Desfourský palác je v havarijním stavu, Praha dá na jeho opravu tři čtvrtě miliardy korun
10. září 2024 07:01
Desfourský palác má od roku 2020 ve správě Muzeum města Prahy, kterému hlavní město přispěje na jeho rekonstrukci částkou 751 300 000 korun. Palác je v havarijním stavu a na základě vyjádření statika je do něj zákaz vstupu. Rekonstrukce je podle Hofmana pro muzeum absolutní prioritou. O opravě paláce se hovoří už několik volebních období.
„Záchrana Desfourského paláce je naprosto klíčová jak pro budoucnost této budovy, která je v havarijním stavu, tak pro budoucí novou formu kulturního prostoru, který zde má vzniknout. Bude určen pro studenty, rodiny s dětmi, turisty a další cílové skupiny dohromady, což je podle mě skvělé a inovativní,“ řekl náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).
Podle dřívějších vyjádření by v paláci mělo muzeum umístit expozici dějin Prahy 19., 20. a začátku 21. století včetně dějin první a druhé světové války a dějin totality. Rovněž by se do něj mělo přestěhovat ředitelství muzea a vzniknout provozní zázemí. Nastěhovalo by se tam asi 60 zaměstnanců. Vedení muzea nyní sídlí v domě v Kožné ulici, kde je město spoluvlastníkem.
Dále Praha přispěje Městským divadlům pražským, které tvoří tři divadelní scény, na modernizaci částkou 20 000 000 korun. „Nejdůležitější změnou bude přechod na LED technologie, ty se při scénickém osvětlení dosud osvědčily: mají větší výkonnost, významně nižší spotřebu energie, delší životnost a levnější servis. Modernizace se uskuteční v letech 2025 až 2028," sdělil mluvčí.
Hlavní město také podpoří Divadlo Spejbla a Hurvínka, kterému na výměnu sedadel v hlavním sále poskytne 2 300 000 korun. Nové sedačky potřebuje i hlediště Divadla v Dlouhé, které od města obdrží na tento projekt 8 800 000 korun.
Galerie hl. m. Prahy dostane 1 800 000 korun na restaurátorskou obnovu malířské výzdoby stropů ve dvou patrech postranních altánových věžic Zámku Troja a restaurování dochované štukové výzdoby stěn u západní věže.
„Na nejrůznější kulturní projekty a činnosti v roce 2025 Praha počítá s částkou 3 190 000 korun. Patří mezi ně například kulturní spolupráce a výměnné programy a granty, včetně nákladů na výběrová řízení a propagaci,“ dodal Hofman.