Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Desátý ročník Knihománie startuje 21. října

Knihománie je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách. Letošní nabídka 10. ročníku přináší 26 novinek od 18 nakladatelů. Z nich si mohou čtenáři vybírat od 21. října do 22. listopadu 2020 v téměř 300 knihkupectvích po celé České republice.

I tentokrát jsou v nabídce zajímavé tituly různých žánrů české i světové literatury – thrillery, historické romány, životní osudy, kuchařky, populárně naučná literatura i knihy pro děti. A samozřejmě i letos zákazníci obdrží ke každé zakoupené knize dárek – knihu 222 křížovek.

Lucie Bílá, Jefim Fištejn: POSÍLÁM TO DÁL
Knížka naší nejpopulárnější zpěvačky Lucie Bílé zachycuje časový úsek zhruba posledních patnácti let jejího osobního a tvůrčího života. Jsou v ní nejen postavy zajímavých lidí, s nimiž se setkala nebo spolupracovala, ale také její osobitý pohled na svět, na mezilidské vztahy, výchovu syna, život a smrt milované maminky. Svým rázovitým způsobem odpovídá na otázky, jakou roli v jejím životě hraje víra a jak vnímá dobové poměry a politiky. Představuje i charakteristiky svých partnerů a kolegů.
Biografie, 256 stran, cena 399 Kč, DOŠEL KARAMEL

Jiřina Bohdalová, Jiří Janoušek: MŮJ ŽIVOT MEZI SLZAMI A SMÍCHEM
Legendární herečka bilancuje svou hereckou dráhu i soukromý život, ohlíží se do let na výsluní i do těžkých roků po uvěznění otce, kdy se jí narodila dcera Simona. Líčí pomoc Jana Wericha, partnerství s Vladimírem Menšíkem i manželství s Radkem Brzobohatým. Průvodcem jejího vyprávění je Jiří Janoušek – legendární redaktor Mladého světa a autor knihy Jan Werich za oponou.
Biografie, 224 stran, 399 Kč, PRÁH

Jana Bernášková: JAK PŘEŽÍT SVÉHO MUŽE
Mladá herečka Lucie se po mateřské dovolené snaží vrátit ke své herecké kariéře, ale setkává se s běžnými strastmi svobodných matek a zamotává se do bláznivých situací při hledání lásky. Svérázně a s vtipem řeší a komentuje různé životní situace, které by někteří označili za tabu a při nichž by leckdo raději přivíral obě oči. Hrdinku na její nelehké životní cestě nedoprovázejí pouze její extrovertní a tak trochu potrhlé kamarádky, ale i Šedivka, její vnitřní hlas, se kterým má komplikovaný vztah.
Česká současná, 352 stran, 359 Kč, IKAR

Marek Eben: MYŠLENKY ZA VOLANTEM
Kniha Marka Ebena Myšlenky za volantem představuje soubor sloupků a fejetonů, které vycházely časopisecky v letech 2014–2020. „Moje zkušenost s podobnými knížkami je taková, že se mi vždycky něco líbí a něco zase ne. A byl bych vlastně rád, kdyby v té knížce zbylo jen to, co se mi líbí, abych nemusel otravně listovat a přeskakovat to, co se mi nelíbí. Ale nikdy jsem neměl to srdce z knížky něco vytrhnout, připadá mi to barbarské. A proto je tato knížka ve formě kroužkového bloku, protože z bloku člověk vytrhne list jako nic a nemusí se trápit. Pokud někomu po přečtení zbudou jen desky, velice se omlouvám."
Česká současná, 186 stran, cena 299 Kč, BRÁNA

Tomáš Sedláček: DRUHÁ DERIVACE TOUHY: Na prahu digitální teologie
Kniha nadčasově komentuje události, které se během našich životů dotýkaly nás všech. Tomáš Sedláček je však nazírá veskrze jinak, čerstvě: politiku a ekonomii vnímá optikou filozofie, teologie a psychologie, rád hledá náš odraz ve filmech a příbězích, po původu dějů pátrá až v prastarých mýtech, zamýšlí se nad českou velikostí v malé Evropě či západní civilizací a jí prožívanou katarzí.
Populárně naučná, 336 stran, 348 Kč, 65. POLE

Roman Vaněk, Jana Vaňková: SNADNO & RYCHLE 3 – Jednoduché recepty pro každý den
Autor kuchařských bestsellerů Roman Vaněk s manželkou Janou rozšiřují jejich veleúspěšnou edici kuchařek „Snadno & Rychle" o nový, 3. díl. Kniha svou jednoduchostí, dostupností použitých surovin a recepty pro každý den popsanými „krok za krokem" opět zaujme každého milovníka dobrého jídla, a to včetně začátečníků. Pozor! Sběratelé „Vaňkovy bílé řady kuchařek“ jistě ocení další dechberoucí dobrodružství pana Panáčka a jeho rodiny. 103 jednoduchých receptů, se kterými sklidíte úspěch nejen v rodině, ale i u svých přátel.
Kuchařka, 96 stran, 299 Kč, PRAKUL PRODUCTION

Zdeněk Pohlreich: SUPER JEDNODUŠE
Pár obyčejných surovin. Jednoduchý postup a na stole super jídlo. O nic jiného
v této kuchařce nejde. Žádná nukleární věda a žádné složitosti. Připravit si něco
k jídlu díky této kuchařce zvládne kdokoliv a jídla, která v ní najdete, odrážejí způsob života, jakým žije spousta z nás. K receptům nebudete potřebovat tisíce ingrediencí ani hromadu nádobí. Omezili jsme se na minimum, aby recepty zvládl bez obtíží úplně každý a výsledek byl přitom vydatný, svěží i tradiční. Uvařit na jedničku se dá totiž i z toho, co seženete v každém supermarketu nebo ve večerce za rohem. Pokud si čas od času kladete otázku „Co zas budu dnes vařit?", tady je odpověď s řadou nápadů a tipů, které zvládnete stejně hravě jako skládačku z Lega. Super jídlo se dá totiž připravit i super jednoduše.
Kuchařka, 192 stran, 459 Kč, SEVRUGA

Iveta Fabešová: VŠE SLADKÉ
V nové kuchařce Ivety Fabešové najdete recepty na dezerty, které tvoří základy cukrařiny. Od naprosto jednoduchých až po ty, co vyžadují kus umu. Všechny jsou ale volené tak, abyste je zvládli v pohodlí vašich domácích kuchyní. Iveta sepsala recepty, ze kterých si vybere každý Od malých koláčů z lineckého těsta přes věnečky, sušenky, rolády a velké koláče pro celou rodinu až po závěrečnou kapitolu s dorty pro ty, kdo mají čas si hrát Snahou knihy je přinést do vašich domácností kus poctivé cukrařiny, která pracuje s kvalitními ingrediencemi a postupy a chápe, že vše potřebuje svůj čas.
Kuchařka, 216 stran, 499 Kč, SEVRUGA

Karolína Fourová: NEJEZ BLBĚ
Tato kniha vám pomůže pochopit základní principy stravování, představí jednotlivé složky výživy a jejich úkol v lidském organismu. Naučíte se správně nakupovat a dostanete odpověď na většinu otázek o jídle a potravinách, které vás kdy napadly. Abyste se v té zdravé stravě neztratili hned na začátku, cestu vám usnadní i čtyřicet autorčiných nejoblíbenějších receptů. Dobře se bavte a nejezte blbě.
Životní styl, 200 stran, 359 Kč, ESENCE

Delia Owensová: KDE ZPÍVAJÍ RACI
Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije v bažině, které říká domov, odkázaná sama na sebe, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného…
Román, 344 stran, 368 Kč, JOTA

Olivia Hawker: NA HRANĚ NOCI
Píše se rok 1942. Katolickému mnichovi Antonu Starzmannovi se obrátí svět naruby, když nacisté z jeho školy odvlečou děti, o které se s láskou staral. Pronásledován výčitkami, že proti zlu nijak ne¬zakročil, odpoví na poněkud nevšední inzerát ovdovělé Elizabeth Herterové, která shání muže, který by jí v těžké době pomohl s péčí o tři potomky. Anton to vnímá jako dobrý skutek, kterým by aspoň částečně odčinil hříchy minulosti. Zatímco se sžívá s novou rolí otce a manžela a zápasí s nedostatkem prostředků k zaopatření rodiny, připojí se k odboji. Tím však vystavuje smrtelnému nebezpečí nejen sebe, ale také svou rodinu…
Historický román, 352 stran, 399 Kč, IKAR

Andrew Mayne: TEMNÝ VZOREC
Profesor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu, který ovlivňuje mozkovou činnost. Vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat o vlastní příčetnosti. Aby zachránil nevinné životy i sám sebe, sleduje Cray každé vodítko v případu vyšinuté zdravotní sestry. Pokud má dopadnout chameleonskou vražedkyni, musí čelit vlastní temné stránce, protože pouze v nebezpečných stínech najde to, co se snaží ulovit…
Thriller, 304 stran, cena 379 Kč, KALIBR

C. J. Tudor: TI DRUZÍ
Gabe se jednoho dne vracel autem domů z práce a v zácpě uvízl za starým autem. Jeho zadním oknem na něj vykoukla dívčí tvář. Zahlédl, jak říká: „Tati.“ Byla to jeho pětiletá dcera Izzy. Od toho okamžiku už ji nikdy nespatřil. Tři následující roky strávil Gabe cestováním po dálnici, kterou tenkrát jel, a hledáním Izzy. Odmítá se vzdát naděje, že ještě žije. I když mu všichni tvrdí opak. Fran a Alice mají za sebou taky spoustu dní a nocí na cestě. Ty dvě ale nikoho nehledají. Ty dvě utíkají. Před někým, kdo jim chce za každou cenu ublížit. Protože Fran zná pravdu. Ví, co se skutečně stalo Izzy. Kdo za to může. A co udělají ti druzí, když ji a Alici dostihnou…
Thriller, 336 stran, cena 399 Kč, KALIBR

Barbara Erskinová: KROK DO JINÉHO ČASU
Autorka své vypravěčské umění nevyužívá jen ve svých výpravných románech, ale také v povídkách, v nichž si mistrně pohrává s náznaky, zkratkami, vtipem
i s momenty napětí a překvapení. Její povídkové příběhy zachycují rozmanitá prostředí a celé spektrum emocí od lásky a romantiky přes osamění, smutek, napětí a strach po touhu po dobrodružství. Kniha obsahuje nejen nové povídky, ale také výběr těch nejlepších povídek, které už česky dříve vyšly.
Povídky, 328 stran, 399 Kč, BRÁNA

Anne Jacobsová: KAVÁRNA U ANDĚLA – OSUDOVÁ LÉTA
Wiesbaden, rok 1951. Kavárnu U Anděla čekají bouřlivé časy. Hned vedle tradiční kavárny rodiny Kochových vzbudí pozornost jeden konkurent se smyslem pro modernost. Zatímco se Hilda Kochová zoufale snaží přesvědčit své rodiče o tom, že je třeba kavárnu modernizovat, je ohrožena i její těžce vydobytá láska. Se štěstím jejích bratrů to není o nic lepší: Wilhelm, obdivovaný ženami, se zaplétá do povrchních milostných hrátek, přičemž jeho srdce touží po ženě, která je pro něho nedosažitelná. A jeho starší bratr August se navíc po svém návratu z ruského válečného zajetí zamiluje do mladé Rusky, aniž tuší, že jeho volba může rozštěpit rodinu…
Historický román, 392 stran, 399 Kč, IKAR

Colin Rushton: SABOTÉR Z OSVĚTIMI
Na osudu mladého vojáka Arthura Dodda dokumentuje kniha nepříliš známou historii britských válečných zajatců v Osvětimi. Arthur padl do zajetí roku 1943
a v táboře strávil téměř dva roky. Po válce se pokoušel mluvit o svých zážitcích, ale dlouho pro něj bylo velmi obtížné popsat to, co viděl. Ve svém vyprávění líčí nejen krutosti, jichž se nacisté dopouštěli na vězních, ale zachycuje i náladu mezi zajatci, kteří se pokoušeli proti Němcům vést skrytý odboj.
Biografie, 256 stran, 299 Kč, BRÁNA

W. Bruce Cameron: PSÍ SLIB
Bailey se po několika prožitých životech plných dobrodružství setkává s milovaným páníčkem Ethanem. Jsou spolu šťastní, jenže na zemi žije smutný chlapec upoutaný na invalidní vozík a pomoct mu může jedině moudrý pes se starou duší. A to je další poslání pro našeho Baileyho..
Společenský román, 376 stran, 299 Kč, IKAR

Sona Charaipotrová, Dhonielle Claytonová: TINY PRETTY THINGS
Na privilegované Bette by nikdo nenašel jedinou chybičku – je jako baletka z hrací skříňky. Ale život ve stínu starší sestry, jedné z největších hvězd baletního světa, v ní probouzí temnou stránku. Perfekcionistka June má už po krk toho být věčnou náhradnicí. Tenhle školní rok musí být nejlepší – i kdyby to znamenalo uchýlit se k nějakým nekalým praktikám. A nová studentka Gigi sice zatím předčila všechny tanečnice z konzervatoře, ale samotný tanec by ji mohl zabít. Soutěživost se s každým blížícím se představením stupňuje a z nevinných naschválů se stává něco čím dál tím temnějšího…
Young Adult, 416 stran, 349 Kč, #BOOKLAB

Anthony Ryan: VOLÁNÍ VLKA
Vélin Al Sorna je žijící legenda, jeho jméno zná celé království. Právě pod jeho vedením byly dobyty celé říše, právě jeho meč vítězil v urputných bitvách. Nyní se však ze zámoří šíří zvěsti o armádě zvané Ocelová horda, kterou vede muž považující se za boha. Vélin po další válce netouží, ale když se dozví, že se Šerin, žena, kterou kdysi ztratil, ocitla v ohrožení, rozhodne se této nové, mocné hrozbě postavit tváří v tvář. Vélin proto putuje do říše kupeckých králů, země, kde vládne zákon cti a intriky. Právě tam, v prachu nekonečných stepí Dálného západu, si Vélin uvědomí strašlivou pravdu: existují bitvy, ve kterých možná nezvízezí ani on.
Fantasy, 527 stran, 449 Kč, HOST

Anna Todd: AFTER – DÁRKOVÝ BOX
Romantická série AFTER spisovatelky Anny Todd vycházela nejprve na knižním webu Wattpad, kde ji autorka uveřejňovala pod pseudonymem Imaginator 1D. Záhy po zveřejnění se dostavil obrovský ohlas čtenářů, zejména fanoušků fanfikcí a populární hudební skupiny One Direction, jíž je příběh Tessy a Hardina volně inspirovaný. Netrvalo dlouho a oblíbená série, která se pyšní více než miliardou přečtení online, se dočkala i knižního vydání.
Young Adult, 1111 Kč, YOLI

Vláďa Kadlec: VODOPÁD
Tahle knížka nemá chybu. Vodopád je retrívr Vládi Kadlece (fakt existuje!)
a v tomhle příběhu je zároveň neohroženým psím agentem a vůdcem psího komanda. Z tajné základny řídí záchranné operace. V nejnovější misi jde opravdu o hodně – záhadný pes jménem Brut má v úmyslu s pomocí mocného artefaktu ovládnout celé lidstvo. To ale Vodopád nemůže dopustit! Podaří se mu spolu s chrtem Skippym, věčně hladovým Hugem, hackerkou Chloe a kocourem Klavírem zatnout Brutovi tipec?
Pro děti 8+, 128 stran, 279 Kč, PIKOLA

Radek Adamec: NOVÉ POHÁDKY O NEZBEDNÝCH MAŠINKÁCH
V těchto příbězích zažijete spolu s mašinkami spoustu legrace a skvělých dobrodružství. Můžete se těšit na mašinku ze švestkové dráhy, poštovní vagónek, na mašinku ze strašidelného domu, Sněhožrouta, důlní mašinku, permoníky, statečné hasiče a dozvíte se, jak to nakonec dopadne s rezavou mašinkou.
Pro děti 4+, 72 stran, 298 Kč, COLIBRIS

Jiří Žáček: NŮŠE PLNÁ POHÁDEK POSKLÁDANÝCH DO ŘÁDEK
Nová kniha lidových i jiných pohádek ve verších potěší malé čtenáře nejen pohádkovými příběhy, ale také jim ukáže, jak líbezná, důvěrná, vtipná a krásná je jejich mateřština, jak umí zpívat. Zázračnou moc pohádek a jejich lidový výraz neopakovatelně vystihla svými obratnými a barevně poutavými ilustracemi Veronika Balcarová.
Pro děti 4+, 140 stran, 349 Kč, ŠULC-ŠVARC

J. Endrýs, S. Havelka, K. Ladislav, H. a J. Lamkovi, J. Poborák, L. Štíplová, J. Němeček: VĚHLASNÉ PŘÍBĚHY ČTYŘLÍSTKU
Další díl z oblíbené edice velkých komiksových knih Čtyřlístku. Věhlasné příběhy Čtyřlístku jsou již devatenáctým dílem v řadě. Obsahují příběhy z čísel 345 až 362 z roku 2003.
Komiks pro děti 6+, 192 stran, 450 Kč, ČTYŘLÍSTEK

