Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí
Závora s LED diodovými pásky. Zdroj foto: Správa železnic

Desítky přejezdů v Česku nově chrání závory, úpravy se týkaly i Prahy a okolí

Loni Správa železnic (SŽ) zmodernizovala v Česku 186 železničních přejezdů, na 108 z nich při tom došlo ke zvýšení úrovně jejich zabezpečení. V rámci středních Čech včetně Prahy se upravovalo celkem 32 přejezdů, z toho u 14 došlo při modernizaci také ke zvýšení stupně zabezpečení. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Rok 2021 současně znamenal v zemi konec provozovaných přejezdů na silnicích 1. třídy, které dosud byly chráněny jen výstražnými kříži. Poslední takový prošel rekonstrukcí spojenou se zvýšením stupně zabezpečení na trati z Čáslavi do Třemošnice.

Počet přejezdů nově vybavených zabezpečovacím zařízením se závorami se loni podařilo v porovnání s předchozím rokem bezmála zdvojnásobit. „V případě 28 přejezdů šlo přitom o křížení železnice s pozemní komunikací zabezpečenou původně výstražnými kříži. Takových ubylo v rámci loňských stavebních akcí šest desítek. Celkem 38 přejezdů bylo pro vyšší bezpečnost osazeno světelnou a zvukovou signalizací,“ sdělil Gavenda.

Přímo na území Prahy byly závory doplněny na trati Praha-Vysočany – Turnov na přejezdu v Čakovicích, který byl původně zabezpečený výstražnými světly. Výstražné kříže nahradil nový přejezd se závorami mezi Chýní a Hostivicí.

Ke stejné změně došlo také na přejezdu ve Staré Huti na trati do Dobříše. K doplnění závor na přejezdech s výstražnými světly dále došlo například ve Stochově na trati do Rakovníka nebo v Lochovicích a Čenkově na trati na Příbram.

„V souhrnu přešlo v regionu loni do vyššího stupně zabezpečení devět přejezdů původně s výstražnými kříži. O stejný počet se rozrostl počet přejezdů vybavených závorami. Modernizací technologického zařízení potom prošla například trojice přejezdů na trati mezi Poříčany a Nymburkem. Ty už ale závorami dříve vybavené byly,“ dodal Dušan Gavenda.

„Na dokončení rozpracovaných akcí dojde v průběhu letošního roku, stejně jako na realizaci dalších projektů ke zvyšování úrovně zabezpečení železničních přejezdů,“ dodal.


Autor: Jan Puci

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru