dnes
Sobota - oblacno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Vzpomínku na hrdiny světových válek i hrdiny válečných konfliktů současné doby zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová ve 14 hodin v pátek 11. 11. na náměstí Míru. Den válečných veteránů se slavil v České republice popatnácté, v Praze 2 na stejném místě jako loni teprve podruhé, ale tradice byla založena.

„Úvodem mi dovolte citát – Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát. – Co více může vlast žádat po svém obránci, než aby za ni položil život…ale rozhodně to není věcí, kterou lze žádat od každého. Proto si dnes připomínáme nasazení lidí, kteří s rizikem ztráty života, zranění, fyzických i duševních útrap bojovali a bojují za naši vlast, národ a za demokratické principy, k nimž se naše země hlásí. Vítám Vás už podruhé u příležitosti oslav Dne válečných veteránů, symbolicky na náměstí Míru," řekla starostka Jana Černochová.

„Českým vojákům mnichovská dohoda znemožnila bojovat na území své vlasti. Mnozí z nich však odešli do Velké Británie, kde nastoupili do služeb Královského letectva. Právě českoslovenští letci RAF jsou tématem letošního ročníku Dne válečných veteránů v Praze 2," připomněla starostka a dodala: „Podle laiků i znalců nejpůsobivějším filmem s tématem RAF zůstávají Nebeští jezdci. Dnes si zde můžete premiérově prohlédnout obnovenou a doplněnou výstavu o jejich natáčení, od příštího týdne ji budete moci vidět u nás na radnici spolu s doplňky, jako je například uniforma plukovnice Joy Kadečkové. Tato žena byla také součástí RAF, poté poradkyní při natáčení Nebeských jezdců. Praha 2 jí udělila čestné občanství v roce 2005 a letos, v den jejích nedožitých 95. narozenin 6. prosince, jí v Podskalské ulici odhalíme pamětní desku."

Svá slova k uctění památky a vzpomínku na veterány postupně pronesli plukovník Jaroslav Kníchal, hlavní kaplan armády ČR, náměstek ministra obrany Pavel Beran, náčelník generálního štábu armády ČR armádní generál Josef Bečvář, místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sarnas, předseda podvýboru pro válečné veterány Parlamentu ČR poslanec Karel Černý a další hosté.

Odpolední program vyplnily dětské pěvecké sbory ze základních škol Prahy 2.

Květy vlčích máků jako symboly padlých první světové války a veteránů dalších konfliktů 20. století se vloni 11. listopadu poprvé rozdávaly i na náměstí Míru.

veterani-2016-nahled

Za všechny padlé pak v závěru vzpomínkového odpoledne vedl modlitbu Jiří Ignác Laňka, jáhen kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Modlitbě předcházely přímluvy, které přečetl karlovský jáhen střídavě s paní starostkou. Na závěr pietního aktu přítomní lidé zapálili svíčky za padlé.

Datum 11. listopadu bylo pro vzpomínání zvoleno symbolicky. Toho dne roku 1918 bylo ve vlaku u francouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a definitivně tak skončily boje na západní frontě. V České republice je Den válečných veteránů připomínán teprve patnáct let.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru