dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Den Země: Výlet do Vodního domu
Děti absolvovaly jeden z výukových programů. Foto: Veolia

Den Země: Výlet do Vodního domu

U příležitosti světového Dne Země děti, které zvítězily v loňské soutěži Škola do přírody, navštívily Vodní dům. S plným nasazením absolvovaly jeden z výukových programů, které má Vodní dům připraveny pro malé návštěvníky. Dozvěděly se spoustu užitečných informací o vodních biotopech a vodních živočiších, které si pak ještě doplnily prozkoumáváním interaktivní expozice Vodního domu. 

Podívaly se také na hráz, odkud byl krásný výhled na celé vodní dílo Švihov (Želivka).

Prostřednictvím výchovně vzdělávacích aktivit Vodní dům podporuje také vnímání okolní přírody u dětí, vede je k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za stav životního prostředí a jeho biologickou rozmanitost. Proto byla na téma biodiverzity loni zaměřena i soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a volnočasových kroužků nazvaná Škola do přírody.

Žáci měli možnost vytipovat si ve svém okolí nějakou lokalitu, kterou pod vedením svého učitele nebo vedoucího kroužku podrobně zmapovali, porovnali současnou situaci s minulostí a společně se zamysleli nad tím, co by druhové rozmanitosti ve vybrané oblasti mohlo pomoci a jak by se na změnách mohli také oni sami podílet.

Své návrhy pak zpracovali do projektů, z nichž hodnotící komise s účastí odborného partnera soutěže, Českého svazu ochránců přírody, vybrala vítěze. Vítězné projekty byly vyhlášeny v kategoriích Lokalita bohatá na biodiverzitu, Lokalita s ohroženou či vymizelou biodiverzitou a ve zvláštní kategorii Mokřadní lokalita, protože tyto biotopy jsou z ekologického hlediska velmi cenné a z české přírody postupně mizí.

160201-vodni-dum-0003-nahled

Vodní dům najdete ve Středočeském kraji, v okrese Benešov. Stojí v těsné blízkosti hráze vodárenské nádrže Švihov (Želivka). GPS souřadnice Vodního domu jsou: N 49° 43,134  E 015° 05,199. Pokud pojedete po dálnici D1, sjeďte na sjezdu Soutice (EXIT 56). Od sjezdu to máte k Vodnímu domu už jen 4 km.

5-vodni-dum-0097-nahled

Vodní dům je otevřen denně kromě pondělka od 9 do 17 hodin. Na prohlídku expozice není potřeba se předem objednávat, pokud však máte zájem o prohlídku hráze, kontaktujte e-mailu tereza.ptackova@csop.cz či na telefonech: 603144743 nebo 775068884.

603 144 743

 


Další články
Nahoru