dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Pražská kultura

Den se Slovanským ústavem Akademie věd ČR v Národním muzeu

V rámci výstavy Věda – národ – dějiny je připraven doprovodný program, který návštěvníky seznámí s jednotlivými ústavy Akademie věd ČR.

V úterý 1. prosince bude v Nové budově Národního muzea během dne probíhat akce se Slovanským ústavem Akademie věd ČR. Připraveny jsou zajímavé přednášky.

Program:
10.00–10.45 Výzkum jihokarpatských nářečí na území Slovenska a Zakarpatské Ukrajiny
Jak mluví Rusnaci na východním Slovensku a obyvatelé Zakarpatské Ukrajiny? Přednáška přiblíží historii a současný stav pražského výzkumu východoslovanských nářečí nacházejících se jižně od Karpat. Představí také vznikající slovníkovou databázi těchto dialektů. Přednáší Michal Vašíček.

11.00–11.45 Rusko-česká elektronická slovníková databáze
Jak vzniká moderní rusko-český elektronický slovník? Zpracování nejnovějšího překladového slovníku v kontextu česko-ruské lexikografie a možnosti jeho praktického využití. Přednáší Iveta Krejčířová.

13.00–13.45 Představitelé ruské emigrace v meziválečném Československu
Problematika ruské emigrace v Československu ve 20. – 30. letech 20. století, její výzkum ve Slovanském ústavu. Přednáší Dana Hašková.

14.00–14.45 Slovanský ústav a ruské umění
Přednáška je věnována sbírce ruského výtvarného umění Slovanského ústavu a výzkumu ruského umění, prováděnému v různých obdobích existence ústavu. Přednáší Julie Jančárková.

15.15–16.00 Vývoj vzájemných vztahů krymského Chersonu a Konstantinopole (od pozdní antiky do středověku)
Přednáška přiblíží historii a význam města Cherson, zaměří se na vzájemný vztah Chersonu a Konstantinopole a zhodnotí politickou a hospodářskou důležitost Chersonu pro centrální vládu. Přednáší Martina Čechová.

Program je v rámci běžného vstupného do muzea.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru