dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Den válečných veteránů. Na náměstí Míru se rozdávaly vlčí máky

Vzpomínku na hrdiny světových válek i hrdiny válečných konfliktů současné doby zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová ve 14 hodin v pátek 11. 11. na náměstí Míru. Den válečných veteránů se slavil v České republice popatnácté, v Praze 2 na stejném místě jako loni teprve podruhé, ale tradice byla založena.

„Úvodem mi dovolte citát – Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát. – Co více může vlast žádat po svém obránci, než aby za ni položil život…ale rozhodně to není věcí, kterou lze žádat od každého. Proto si dnes připomínáme nasazení lidí, kteří s rizikem ztráty života, zranění, fyzických i duševních útrap bojovali a bojují za naši vlast, národ a za demokratické principy, k nimž se naše země hlásí. Vítám Vás už podruhé u příležitosti oslav Dne válečných veteránů, symbolicky na náměstí Míru," řekla starostka Jana Černochová.

„Českým vojákům mnichovská dohoda znemožnila bojovat na území své vlasti. Mnozí z nich však odešli do Velké Británie, kde nastoupili do služeb Královského letectva. Právě českoslovenští letci RAF jsou tématem letošního ročníku Dne válečných veteránů v Praze 2," připomněla starostka a dodala: „Podle laiků i znalců nejpůsobivějším filmem s tématem RAF zůstávají Nebeští jezdci. Dnes si zde můžete premiérově prohlédnout obnovenou a doplněnou výstavu o jejich natáčení, od příštího týdne ji budete moci vidět u nás na radnici spolu s doplňky, jako je například uniforma plukovnice Joy Kadečkové. Tato žena byla také součástí RAF, poté poradkyní při natáčení Nebeských jezdců. Praha 2 jí udělila čestné občanství v roce 2005 a letos, v den jejích nedožitých 95. narozenin 6. prosince, jí v Podskalské ulici odhalíme pamětní desku."

Svá slova k uctění památky a vzpomínku na veterány postupně pronesli plukovník Jaroslav Kníchal, hlavní kaplan armády ČR, náměstek ministra obrany Pavel Beran, náčelník generálního štábu armády ČR armádní generál Josef Bečvář, místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sarnas, předseda podvýboru pro válečné veterány Parlamentu ČR poslanec Karel Černý a další hosté.

Odpolední program vyplnily dětské pěvecké sbory ze základních škol Prahy 2.

Květy vlčích máků jako symboly padlých první světové války a veteránů dalších konfliktů 20. století se vloni 11. listopadu poprvé rozdávaly i na náměstí Míru.

veterani-2016-nahled

Za všechny padlé pak v závěru vzpomínkového odpoledne vedl modlitbu Jiří Ignác Laňka, jáhen kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Modlitbě předcházely přímluvy, které přečetl karlovský jáhen střídavě s paní starostkou. Na závěr pietního aktu přítomní lidé zapálili svíčky za padlé.

Datum 11. listopadu bylo pro vzpomínání zvoleno symbolicky. Toho dne roku 1918 bylo ve vlaku u francouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a definitivně tak skončily boje na západní frontě. V České republice je Den válečných veteránů připomínán teprve patnáct let.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru