Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty
Zvony na Rohanském ostrově, odkud byly v roce 1942 odvezeny po Vltavě do válečných továren v Německu. V pozadí Libeňský most. Foto: Pavel Vácha / Sanctus Castulus

Desetitunový pamětní zvon budou zdobit fragmenty zvonů zničených nacisty

Nový zvon, který by měl být umístěn na Rohanském ostrově, ozdobí fragmenty ze zvonů, které byly za druhé světové války zničeny. Plášť zvonu bude podle návrhu pražských zvoníků Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka ozvláštněný patinou a grafitem a hlavním motivem výzdoby bude přerod starého a zničeného v nové. Na výrobu zvonu, který by měl vážit 9801 kilogramů, zatím lidé ve sbírce darovali zhruba třetinu potřebné částky, tedy 3,9 milionu korun. ČTK to sdělili iniciátoři projektu ze spolku Sanctus Castulus.

„Zvon #9801 má připomenout tisíce zničených zvonů, obrovskou kulturní ztrátu a pohnuté osudy lidí spojených se zvony. Část jeho výzdoby vychází z fragmentů mnoha skutečných ztracených zvonů, z různých koutů republiky a z různých zvonařských dílen, z nichž se rodí zvon nový, promlouvající jedním silným hlasem," uvedli autoři vítězného návrhu.

Své návrhy do soutěže zaslali mimo jiné umělci Patrik Hábl, Michal Gabriel, Maxim Velčovský, Jaroslav Róna a designérské duo Olgoj Chorchoj. O výběru vítězného návrhu rozhodovali galerista Leoš Válka, architekt Josef Pleskot, ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, producent Marek Vocel a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

Téměř desetitunový zvon by měl měřit 187 centimetrů a spodní průměr zvonu by měl být 258 centimetrů. Na zvon bude možné zvonit pomocí motoru i ručně, přičemž k rozhoupání zvonu budou potřeba čtyři zvoníci.

Váha plánovaného zvonu byla podle zástupců spolku Sanctus Castulus stanovená na základě počtu zvonů, který byl z Protektorátu Čechy a Morava odvezen v létě roku 1942 do hamburských válečných továren.

Místo umístění zvonu a nové zvonice, tedy Rohanský ostrov, bylo zvoleno rovněž na základě historických událostí. Zvony byly z různých koutů země seskupovány pod pražským Libeňským mostem v přístavišti na Maninách, odkud se do Německa převážely loděmi.

Finance na výrobu zvonu iniciativa vybírá prostřednictvím veřejné sbírky. Cílem je podle organizátorů akce vybrat devět až deset milionů korun. Lidé zatím darovali 3,9 milionu korun.

Zvon se bude odlívat v dílně Grassmayr v Innsbrucku a do Prahy by zvon měl podle dřívějších informací dorazit na konci léta. Umístění na Rohanském ostrově je předběžně plánováno na rok 2024, předtím bude zvon dočasně na pontonu na Vltavě.

S umístěním pamětního zvonu na Rohanském ostrově budou počítat i projektanti, kteří budou navrhovat budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova, uvedl primátorův náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09).

 O vypsání soutěže na návrh nového parku Maniny a podoby ostrovů dnes rozhodli radní hlavního města. Radní Jan Chabr (TOP 09) avizoval, že umístění zvonu na Rohanském ostrově bude zaneseno i do darovací smlouvy ke zvonu. Iniciátoři vzniku zvonu ho chtějí darovat hlavnímu městu, uvedl už dříve za spolek Sanctus Castulus Boháč.


Autor: ČTK

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Dnes v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Dnes v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Dnes v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Dnes v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Dnes v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Dnes v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

Včera v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

Včera v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Setkání nad mapou: Podoba bobové dráhy a přilehlé zeleně

14. května 2022 v 05:08

Další setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná ve čtvrtek 19. května v 16 hodin. S představiteli radnice se můžete podělit o nápady, jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor podle vašich představ.

Den linky 155 v Holešovicích

13. května 2022 v 19:59

Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Už tuto neděli, 15. května se ve většině krajů konají akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při...

Další články
Nahoru