Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Deratizace stojí Prahu ročně 3,7 milionu korun
Potkan. Foto: Reg Mckenna / Wikimedia Commons

Deratizace stojí Prahu ročně 3,7 milionu korun

Pražský magistrát loni vydal na deratizaci myšovitých hlodavců v ulicích a v kanalizaci zhruba 3,71 milionu korun, což je meziročně zhruba stejně. Větší částka šla na deratizaci na povrchu. Vyplývá to z dokumentu magistrátního odboru zdravotnictví.

Deratizace se provádí vždy na jaře a na podzim. Letos by měla začít v první fází 1. dubna. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví. Deratizaci provádí rovněž Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které mají na starosti distribuci vody.

Při povrchové deratizaci odborníci položili celkem 14 520 nástrah, za které magistrát zaplatil přibližně 2,98 milionu korun. „V kanalizační síti bylo položeno 3030 nástrah a byly ošetřeny kanalizační vstupy a přípojky," píše se v dokumentu. Za tyto nástrahy město vydalo 727 149 korun.

Pro letošní rok je naplánováno zahájení jarní deratizace od 1. dubna do 30. června. Podzimní fáze pak má začít 15. srpna a skončí 30. října. Stejně jako v uplynulých letech budou nástrahy pokládány po celém území metropole.

V roce 2020 bylo užito při povrchové deratizaci asi 12.200 kilogramů nástrah. Kilogram jedu odpovídá jedné takzvané deratizační jednotce, kterou je jeden dům. V kanalizaci bylo loni položeno 2975 kilogramů nástrah. Nejvíc peněz stála město loni deratizace v Praze 4, která je největší městskou částí, a to asi 530 725 korun.

V pražské kanalizační síti žije několik milionů potkanů. Pravidelná deratizace udržuje jejich počet na přiměřené úrovni. Další ale žijí na povrchu okolo popelnic nebo v neošetřované zeleni.


Autor: ČTK

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru