Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty
Zvony na Rohanském ostrově, odkud byly v roce 1942 odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu. V pozadí Libeňský most. Foto: Pavel Vácha / Sanctus Castulus

Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty

Nový zvon, který by měl být umístěn na Rohanském ostrově, ozdobí fragmenty ze zvonů, které byly za druhé světové války zničeny. Plášť zvonu bude podle návrhu pražských zvoníků Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka ozvláštněný patinou a grafitem a hlavním motivem výzdoby bude přerod starého a zničeného v nové. Na výrobu zvonu, který by měl vážit 9801 kilogramů, zatím lidé ve sbírce darovali zhruba třetinu potřebné částky, tedy 3,9 milionu korun. ČTK to sdělili iniciátoři projektu ze spolku Sanctus Castulus.

„Zvon #9801 má připomenout tisíce zničených zvonů, obrovskou kulturní ztrátu a pohnuté osudy lidí spojených se zvony. Část jeho výzdoby vychází z fragmentů mnoha skutečných ztracených zvonů, z různých koutů republiky a z různých zvonařských dílen, z nichž se rodí zvon nový, promlouvající jedním silným hlasem," uvedli autoři vítězného návrhu.

Své návrhy do soutěže zaslali mimo jiné umělci Patrik Hábl, Michal Gabriel, Maxim Velčovský, Jaroslav Róna a designérské duo Olgoj Chorchoj. O výběru vítězného návrhu rozhodovali galerista Leoš Válka, architekt Josef Pleskot, ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, producent Marek Vocel a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

Téměř desetitunový zvon by měl měřit 187 centimetrů a spodní průměr zvonu by měl být 258 centimetrů. Na zvon bude možné zvonit pomocí motoru i ručně, přičemž k rozhoupání zvonu budou potřeba čtyři zvoníci.

Váha plánovaného zvonu byla podle zástupců spolku Sanctus Castulus stanovená na základě počtu zvonů, který byl z Protektorátu Čechy a Morava odvezen v létě roku 1942 do hamburských válečných továren.

Místo umístění zvonu a nové zvonice, tedy Rohanský ostrov, bylo zvoleno rovněž na základě historických událostí. Zvony byly z různých koutů země seskupovány pod pražským Libeňským mostem v přístavišti na Maninách, odkud se do Německa převážely loděmi.

Finance na výrobu zvonu iniciativa vybírá prostřednictvím veřejné sbírky. Cílem je podle organizátorů akce vybrat devět až deset milionů korun. Lidé zatím darovali 3,9 milionu korun.

Zvon se bude odlívat v dílně Grassmayr v Innsbrucku a do Prahy by zvon měl podle dřívějších informací dorazit na konci léta. Umístění na Rohanském ostrově je předběžně plánováno na rok 2024, předtím bude zvon dočasně na pontonu na Vltavě.

S umístěním pamětního zvonu na Rohanském ostrově budou počítat i projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova, uvedl primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09).

 O vypsání soutěže na návrh nového parku Maniny a podoby ostrovů dnes rozhodli radní hlavního města. Radní Jan Chabr (TOP 09) avizoval, že umístění zvonu na Rohanském ostrově bude zaneseno i do darovací smlouvy ke zvonu. Iniciátoři vzniku zvonu ho chtějí darovat hlavnímu městu, uvedl už dříve za spolek Sanctus Castulus Boháč.


Autor: ČTK

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru