dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Designér Pelcl provokuje v Holešovicích svými modely lidskou imaginaci
Pelclův objekt Strom vypadá jako neukončený a v měřítku naddimenzovaný. Foto: archiv

Designér Pelcl provokuje v Holešovicích svými modely lidskou imaginaci

Výstava s názvem Jiří Pelcl – Velké a malé objekty v holešovickém Centru současného umění DOX představuje práce jednoho z nejuznávanějších českých designérů, který v průběhu své mnohaleté činnosti na poli designu získal za svou tvorbu řadu prestižních ocenění. Výstava, která začíná dnes a končí až 23. listopadu, představuje modely monumentálních objektů a menší předměty navržené pro domácí a zahraniční výrobce.

Jiří Pelcl

Patří k předním českým designérům. Za svou tvorbu získal řadu českých i mezinárodních ocenění. Jeho práce jsou zastoupeny ve stálých sbírkách v předních institucích v České republice a v Evropě.

Výstava v Centru DOX v Poupětově ulici, pro níž Jiří Pelcl spolu s kurátorkou Ivou Knobloch vybral práce z posledních pěti let, prezentuje produkty vytvořené pro proslulé výrobce, jako jsou například Moser nebo Preciosa. Menší předměty autor kombinuje s modely monumentálních objektů, hraje si tak s měřítkem a poměrem ke skutečnosti ve vztahu k lidské postavě.

Modely ilustrují dvě několikametrové instalace umístěné ve vědeckém centru Svět techniky Ostrava: Pelclův objekt Strom vypadá jako neukončený a v měřítku naddimenzovaný. Symbolizuje archetypální strom, v mnoha kulturách a náboženstvích strom života, koloběh životní energie. Naproti tomu instalace Vesmír je tunel sugerující nekonečno, zmenšenina reálného vesmíru.

„Jiří Pelcl provokuje naši imaginaci, když mixuje měřítka velkých a malých objektů, živé a neživé přírody a problematizuje samozřejmou jednoznačnost věcí,“ vysvětluje autorův přístup kurátorka výstavy Iva Knobloch.


Další články
Nahoru