Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražský život

Den pro Trojskou kotlinu 2023

19. 10. 2023
Pátý ročník Dne pro Trojskou kotlinu pokračuje v tradici tvorby prostoru k setkávání. Letošní festival se nese v duchu spolupráce organizací, které spojuje snaha o soustavné oživování upozaděných oblastí skrze kulturní, umělecké a urbanistické intervence. 

Podzimní cyklus uměleckých performancí a procházek Krajina zámku Troja, který bude probíhat během října a listopadu, odstartuje komunitním festivalem Den pro Trojskou kotlinu 19. října v okolí Zámku Troja.

Za program Umění pro město se během dne představí tři vítězné návrhy z open callu Krajina zámku Troja: projekt Odeur, procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji, Znovu domov, imerzní audio procházka s průvodcem, a kolektivní performativní rituál Garden of Desires. Edukační oddělení GHMP dále připravilo výtvarný workshop pro širokou veřejnost, který se bude konat v inspirativním prostředí Eko-ateliéru GHMP v zámecké oranžérii ve spodní části zahrady. Vstup na akci je zdarma a všechny aktivity jsou vhodné i pro děti.

Den odstartuje ve 14 hodin Odeur – procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji pod vedením biologa Jana Filipa a architektky Karolíny Munkové. Účastníci a účastnice procházky budou společně analyzovat významy, důsledky a souvztažnosti pachů v této lokalitě z hlediska biologie, tvorby krajiny a urbánního prostředí. Předpokládané trvání procházky je hodina a půl.

Od 16 hodin pak proběhne imerzní audio procházka Znovu domov. Jedná se o inscenovanou lidsko-bobří performanci odehrávající se v údolí Trojské kotliny. Diváctvo je doprovázeno herečkami, které mu odkrývají příběh o znovuobjevování zapomenutých míst a o způsobu soužití mezi bobrem a člověkem, užívajícím bobrem zkultivované území. Kapacita je 15–20 osob, pro účast je tedy nutná registrace zde: https://tinyurl.com/3ud49y5e. Představení se bude opakovat 21. října ve 14 hodin.

Od 17 hodin bude návštěvníky a návštěvnice čekat Garden of Desires, představení na hranici performance a kolektivního rituálu. Skrze propracované masky, multiinstrumentální hudbu a pohybovou choreografii společně protagonisté a protagonistky uctí element vody a rozezní Haltýřský potok. Snahou je zároveň připomenout polozapomenutou tradici otevírání studánek, která je obvykle spojována s jarním obdobím. Tato performativní realita usiluje o zrovnoprávnění a zdůraznění propletenosti vztahů v mimo-lidském světě.

Edukační oddělení GHMP připravilo v rámci Dne pro Trojskou kotlinu výtvarný workshop pro širokou veřejnost, který se bude konat v Eko-ateliéru v zahradě Zámku Troja od 14 do 18 hodin. Návštěvníci a návštěvnice si během odpoledne mohou vyzkoušet např. tvorbu inspirovanou blízkým okolím Trojské kotliny a Zámku Troja. Bude se jednat o zakreslování návrhů soch a site-specific instalací do reprodukcí blízkého okolí a o prostorovou tvorbu – realizaci objektů, návrhů, modelů soch a instalací. Dále si budou návštěvníci moci vytvořit předměty z přírodnin, experimentální šperky a textilní objekty. Workshop rozvíjí přesahy k recyklaci, ekologii a environmentu.
Autor: Alo

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

Dnes v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

Dnes v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Praha 6: Budoucnost altánu na Dědině

Dnes v 06:21

Altán na Dědině vznikl jako jeden z úspěšných Nápadů pro šestku v roce 2021 a má sloužit jako místo pro trávení odpočinku.

Praha 6: Budoucnost sportoviště na Macharově náměstí

Včera v 06:47

Představitelé Prahy 6 zvou zájemce z řad místních obyvatel i širokou veřejnost na diskuzi o budoucnosti a způsobu využívání sportoviště na Macharově náměstí.

Praha 15: Letní zahradní slavnost

21. června 2024 v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

20. června 2024 ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

České mozky léčí svět

20. června 2024 v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

20. června 2024 v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Další články
Nahoru