dnes
Čtvrtek - skorojasno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
23°C
Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků
Na akci dorazili i veteráni. Foto: P2

Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků

Na náměstí Míru se dnes již popáté připomínal Den válečných veteránů. Slavil se po celé zemi, ale právě v Praze 2 se konala největší veřejná akce. I když bylo typicky podzimní počasí, během celého dne dorazilo na náměstí velké množství lidí všech věkových kategorií, od dětí až po seniory.

Symbolem tohoto dne je vlčí mák. Ten si řada příchozích připnula na oblečení. Lidé červený květ dostali buď jako výrobek dodaný ženskou věznicí, nebo si ho koupili a tím přispěli na fond vojenské solidarity.

Dopolední program byl přizpůsoben především návštěvám školáků a dětí z mateřských školek, kdy pro ně byly připraveny výtvarné a vědomostní soutěže. Odpoledne došlo i na oficiality, předávání ocenění, pietní okamžiky a na modlitbu za padlé. K uctění jejich památky vznikl na trávníku „křížový háj“, památné místo s křížky a jmény všech padlých vojáků po roce 1989.

„Den válečných veteránů v ČR získává i díky iniciativě Prahy 2 širší rozměr. Nepřipomínáme si ho jen během pietních aktů, jakým je dnešní ceremoniál na Vítkově, ale také akcemi pro veřejnost,“ uvedl náměstek řízení sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany Antonín Rada.

Letošní pátý ročník akce organizovaly vzdušné síly. Díky tomu tak uprostřed Prahy mohli lidé obdivovat ukázky vybavení Armády ČR, například výcvikový vrtulník, protiletadlový komplet RBS 70 či vozidlo Dingo.

Na akci dorazili radní Prahy 2, senátor Pavel Fischer, režisér Václav Marhoul a samozřejmě také váleční veteráni. Nechyběl například Tichomir Mirkovič, který se zúčastnil jugoslávské partyzánské války v Jugoslávské lidově osvobozenecké armádě u 8. černohorské brigády. Během války byl třikrát zraněn. Po skončení konfliktu byl poslán studovat do Československa. Od roku 1946 žije v Praze. Je čestným občanem druhé městské části. Přišel i Václav Kuchynka, který se během druhé světové války aktivně podílel na činnosti závidovské odnože ilegální organizace volyňských Čechů Blaník.

„Stát se vojákem není jen otázkou hrdinství, ale i obrovské odvahy být člověkem, který je připraven a ochoten nasadit svůj vlastní život,“ uvedla při zahájení akce poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která je v Poslanecké sněmovně nejen předsedkyní výboru pro obranu, ale i předsedkyní Podvýboru pro válečné veterány.


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Včera ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru