Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Desítky lidí se zaregistrovaly na Koncertu pro život
Anna Julie Slováčková. Foto: archiv akce

Desítky lidí se zaregistrovaly na Koncertu pro život

Benefice na podporu dárcovství kostní dřeně za účasti mnoha osobností českého kulturního a společenského života přivedla do Českého národního registru dárců dřeně na čtyři desítky nových dobrovolníků. Podtitulem koncertu bylo Kdo zachrání jeden život, zachrání svět.

Koncert pro život, na kterém v pondělí 27. března v Rock Café na Národní třídě vystoupilo bez nároku na honorář takřka sedmdesát účinkujících, slavil úspěch ohledně velkého zájmu o registrace pro dárcovství krvetvorných buněk na místě v klubu a následně ve stálých centrech registru po celé České republice.    

„Kromě toho, že jsme v Rock Café zaregistrovali čtyři desítky nových dárců, jsme díky velké publicitě, kterou akce měla, mohli s programem dárcovství kostní dřeně seznámit tisíce dalších lidí. Doufám, že se nám podařilo vyvrátit i několik mýtů, které o dárcovství stále mezi lidmi kolují. Musím říci, že jsem si celý večer taky sám užil, do klubu přišla spousta lidí podobně smýšlejících, lidí, kteří vědí, že pomáhat druhým je správné a přirozené. Děkuji všem umělcům i těm, kteří stáli za koncertem v pozadí,“ uvedl po koncertu Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Zaregistrovaných je více, než jsme čekali a než je na podobných akcích obvyklé. Obrovskou radost ale máme především z toho, kolik lidí se na nás po koncertu stále obrací a o naši problematiku se aktivně zajímá, “doplnila ho Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně.

„Jsem nadšený z toho, kolik lidí do Rock Café přišlo. Ačkoliv bylo pondělí, sešlo se nás tam takřka pět set a dalších mnoho tisíc lidí Koncert pro život sledovalo živě ve streamovaném přenosu. Moc děkuji především nově zaregistrovaným, ale i všem účastníkům, vystupujícím a celému organizačnímu týmu, který vše uspořádal bez nároku na honorář v rekordně krátkém čase necelých dvou měsíců. Jsem rád, že se do registru podařilo přivést spoustu nových lidí. A to nejen v Praze na Národní třídě, ale další po celé republice. A také zbořit spoustu mýtů o dárcovství. Například, že vám při něm lékaři budou vrtat to kosti, “říká autor nápadu a spoluorganizátor celé akce, novinář a moderátor Jan Tuna, který stál na počátku celé události a takřka šestihodinovým koncertem provázel.

Na Koncertu pro život vystoupila například operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!. Ten až do své nemoci vedla učitelka Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze Jana Ferstlová, kterou postihla leukemie a aktuálně čeká na transplantaci kostní dřeně.

Dále pak patron registru Ondřej Vetchý, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková, Marie Tilšarová se skupinou Kdo jsme my, finalistka Superstar Dommi-Anna, stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, influenceři Tomáš Šedivý, Rady, Sváťa Barek, biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a mnozí další. Akci podpořil i samotný klub Rock Café, který se kromě Jana Tuny a Českého národního registru dárců dřeně stal spoluorganizátorem celého koncertu.

„Koncertem to ale nekončí, myšlenku o darování naděje a života zapsáním do registru chceme šířit dál, protože potenciálních dárců není stále dostatek. Zároveň jsem nadšen, že se podařilo najít vhodného dárce pro tatínka dvou malých dětí Honzu Nohejla z Františkových Lázní, kterému tak lékaři Fakultní nemocnice v Plzni mohli krvetvorné buňky transplantovat několik dní před Koncertem pro život. A Honza se tak mohl s diváky koncertu spojit na dálku prostřednictvím videozáznamu,“ doplňuje Tuna.
Autor: Alo

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Dnes ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Dnes ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Další články
Nahoru