Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Desetitisícům Pražanů letos končí platnost řidičáku. Nejvíc se to týká seniorů a generace Husákových dětí
Za jízdu s prošlým řidičským průkazem hrozí pokuta až do výše 2 500 korun. Foto: Jan Puci

Desetitisícům Pražanů letos končí platnost řidičáku. Nejvíc se to týká seniorů a generace Husákových dětí

Letos vyprší v Česku platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů, zhruba desetina z toho počtu připadá na Prahu. Výměna se v hlavním městě bude týkat hlavně řidičů ve věkové kategorii 41 až 50 let a Pražanů nad 60 let. Vyplývá to ze statistik, které serveru Pražský patriot poskytl mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka.

Platnost průkazu podle statistik ministerstva končí letos 5762 Pražanům mladším třiceti let, 8866 Pražanům ve věku 31 až 40 let, 9778 obyvatelům metropole ve věku 41 až 50 let, 6745 lidem ve věku 51 až 60 let a výměnu by si mělo udělat i 14 429 Pražanů starších šedesáti let.

Celkem je to 43 580 Pražanů, kterým letos končí platnost řidičského průkazu. Zároveň zbývá lidem z hlavního města vyměnit 14 877 průkazů, kterým skončila platnost již v loňském roce a jejichž držitelé si zatím nepožádali o výměnu.

„O ni lze žádat buď osobně na úřadu obce s rozšířenou působností, anebo z pohodlí domova elektronicky. Dlouhodobým cílem Ministerstva dopravy je digitalizace jeho agend převážně se zaměřením na služby pro občany i podnikatele,“ uvedl Jemelka.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by dopravní agenda měla být kompletně digitalizovaná do roku 2025. 

„Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Zápisy a změny v registru vozidel půjdou také vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu,“ vysvětluje Kupka.

K výměně je podle současných pravidel nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených Ministerstvem vnitra. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde však požádat také elektronicky. Místo návštěvy úřadu řidiči můžou využít ePodání a poslat žádost přes Portál občana s využitím datové schránky. Výměna je zdarma, požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti. 

Na internetu si řidiči už nyní mohou přes Portál občana zjistit stav bodového konta. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou také automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. Ministerstvo dopravy rovněž spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. 


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru