dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Denně je z pražské MHD odvezeno dvacet bezdomovců do nocleháren. Ty jsou už plné
Noční tramvaj v Praze. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Denně je z pražské MHD odvezeno dvacet bezdomovců do nocleháren. Ty jsou už plné

Noclehárny pro bezdomovce na Žižkově a ve Vysočanech jsou už téměř plné. Volné místo pro lidi bez přístřeší stále nabízí loď Hermes, tam se ale za přenocování platí. „Obsazenost nocleháren je vysoká i proto, že na rozdíl třeba od lodi Hermes jsou v rámci vyhlášených zimních opatření služby zdarma," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján.

Lidé bez domova mohou v ubytovně bezplatně přespat, dostanou také čaj. „V případě zájmu je jim poskytnuto zdravotní ošetření a mohou využít sociálního poradenství," dodal Ján.

Kapacitu 80 lůžek noclehárny Vackov využívá téměř každou noc 78 lidí a v noclehárně Vysočany je obsazenost 97 z celkových 100 lůžek. V rámci zimních opatření, která platí od začátku prosince do konce března, své služby nabízejí i zařízení neziskových organizací, jako Naděje, Arcidiecézní charity a Armády Spásy.

„Obsazenost všech zařízení je monitorována a v případě zaplnění mohou organizace zajistit nocleh pro klienta jinde,“ uvedla zástupkyně ředitele CSSP Ludmila Tomešová. Nově byl zřízen i dispečink, který spolupracuje s dopravním podnikem a městskými strážníky při vykazování bezdomovců z nočních tramvají a autobusů.

„Při zajištění bezdomovce je kontaktován dispečink, který předá okamžitě informaci speciálně upravené sanitce, která klienta dopraví do noclehárny,“ upřesnila Tomešová. Podle ní je tímto způsobem denně přepraveno přibližně 20 bezdomovců.

V zimním období se v ulicích ve větší míře pohybují i terénní pracovníci, kteří lidem bez přístřeší nabízejí polévku, čaj, nejnutnější zdravotní ošetření a zároveň je upozorňují na možnost strávit noc v teple v noclehárnách.


Další články
Nahoru