Monika Kopřivová: JAK ROSTU – KNIHA PRO ZAZNAMENÁNÍ MÉHO DĚTSTVÍ
Narození miminka je v lidském životě jeden z nejkrásnějších okamžiků. Pro rodiče je dítě životním posláním a s láskou mu věnují svou péči, čas a energii. Knížka Jak rostu umožní zachytit významné okamžiky života dítěte od narození až po práh jeho dospělosti. Nejvíce prostoru je věnováno prvním dvanácti měsícům, kdy děťátko nejrychleji roste, dělá největší pokroky a mění se rychlostí blesku z novorozence v batolícího se človíčka. Dále pak druhému a třetímu roku života, kdy se z miminka stává samostatně myslící člověk, který má svou hlavičku a utváří se jeho osobnost. Ale i pozdější období dětství je plné zážitků, objevování a získávání zkušeností. V knížce je tedy prostor i na zachycení dalších let v životě potomka až do jeho osmnáctých narozenin.
Dárková publikace, 132 stran, 590 Kč, FAMILIUM

René Decastelo: SLUNEČNÁ
Statek na Slunečné je místo, kde rodina Popelkových dělá ten nejlepší kozí sýr a provozuje rodinný penzion a hospodu. Po nečekané smrti otce Popelky se mezi sestrami Týnou a Sylvou rozhoří boj o rodinné dědictví. Louky kolem statku jsou ideální pro fotovoltaickou elektrárnu, což je navíc důvod statek prodat. Zatímco Týna chce statek zachovat, vypočítavá Sylva by raději shrábla peníze a vrátila se zpátky do Prahy.
Česká současná, 392 stran, 349 Kč, IKAR

DÁREK KE KAŽDÉ ZAKOUPENÉ KNIZE:  Kniha 222 křížovek
320 stran, EUROMEDIA


Autor: TZ, red

Praha 13 zve na radnici, v atriu najdete výstavu

Dnes v 07:34

Výstava fotografií Markéty Bubníkové Indie – vzdálená i blízká je přístupná v úředních hodinách radnice do 31. ledna.

Andělské doteky Ivany Novákové

Včera ve 14:44

Praha 1 zve na výstavu Andělské doteky, která bude k vidění od 28. ledna do 27. února v Malostranské besedě.  

30hodinový maraton žánru slow TV v Divadle X10

16. ledna 2022 v 09:50

V noci z 18. na 19. února bude v pražském Divadle X10 možnost přespat, povečeřet a společně sledovat 30hodinový maraton filmů v žánru slow TV. Akce Y: We Are Not Alone [Slow TV kino] nabídne 30 hodinových filmů českých i zahraničních umělců, které vznikly v době vzájemného odloučení během...

Díra ve stázi zahájí na Pragovce výstavní projekt o třech dějstvích

14. ledna 2022 v 17:13

První výstavní dějství roku 2022 s názvem Díra ve stázi odstartuje Pragovka Gallery a The White Room vzhledem k aktuálně platným protiepidemickým opatřením hned třemi vernisážemi –⁠ 20., 21. a 22. ledna vždy od 18 hodin. 

Impro talk show 321jedem! s Jiřím Mádlem

14. ledna 2022 v 11:59

Moderátor Nikola Orozovič si do impro talk show 321jedem! pozval herce a režiséra Jiřího Mádla. V originální formátu, který propojuje talk show a improvizace zjistíte, nakolik Mádl využívá improvizace ve filmovém světě.

Festival Věčná naděje představí dílo terezínských skladatelů

14. ledna 2022 v 08:54

Pátý ročník unikátního hudebního festivalu Věčná naděje, připomínající především dílo skladatelů tvořících v katastrofálních podmínkách koncentračních táborů, proběhne od 15. února do 3. dubna 2022. Festivalový program bude zahrnovat nejen koncerty ve výjimečných prostorech, ale také přednášky,...

Praha 9 zve na Novoroční koncert v obřadní síni radnice

13. ledna 2022 v 08:47

Cyklus koncertů v obřadní síni vysočanské radnice pokračuje Novoročním koncertem Cantoria Praha – ženský pěvecký sbor.

Recitál houslistky Julie Svěcené

12. ledna 2022 v 16:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK představí ve své komorní řadě houslistku Julii Svěcenou. Ve svém recitálu vsadila na repertoár od Bacha až po Ebena. Koncert proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 18. ledna v 19:30. 

Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

11. ledna 2022 v 08:23

 V duchu hodnot první republiky startuje v domě Černá labuť Salónek Lucie Šilhové. Těšte se na setkání a kultivované rozhovory se zajímavými osobnostmi v noblesním prostředí Art&Event Gallery na 8. patře. Publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, během setkání konverzuje s hosty, kteří ve své...

Další články
Nahoru