Den válečných veteránů si Praha 2 připomněla na náměstí Míru už podesáté
12. listopadu 2024 22:04
Celodenní akci, která byla tentokrát věnována Vzdušným silám Armády České republiky, oficiálně zahájil po 14. hodině starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS). Ten na pódiu přivítal ministryni obrany a radní Prahy 2 Janu Černochovou (ODS) i další významné hosty.
Letošní jubilejní ročník akce přilákal řadu návštěvníků. Dopolední část patřila již tradičně mateřským a základním školám. Děti a žáci si mezi sebou poměřili své znalosti a dovednosti, plnili pod vedením vojáků různé úkoly a disciplíny. Seznámili se s činností Armády ČR a vojákům předali obrázky, které poputují k jejich kolegům na zahraniční mise.
Odpolední část pak byla věnována ocenění válečných veteránů a pietě, ke které se připojili i občané. I díky nim křížkový háj doslova zaplavily svíčky, vlajky i symboly vlčího máku a živé květiny.
„Organizátorem je Praha 2. Jsem moc rád, že dopoledne sem chodí žáci ze škol. Zajímají se, proč tu jsou kříže, jak to celé vzniklo. Je důležité mladé lidi učit historii, aby si ztotožnili hrdinství našich předků,“ řekl starosta.
Po celý den byla na náměstí k vidění historická i moderní vojenská technika a nechyběla ani prezentace Vzdušných sil Armády České republiky, vojenského školství a ukázky armádní činnosti.
„Před deseti lety jsem během prvního ročníku akce z oken své kanceláře jako starostka sledovala, jestli lidé přijdou a budou mít zájem si připomínat odkaz válečných veteránů. Dnes jsme se utvrdila, že zájem je velký, že jsme se tehdy rozhodli dobře. Lidé si zvykli sem chodit, prezentujeme naši techniku a armádní projekty, máme tu kaplany, máte tu křížkový háj. Po letech můžeme říct, že se Den válečných veteránů do pamětí lidí zapsal,“ řekla ministryně Černochová.
Vyvrcholením programu byla již tradiční společná modlitba a přímluva za padlé ve válečných konfliktech. K té se mohla připojit i široká veřejnost položením květin a zapálením svíček v takzvaném křížkovém háji nebo samotným zakoupením symbolu — vlčího máku u stánku Vojenského fondu solidarity.
Den válečných veteránů je významným dnem České republiky a mezinárodně uznávaným svátkem. Slaví se 11. listopadu u příležitosti konce 1. světové války.
Vedení Prahy 2 o Dni válečných veteránů:
Lucie Pechová (ODS), místostarostka:
„Váleční veteráni a všichni, kteří se na obraně a bezpečnosti naší země podíleli a podílí, si váží toho, že Praha 2 tuto akci pořádá. Je to akce, která není o kladení věnců, ale je to poděkování všem za to, že můžeme žít v této svobodné a bezpeční zemi, což není samozřejmost.“
Jan Recman (ODS), místostarosta:
„Jsem rád, že se taková akce uskutečňuje, že ji Praha 2 podporuje a spoluorganizuje. Je moc důležité si připomínat hrdiny, kteří bojovali a padli za naši vlast.“
Jan Kolář (ANO), místostarosta:
„Je vidět, že to do veřejnosti proudí, každý rok je tu víc a víc lidí, což je dobře. Je moc důležité si veterány připomínat, i v duchu toho, co se děje v Evropě a válečný konflikt se přiblížil k naším hranicím. Je to pocta všem, kteří jsou ochotni ve službě nasadit svůj život za vlast.“
Michal Zuna (TOP 09), místostarosta:
„Je to tradiční akce, která nabývá na velikosti a významu. Den válečných veteránů vnímám pro příslušníku Armády ČR jako nejdůležitější svátek. Je potřeba veteránům i aktivním vojákyním a vojákům vyjadřovat úctu. Do budoucna bych si přál, aby tento den nebyl ,pouze´ pietní akcí v gesci ministerstva obrany, ale aby se rozšířil pomocí samospráv do co nejvíce obcí a měst, protože tento svátek si lidé připomínají na náměstích a v ulicích.“
Jaroslav Šolc (ODS), radní:
„Krásná tradice, kterou tu založila Jana Černochová. Neseme dál štafetový kolík a snad to vydrží ještě dlouhá léta. Tyto věci paří k naší historii a lidskosti, je potřeba je připomínat.“
Tomáš Halva (TOP 09), radní:
„Každoročně potkám známé, kteří mají na klopě vlčí mák, aniž bych jim o tom říkal. A vždy se zeptám, jak se k tomu dostali. Řeknou, že šli přes náměstí Míru a viděli tam akci ke Dni veteránů. Takže je vidět, že tento projekt Prahy 2 se dostává mezi lidi a má celopražský význam.“