Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Deset let čekala Lilija na nové plíce, Ukrajince zachránila život unikátní operace v Praze
Paní Lilija se už cítí dobře a po operaci se jí mnohem lépe dýchá. Zdroj foto: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Deset let čekala Lilija na nové plíce, Ukrajince zachránila život unikátní operace v Praze

Deset let bojovala čtyřiapadesátiletá paní Lilija z Ukrajiny s chronickou plicní hypertenzí. Ukrajinští lékaři ji léčili pomocí léků na ředění krve, nakonec ji poslali do Indie na transplantaci srdce a plic. Nenašel se ale vhodný dárce. Do Čech se dostala v době války. Její zhoršující se zdravotní stav ji nakonec dovedl až do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kde ji za několik hodin kardiochirurgové unikátní operací a dočasným přerušením krevního oběhu odoperovali plicní hypertenzi, a tím ji zachránili život. Informovala o tom mluvčí VFN Regina Rothová.

Paní Lilija přijela se svou rodinou do České republiky letos v březnu, když začala na Ukrajině válka. Zůstala u svého syna, který již několik let žije v severních Čechách. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a nedostatku léků poslali severočeští lékaři Ukrajinku do pražské VFN na vyšetření.

„Paní Lilija měla velké štěstí, že se po všech peripetiích, které zažila, dostala nakonec do Všeobecné fakultní nemocnice. Před deseti lety prodělala plicní embolii, dlouhodobě užívala léky na ředění krve a ukrajinští lékaři dokonce uvažovali o transplantaci srdce a plic. Nepodařilo se nalézt dárce. Transplantace by v jejím případě ani nepředstavovala optimální léčbu. Pacientka trpí chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí, což je relativně vzácná choroba vznikající jako důsledek plicních embolií,“ uvedl vedoucí lékař Centra pro plicní hypertenzi VFN a 1. LF UK Pavel Jansa.

Plicní embolie je způsobena krevními sraženinami uvolněnými nejčastěji z dolních končetin nebo pánve, které jsou vmeteny do plicních tepen. Asi u čtyř procent pacientů se tyto sraženiny v dalším průběhu nerozpustí a trvale zužují nebo ucpávají plicní cévy a vedou k plicní hypertenzi, která má bez léčby velmi špatnou prognózu.

„Naše centrum je jedním z několika v Evropě, které se dlouhodobě komplexní léčbě chronické tromboembolické plicní hypertenze věnují, “ dodal Jansa s tím, že profesor Jaroslav Lindner se svým týmem na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF začal s operacemi v roce 2004 a od té doby jich provedli téměř 450. Léčbu neposkytují jen občanům Česka, ale i nemocným referovaným ze zahraničí, a to zejména ze Slovenska nebo Rumunska.

Operaci chronické plicní tromboembolické hypertenze podstoupila paní Lilija na začátku října. Aby lékaři odstranili krevní sraženiny z plicních cév a zprůchodnili je, museli ženu z Ukrajiny připojit na mimotělní oběh a na klíčovou část operace nejen zastavit činnost srdce, ale i mimotělního oběhu, a tím přerušit dodávku kyslíku do celého těla i mozku.

Aby pacientce nepoškodili mozek, snížili jí chlazením krve tělesnou teplotu na 17 až 20 stupňů Celsia. Unikátní operace trvala necelých osm hodin. „Cítím se dobře a mnohem lépe se mi dýchá. Konečně se mohu zhluboka nadechnout, což jsem dříve nemohla. Těším se, až se vše zahojí a budu moci žít se svou rodinou zase normální život. Děkuji lékařům, personálu nemocnice a všem, co se o mě starali. Jsem jim moc vděčná,“ dodala paní Lilija, která by se měla podle lékařů do několika měsíců vrátit do plnohodnotného života.


Autor: Lucie Rychlá

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru