dnes
Pondělí - polojasno
24°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
20°C
Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků
Na akci dorazili i veteráni. Foto: P2

Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků

Na náměstí Míru se dnes již popáté připomínal Den válečných veteránů. Slavil se po celé zemi, ale právě v Praze 2 se konala největší veřejná akce. I když bylo typicky podzimní počasí, během celého dne dorazilo na náměstí velké množství lidí všech věkových kategorií, od dětí až po seniory.

Symbolem tohoto dne je vlčí mák. Ten si řada příchozích připnula na oblečení. Lidé červený květ dostali buď jako výrobek dodaný ženskou věznicí, nebo si ho koupili a tím přispěli na fond vojenské solidarity.

Dopolední program byl přizpůsoben především návštěvám školáků a dětí z mateřských školek, kdy pro ně byly připraveny výtvarné a vědomostní soutěže. Odpoledne došlo i na oficiality, předávání ocenění, pietní okamžiky a na modlitbu za padlé. K uctění jejich památky vznikl na trávníku „křížový háj“, památné místo s křížky a jmény všech padlých vojáků po roce 1989.

„Den válečných veteránů v ČR získává i díky iniciativě Prahy 2 širší rozměr. Nepřipomínáme si ho jen během pietních aktů, jakým je dnešní ceremoniál na Vítkově, ale také akcemi pro veřejnost,“ uvedl náměstek řízení sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany Antonín Rada.

Letošní pátý ročník akce organizovaly vzdušné síly. Díky tomu tak uprostřed Prahy mohli lidé obdivovat ukázky vybavení Armády ČR, například výcvikový vrtulník, protiletadlový komplet RBS 70 či vozidlo Dingo.

Na akci dorazili radní Prahy 2, senátor Pavel Fischer, režisér Václav Marhoul a samozřejmě také váleční veteráni. Nechyběl například Tichomir Mirkovič, který se zúčastnil jugoslávské partyzánské války v Jugoslávské lidově osvobozenecké armádě u 8. černohorské brigády. Během války byl třikrát zraněn. Po skončení konfliktu byl poslán studovat do Československa. Od roku 1946 žije v Praze. Je čestným občanem druhé městské části. Přišel i Václav Kuchynka, který se během druhé světové války aktivně podílel na činnosti závidovské odnože ilegální organizace volyňských Čechů Blaník.

„Stát se vojákem není jen otázkou hrdinství, ale i obrovské odvahy být člověkem, který je připraven a ochoten nasadit svůj vlastní život,“ uvedla při zahájení akce poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která je v Poslanecké sněmovně nejen předsedkyní výboru pro obranu, ale i předsedkyní Podvýboru pro válečné veterány.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru