Dnes Pátek - polojasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků
Na akci dorazili i veteráni. Foto: P2

Den válečných veteránů na náměstí Míru přilákal velké množství návštěvníků

Na náměstí Míru se dnes již popáté připomínal Den válečných veteránů. Slavil se po celé zemi, ale právě v Praze 2 se konala největší veřejná akce. I když bylo typicky podzimní počasí, během celého dne dorazilo na náměstí velké množství lidí všech věkových kategorií, od dětí až po seniory.

Symbolem tohoto dne je vlčí mák. Ten si řada příchozích připnula na oblečení. Lidé červený květ dostali buď jako výrobek dodaný ženskou věznicí, nebo si ho koupili a tím přispěli na fond vojenské solidarity.

Dopolední program byl přizpůsoben především návštěvám školáků a dětí z mateřských školek, kdy pro ně byly připraveny výtvarné a vědomostní soutěže. Odpoledne došlo i na oficiality, předávání ocenění, pietní okamžiky a na modlitbu za padlé. K uctění jejich památky vznikl na trávníku „křížový háj“, památné místo s křížky a jmény všech padlých vojáků po roce 1989.

„Den válečných veteránů v ČR získává i díky iniciativě Prahy 2 širší rozměr. Nepřipomínáme si ho jen během pietních aktů, jakým je dnešní ceremoniál na Vítkově, ale také akcemi pro veřejnost,“ uvedl náměstek řízení sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany Antonín Rada.

Letošní pátý ročník akce organizovaly vzdušné síly. Díky tomu tak uprostřed Prahy mohli lidé obdivovat ukázky vybavení Armády ČR, například výcvikový vrtulník, protiletadlový komplet RBS 70 či vozidlo Dingo.

Na akci dorazili radní Prahy 2, senátor Pavel Fischer, režisér Václav Marhoul a samozřejmě také váleční veteráni. Nechyběl například Tichomir Mirkovič, který se zúčastnil jugoslávské partyzánské války v Jugoslávské lidově osvobozenecké armádě u 8. černohorské brigády. Během války byl třikrát zraněn. Po skončení konfliktu byl poslán studovat do Československa. Od roku 1946 žije v Praze. Je čestným občanem druhé městské části. Přišel i Václav Kuchynka, který se během druhé světové války aktivně podílel na činnosti závidovské odnože ilegální organizace volyňských Čechů Blaník.

„Stát se vojákem není jen otázkou hrdinství, ale i obrovské odvahy být člověkem, který je připraven a ochoten nasadit svůj vlastní život,“ uvedla při zahájení akce poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která je v Poslanecké sněmovně nejen předsedkyní výboru pro obranu, ale i předsedkyní Podvýboru pro válečné veterány.


Zastupitelstvo Prahy 15 zveřejnilo program jednání

Dnes v 07:41

Čtvrté mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 15 se koná ve středu 28. dubna od 10 hodin v sále TJ Sokol Hostivař – ve Švehlově sokolovně.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Další články
Nahoru