Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty
Zvony na Rohanském ostrově, odkud byly v roce 1942 odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu. V pozadí Libeňský most. Foto: Pavel Vácha / Sanctus Castulus

Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty

Nový zvon, který by měl být umístěn na Rohanském ostrově, ozdobí fragmenty ze zvonů, které byly za druhé světové války zničeny. Plášť zvonu bude podle návrhu pražských zvoníků Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka ozvláštněný patinou a grafitem a hlavním motivem výzdoby bude přerod starého a zničeného v nové. Na výrobu zvonu, který by měl vážit 9801 kilogramů, zatím lidé ve sbírce darovali zhruba třetinu potřebné částky, tedy 3,9 milionu korun. ČTK to sdělili iniciátoři projektu ze spolku Sanctus Castulus.

„Zvon #9801 má připomenout tisíce zničených zvonů, obrovskou kulturní ztrátu a pohnuté osudy lidí spojených se zvony. Část jeho výzdoby vychází z fragmentů mnoha skutečných ztracených zvonů, z různých koutů republiky a z různých zvonařských dílen, z nichž se rodí zvon nový, promlouvající jedním silným hlasem," uvedli autoři vítězného návrhu.

Své návrhy do soutěže zaslali mimo jiné umělci Patrik Hábl, Michal Gabriel, Maxim Velčovský, Jaroslav Róna a designérské duo Olgoj Chorchoj. O výběru vítězného návrhu rozhodovali galerista Leoš Válka, architekt Josef Pleskot, ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, producent Marek Vocel a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

Téměř desetitunový zvon by měl měřit 187 centimetrů a spodní průměr zvonu by měl být 258 centimetrů. Na zvon bude možné zvonit pomocí motoru i ručně, přičemž k rozhoupání zvonu budou potřeba čtyři zvoníci.

Váha plánovaného zvonu byla podle zástupců spolku Sanctus Castulus stanovená na základě počtu zvonů, který byl z Protektorátu Čechy a Morava odvezen v létě roku 1942 do hamburských válečných továren.

Místo umístění zvonu a nové zvonice, tedy Rohanský ostrov, bylo zvoleno rovněž na základě historických událostí. Zvony byly z různých koutů země seskupovány pod pražským Libeňským mostem v přístavišti na Maninách, odkud se do Německa převážely loděmi.

Finance na výrobu zvonu iniciativa vybírá prostřednictvím veřejné sbírky. Cílem je podle organizátorů akce vybrat devět až deset milionů korun. Lidé zatím darovali 3,9 milionu korun.

Zvon se bude odlívat v dílně Grassmayr v Innsbrucku a do Prahy by zvon měl podle dřívějších informací dorazit na konci léta. Umístění na Rohanském ostrově je předběžně plánováno na rok 2024, předtím bude zvon dočasně na pontonu na Vltavě.

S umístěním pamětního zvonu na Rohanském ostrově budou počítat i projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova, uvedl primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09).

 O vypsání soutěže na návrh nového parku Maniny a podoby ostrovů dnes rozhodli radní hlavního města. Radní Jan Chabr (TOP 09) avizoval, že umístění zvonu na Rohanském ostrově bude zaneseno i do darovací smlouvy ke zvonu. Iniciátoři vzniku zvonu ho chtějí darovat hlavnímu městu, uvedl už dříve za spolek Sanctus Castulus Boháč.


Autor: ČTK

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Další články
Nahoru