
Desetitisíce mladých lidí u nás trpí těmito problémy, kvůli studu se o nich bohužel moc nemluví
19. června 2019 09:40
Jedním z typických příznaků chronických střevních zánětů je neodkladná potřeba návštěvy toalety. „Mnoho lidí své problémy tají a i přes úporné průjmy a křeče nevyhledají lékařskou pomoc. V dnešní době přitom máme několik druhů léčiv, která pacientům mohou ulevit,“ říká docent Martin Bortlík.
„Bohužel našimi pacienty jsou z velké části mladí lidé okolo 30 let a rok od roku se počet nových pacientů zvyšuje, rozhodně bych tedy v případě dlouhotrvajících problémů, které se týkají zažívání, s návštěvou gastroenterologa či praktického lékaře neotálel,“ dodává.
Organizace Pacienti IBD nedávno v Praze pořádala několik dní osvětovou kampaň s názvem Bolest není vidět. Záměrem bylo upozornit na kvalitu života pacientů a problémy spojené s Iidiopatickými střevními záněty, tedy Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Organizace pomáhá nemocným a jejich rodinám již od roku 2008.
„Lidé trpící IBD při vhodné léčbě často žijí kvalitním životem a to, že nemocí trpí, nemusí okolí vůbec na první pohled poznat. I tak jsou ale situace, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné. Najít ve městě veřejné toalety je mnohdy problém,“ říká předsedkyně organizace Martina Pfeiferová.
Crohnova choroba
- Může zasáhnout jakoukoliv část trávicího traktu.
- Různorodé příznaky, nejčastěji únava, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zvýšené teploty, střevní neprůchodnost, podvýživa.
- Nejčastěji je diagnostikována mezi 20–30 lety.
- V Evropě přibyde každoročně až 80 tisíc nový pacientů.
Ulcerózní kolitida
- Zasahuje pouze tlusté střevo.
- Typickým příznakem jsou úporné průjmy, a to s krví nebo jen s hlenem.
- Nejčastěji je diagnostikována mezi 30–40 lety.
- V Evropě každoročně přibyde téměř 180 000 nových pacientů.