Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Desítky lidí se zaregistrovaly na Koncertu pro život
Anna Julie Slováčková. Foto: archiv akce

Desítky lidí se zaregistrovaly na Koncertu pro život

Benefice na podporu dárcovství kostní dřeně za účasti mnoha osobností českého kulturního a společenského života přivedla do Českého národního registru dárců dřeně na čtyři desítky nových dobrovolníků. Podtitulem koncertu bylo Kdo zachrání jeden život, zachrání svět.

Koncert pro život, na kterém v pondělí 27. března v Rock Café na Národní třídě vystoupilo bez nároku na honorář takřka sedmdesát účinkujících, slavil úspěch ohledně velkého zájmu o registrace pro dárcovství krvetvorných buněk na místě v klubu a následně ve stálých centrech registru po celé České republice.    

„Kromě toho, že jsme v Rock Café zaregistrovali čtyři desítky nových dárců, jsme díky velké publicitě, kterou akce měla, mohli s programem dárcovství kostní dřeně seznámit tisíce dalších lidí. Doufám, že se nám podařilo vyvrátit i několik mýtů, které o dárcovství stále mezi lidmi kolují. Musím říci, že jsem si celý večer taky sám užil, do klubu přišla spousta lidí podobně smýšlejících, lidí, kteří vědí, že pomáhat druhým je správné a přirozené. Děkuji všem umělcům i těm, kteří stáli za koncertem v pozadí,“ uvedl po koncertu Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Zaregistrovaných je více, než jsme čekali a než je na podobných akcích obvyklé. Obrovskou radost ale máme především z toho, kolik lidí se na nás po koncertu stále obrací a o naši problematiku se aktivně zajímá, “doplnila ho Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně.

„Jsem nadšený z toho, kolik lidí do Rock Café přišlo. Ačkoliv bylo pondělí, sešlo se nás tam takřka pět set a dalších mnoho tisíc lidí Koncert pro život sledovalo živě ve streamovaném přenosu. Moc děkuji především nově zaregistrovaným, ale i všem účastníkům, vystupujícím a celému organizačnímu týmu, který vše uspořádal bez nároku na honorář v rekordně krátkém čase necelých dvou měsíců. Jsem rád, že se do registru podařilo přivést spoustu nových lidí. A to nejen v Praze na Národní třídě, ale další po celé republice. A také zbořit spoustu mýtů o dárcovství. Například, že vám při něm lékaři budou vrtat to kosti, “říká autor nápadu a spoluorganizátor celé akce, novinář a moderátor Jan Tuna, který stál na počátku celé události a takřka šestihodinovým koncertem provázel.

Na Koncertu pro život vystoupila například operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!. Ten až do své nemoci vedla učitelka Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze Jana Ferstlová, kterou postihla leukemie a aktuálně čeká na transplantaci kostní dřeně.

Dále pak patron registru Ondřej Vetchý, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková, Marie Tilšarová se skupinou Kdo jsme my, finalistka Superstar Dommi-Anna, stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, influenceři Tomáš Šedivý, Rady, Sváťa Barek, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a mnozí další. Akci podpořil i samotný klub Rock Café, který se kromě Jana Tuny a Českého národního registru dárců dřeně stal spoluorganizátorem celého koncertu.

„Koncertem to ale nekončí, myšlenku o darování naděje a života zapsáním do registru chceme šířit dál, protože potenciálních dárců není stále dostatek. Zároveň jsem nadšen, že se podařilo najít vhodného dárce pro tatínka dvou malých dětí Honzu Nohejla z Františkových Lázní, kterému tak lékaři Fakultní nemocnice v Plzni mohli krvetvorné buňky transplantovat několik dní před Koncertem pro život. A Honza se tak mohl s diváky koncertu spojit na dálku prostřednictvím videozáznamu,“ doplňuje Tuna.
Autor: Alo

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru