravovalo celkem 32 přejezdů, z toho u 14 došlo při modernizaci také ke zvýšení stupně zabezpečení. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Rok 2021 současně znamenal v zemi konec provozovaných přejezdů na silnicích 1. třídy, které dosud byly chráněny jen výstražnými kříži. Poslední takový prošel rekonstrukcí spojenou se zvýšením stupně zabezpečení na trati z Čáslavi do Třemošnice.

Počet přejezdů nově vybavených zabezpečovacím zařízením se závorami se loni podařilo v porovnání s předchozím rokem bezmála zdvojnásobit. „V případě 28 přejezdů šlo přitom o křížení železnice s pozemní komunikací zabezpečenou původně výstražnými kříži. Takových ubylo v rámci loňských stavebních akcí šest desítek. Celkem 38 přejezdů bylo pro vyšší bezpečnost osazeno světelnou a zvukovou signalizací,“ sdělil Gavenda.

Přímo na území Prahy byly závory doplněny na trati Praha-Vysočany – Turnov na přejezdu v Čakovicích, který byl původně zabezpečený výstražnými světly. Výstražné kříže nahradil nový přejezd se závorami mezi Chýní a Hostivicí.

Ke stejné změně došlo také na přejezdu ve Staré Huti na trati do Dobříše. K doplnění závor na přejezdech s výstražnými světly dále došlo například ve Stochově na trati do Rakovníka nebo v Lochovicích a Čenkově na trati na Příbram.

„V souhrnu přešlo v regionu loni do vyššího stupně zabezpečení devět přejezdů původně s výstražnými kříži. O stejný počet se rozrostl počet přejezdů vybavených závorami. Modernizací technologického zařízení potom prošla například trojice přejezdů na trati mezi Poříčany a Nymburkem. Ty už ale závorami dříve vybavené byly,“ dodal Dušan Gavenda.

„Na dokončení rozpracovaných akcí dojde v průběhu letošního roku, stejně jako na realizaci dalších projektů ke zvyšování úrovně zabezpečení železničních přejezdů,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Po zimní pauze se do ulic vrátily sdílené elektroskútry BeRider

11. března 2023 ve 12:18

Platforma BeRider od Škoda Auto DigiLab po zimní pauze zahajuje novou sezónu. Od pondělí 6. března je v pražském provozu bezmála 200 strojů a další budou přibývat. Novinkou pro začátek sezóny je možnost delší rezervace skútru.

Další články
Nahoru