dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Desetiminutový ohňostroj připomene Wericha, Dvořáka, revoluci i spartakiádu
Ilustrační foto: Karelj / Wikimedia Commons

Desetiminutový ohňostroj připomene Wericha, Dvořáka, revoluci i spartakiádu

Novoroční ohňostroj nazvaný Stroj času v Praze připomene odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci i spartakiádu. Více než desetiminutová pyrotechnická show odpálená z Letenských sadů 1. ledna v 18 hodin bude stát asi 1,2 milionu korun včetně DPH. Hudbu k ohňostroji si budou moci diváci opět pustit z rádia.

Ohňostroj se jmenuje Stroj času, což je původní název metronomu na Letné z roku 1991, jehož autorem je sochař Vratislav Karel Novák. „Myšlenka je založená na představě letenského metronomu coby magického přístroje uskutečňujícího cestu napříč časem v pěti obrazech," píše se ve scénáři ohňostroje.

První tři obrazy zpodobní vybraná období 20. století, čtvrtý 19. století a v pátém se ohňostroj zase vrátí do současnosti. Jednotlivé části bude oddělovat tikání hodin a gong. K prvnímu obrazu na téma sametové revoluce autoři ohňostroje přiřadili kromě hudby Johna Williamse Victory Celebration také zvukový záznam dobového vysílání Československé televize. Pyrotechnické efekty k němu budou v národních barvách.

Když se podaří, co podařit se má

Proti proudu času se pak diváci za zvuků písně Michala Davida přesunou do 80. let. „Píseň Poupata byla zvolena jako typický hudební doprovod spartakiády 85. roku s úmyslem vyvolat částečně nostalgické a částečně úsměvné dojmy v řadách diváků," uvádí scénář. Na spartakiádní cvičení odkazuje i červeno-zelená choreografie pyrotechnických prvků.

Třetí obraz doprovodí píseň Jana Wericha Kat a blázen. Pyrotechnické obrazy doplňují slova písně, autoři tuto část přirovnali k „ohnivé divadelní inscenaci".

Čtvrtý obraz doprovodí symfonie z Nového světa od Antonína Dvořáka. „Scénografie pro tento obraz je vyhotovena jako příběh cestovatele s podobnými pocity, které prožíval Antonín Dvořák. Příběh začíná vystěhováním z malé země do širého světa, následuje přetrvávající úžas při spatření velkoleposti a mohutnosti cizích zemí. Ovšem úžas se časem mění na stesk po rodné zemi," píše se v dokumentu.

Ohňostroj zakončí blýskání se na lepší časy

Poslední obraz „Blýská se na lepší časy" má odkazovat na současnost. Doprovodí ho skladba Europa do americké kapely Globus. V ohňostroji se v této části zopakují všechny předchozí efekty v jiných sekvencích.

Obraz má ukázat také vlastnosti českého národa například „přes společenské odlišnosti nalézt v případě globální krize sílu se semknout a čelit problému jako jeden nebo i přes generace trvající furiantské nátury a staleté stížnosti dokázat milovat vlast, ve které žijeme“. Finále pak má ukazovat Evropu jako jeden celek a pozici Čechů v ní.

Nejlépe bude ohňostroj podle scénáře vidět z Dvořákova nábřeží, Čechova mostu a Pařížské ulice. Firmě Ohňostroje Krupička, která novoroční pyrotechnickou show zajišťovala už vloni, za něj magistrát zaplatí 1,195 milionu korun včetně DPH. Hudbu k ohňostroji bude vysílat Český rozhlas Regina na frekvenci 92,6 FM.

Připomínka letošního ohňostroje


Další články
Nahoru