Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Deratizace hlodavců vyjde Prahu na 13 milionů korun, podobně jako dříve
Potkani se často vyskytují v okolí kanálů, proto jsou právě do nich pokládány nástrahy. Foto: Karel Netolický

Deratizace hlodavců vyjde Prahu na 13 milionů korun, podobně jako dříve

Pravidelná deratizace myšovitých hlodavců vyjde hlavní město v následujících čtyřech letech na 13 milionů korun, což je zhruba stejně jako v uplynulých letech. Hubení hlodavců pro metropoli provede společnost Apleko, která zvítězila ve výběrovém řízení. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Město mělo dosud smlouvu s firmou Martin Tupý–System UAU z roku 2009 a ročně zaplatilo za deratizaci necelé čtyři miliony.

Vybraná firma bude muset každoročně rozmístit minimálně 12 000 dávek jedu. Jedné dávce, tzv. deratizační jednotce, odpovídá plocha 1000 metrů čtverečních. Jed budou moci ve městě pokládat pouze proškolení zaměstnanci s platným osvědčením.

Vypsat zakázku se magistrát rozhodl loni v červenci. Důvodem je podle tehdejšího dokumentu schváleného radními revize dosavadní smlouvy s firmou Martin Tupý–System UAU. Původní smlouva je z roku 2009.

„Vzhledem k tomu, že od podpisu smlouvy uplynulo více než 12 let, je více než nutné stávající smluvní vztah aktualizovat," stálo v materiálu.

Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Náklady na deratizaci vyjdou letos, stejně jako loni, na 3,7 milionu. V loňském roce se při povrchové deratizaci použilo asi 12 200 kilogramů nástrah. Kilogram jedu odpovídá jedné takzvané deratizační jednotce, kterou je jeden dům. V kanalizaci bylo loni položeno 2975 kilogramů nástrah.

V pražské kanalizační síti žije několik milionů potkanů. Pravidelná deratizace udržuje jejich počet na přiměřené úrovni. Další ale žijí na povrchu okolo popelnic nebo v neošetřované zeleni.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Na zastávce u motolské nemocnice ležel mrtvý muž

9. července 2024 ve 20:28

Pražští strážníci našli v úterý odpoledne mrtvého muže na autobusové zastávce v Kukulově ulici u motolské nemocnice. „Ohledáním na místě bylo zjištěno, že se jedná o náhlé úmrtí,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Další články
Nahoru