Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Deratizátoři položí nástrahy proti potkanům do tisíců pražských kanálů, začínají v centru
Potkani se často vyskytují v okolí kanálů, proto jsou právě do nich pokládány nástrahy. Foto: Karel Netolický

Deratizátoři položí nástrahy proti potkanům do tisíců pražských kanálů, začínají v centru

V Praze právě odstartovala celoplošná deratizace, díky které se daří držet počet myšovitých hlodavců, především potkanů, na zhruba stejné úrovni. Městkou kasu to každoročně stojí kolem 3,5 milionu korun. Deratizace, kterou provádí společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), potrvá do října. Ošetřeno bude celkem přes třináct tisíc kanalizačních vstupů. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

„Tradičně začínáme v historickém centru na území Praha 1. Deratizátoři se nejdříve objeví na Novém Městě. Následně se přesunou do dalších lokalit vytipovaných jako rizikové,“ sdělil Mrázek s tím, že celý červenec a druhá polovina října jsou věnované kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem a ošetření míst podle dodatečných požadavků hygieniků a úředníků pražského magistrátu.

Deratizátoři PVK letos ošetří 13,5 tisíce kanalizačních vstupů. Přichystáno je zhruba 3,5 tisíc kilogramů nástrah. „Naprosto bez obav o své mazlíčky mohou být pejskaři. Naši pracovníci totiž ukládají návnady přímo do kanalizační stoky nikoli na povrch,“ zdůraznil Mrázek. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Pražská kanalizační síť je domovem několika milionů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Podle odhadů PVK na jednoho obyvatele hlavního města připadají podle hrubých odhadů zhruba čtyři až pět potkanů.

Mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. „Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané lidmi bez domova,“ pokračoval Mrázek.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Když potkan byť jen malou část nástrah sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách, případně je ze stokové sítě voda odplaví do čistírny odpadních vod.

Zvířata neustále migrují, proto deratizéři umísťují návnady vždy na větší plochu. Místa, kde jsou nástrahy položeny, jsou vždy vyznačena varovnými cedulemi.

Lidé si často pletou potkany s krysami. Oba hlodavci jsou si na první pohled podobní. Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla. Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.

Zbarvení krysy bývá více do černa, zatímco potkan je spíše šedohnědý až hnědý. Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa. Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat. Krysy jsou v Česku poměrně vzácné.


Autor: Karel Netolický

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru