dnes
Sobota - polojasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Vzpomínku na hrdiny světových válek i hrdiny válečných konfliktů současné doby zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová ve 14 hodin v pátek 11. 11. na náměstí Míru. Den válečných veteránů se slavil v České republice popatnácté, v Praze 2 na stejném místě jako loni teprve podruhé, ale tradice byla založena.

„Úvodem mi dovolte citát – Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát. – Co více může vlast žádat po svém obránci, než aby za ni položil život…ale rozhodně to není věcí, kterou lze žádat od každého. Proto si dnes připomínáme nasazení lidí, kteří s rizikem ztráty života, zranění, fyzických i duševních útrap bojovali a bojují za naši vlast, národ a za demokratické principy, k nimž se naše země hlásí. Vítám Vás už podruhé u příležitosti oslav Dne válečných veteránů, symbolicky na náměstí Míru," řekla starostka Jana Černochová.

„Českým vojákům mnichovská dohoda znemožnila bojovat na území své vlasti. Mnozí z nich však odešli do Velké Británie, kde nastoupili do služeb Královského letectva. Právě českoslovenští letci RAF jsou tématem letošního ročníku Dne válečných veteránů v Praze 2," připomněla starostka a dodala: „Podle laiků i znalců nejpůsobivějším filmem s tématem RAF zůstávají Nebeští jezdci. Dnes si zde můžete premiérově prohlédnout obnovenou a doplněnou výstavu o jejich natáčení, od příštího týdne ji budete moci vidět u nás na radnici spolu s doplňky, jako je například uniforma plukovnice Joy Kadečkové. Tato žena byla také součástí RAF, poté poradkyní při natáčení Nebeských jezdců. Praha 2 jí udělila čestné občanství v roce 2005 a letos, v den jejích nedožitých 95. narozenin 6. prosince, jí v Podskalské ulici odhalíme pamětní desku."

Svá slova k uctění památky a vzpomínku na veterány postupně pronesli plukovník Jaroslav Kníchal, hlavní kaplan armády ČR, náměstek ministra obrany Pavel Beran, náčelník generálního štábu armády ČR armádní generál Josef Bečvář, místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sarnas, předseda podvýboru pro válečné veterány Parlamentu ČR poslanec Karel Černý a další hosté.

Odpolední program vyplnily dětské pěvecké sbory ze základních škol Prahy 2.

Květy vlčích máků jako symboly padlých první světové války a veteránů dalších konfliktů 20. století se vloni 11. listopadu poprvé rozdávaly i na náměstí Míru.

veterani-2016-nahled

Za všechny padlé pak v závěru vzpomínkového odpoledne vedl modlitbu Jiří Ignác Laňka, jáhen kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Modlitbě předcházely přímluvy, které přečetl karlovský jáhen střídavě s paní starostkou. Na závěr pietního aktu přítomní lidé zapálili svíčky za padlé.

Datum 11. listopadu bylo pro vzpomínání zvoleno symbolicky. Toho dne roku 1918 bylo ve vlaku u francouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a definitivně tak skončily boje na západní frontě. V České republice je Den válečných veteránů připomínán teprve patnáct let.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru