Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Deset let čekala Lilija na nové plíce, Ukrajince zachránila život unikátní operace v Praze
Paní Lilija se už cítí dobře a po operaci se jí mnohem lépe dýchá. Zdroj foto: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Deset let čekala Lilija na nové plíce, Ukrajince zachránila život unikátní operace v Praze

Deset let bojovala čtyřiapadesátiletá paní Lilija z Ukrajiny s chronickou plicní hypertenzí. Ukrajinští lékaři ji léčili pomocí léků na ředění krve, nakonec ji poslali do Indie na transplantaci srdce a plic. Nenašel se ale vhodný dárce. Do Čech se dostala v době války. Její zhoršující se zdravotní stav ji nakonec dovedl až do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kde ji za několik hodin kardiochirurgové unikátní operací a dočasným přerušením krevního oběhu odoperovali plicní hypertenzi, a tím ji zachránili život. Informovala o tom mluvčí VFN Regina Rothová.

Paní Lilija přijela se svou rodinou do České republiky letos v březnu, když začala na Ukrajině válka. Zůstala u svého syna, který již několik let žije v severních Čechách. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a nedostatku léků poslali severočeští lékaři Ukrajinku do pražské VFN na vyšetření.

„Paní Lilija měla velké štěstí, že se po všech peripetiích, které zažila, dostala nakonec do Všeobecné fakultní nemocnice. Před deseti lety prodělala plicní embolii, dlouhodobě užívala léky na ředění krve a ukrajinští lékaři dokonce uvažovali o transplantaci srdce a plic. Nepodařilo se nalézt dárce. Transplantace by v jejím případě ani nepředstavovala optimální léčbu. Pacientka trpí chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí, což je relativně vzácná choroba vznikající jako důsledek plicních embolií,“ uvedl vedoucí lékař Centra pro plicní hypertenzi VFN a 1. LF UK Pavel Jansa.

Plicní embolie je způsobena krevními sraženinami uvolněnými nejčastěji z dolních končetin nebo pánve, které jsou vmeteny do plicních tepen. Asi u čtyř procent pacientů se tyto sraženiny v dalším průběhu nerozpustí a trvale zužují nebo ucpávají plicní cévy a vedou k plicní hypertenzi, která má bez léčby velmi špatnou prognózu.

„Naše centrum je jedním z několika v Evropě, které se dlouhodobě komplexní léčbě chronické tromboembolické plicní hypertenze věnují, “ dodal Jansa s tím, že profesor Jaroslav Lindner se svým týmem na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie VFN a 1. LF začal s operacemi v roce 2004 a od té doby jich provedli téměř 450. Léčbu neposkytují jen občanům Česka, ale i nemocným referovaným ze zahraničí, a to zejména ze Slovenska nebo Rumunska.

Operaci chronické plicní tromboembolické hypertenze podstoupila paní Lilija na začátku října. Aby lékaři odstranili krevní sraženiny z plicních cév a zprůchodnili je, museli ženu z Ukrajiny připojit na mimotělní oběh a na klíčovou část operace nejen zastavit činnost srdce, ale i mimotělního oběhu, a tím přerušit dodávku kyslíku do celého těla i mozku.

Aby pacientce nepoškodili mozek, snížili jí chlazením krve tělesnou teplotu na 17 až 20 stupňů Celsia. Unikátní operace trvala necelých osm hodin. „Cítím se dobře a mnohem lépe se mi dýchá. Konečně se mohu zhluboka nadechnout, což jsem dříve nemohla. Těším se, až se vše zahojí a budu moci žít se svou rodinou zase normální život. Děkuji lékařům, personálu nemocnice a všem, co se o mě starali. Jsem jim moc vděčná,“ dodala paní Lilija, která by se měla podle lékařů do několika měsíců vrátit do plnohodnotného života.


Autor: Lucie Rychlá

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru