Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražský život

Den pro Trojskou kotlinu 2023

19. 10. 2023
Pátý ročník Dne pro Trojskou kotlinu pokračuje v tradici tvorby prostoru k setkávání. Letošní festival se nese v duchu spolupráce organizací, které spojuje snaha o soustavné oživování upozaděných oblastí skrze kulturní, umělecké a urbanistické intervence. 

Podzimní cyklus uměleckých performancí a procházek Krajina zámku Troja, který bude probíhat během října a listopadu, odstartuje komunitním festivalem Den pro Trojskou kotlinu 19. října v okolí Zámku Troja.

Za program Umění pro město se během dne představí tři vítězné návrhy z open callu Krajina zámku Troja: projekt Odeur, procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji, Znovu domov, imerzní audio procházka s průvodcem, a kolektivní performativní rituál Garden of Desires. Edukační oddělení GHMP dále připravilo výtvarný workshop pro širokou veřejnost, který se bude konat v inspirativním prostředí Eko-ateliéru GHMP v zámecké oranžérii ve spodní části zahrady. Vstup na akci je zdarma a všechny aktivity jsou vhodné i pro děti.

Den odstartuje ve 14 hodin Odeur – procházka za vůněmi a pachy kulturní krajiny Troji pod vedením biologa Jana Filipa a architektky Karolíny Munkové. Účastníci a účastnice procházky budou společně analyzovat významy, důsledky a souvztažnosti pachů v této lokalitě z hlediska biologie, tvorby krajiny a urbánního prostředí. Předpokládané trvání procházky je hodina a půl.

Od 16 hodin pak proběhne imerzní audio procházka Znovu domov. Jedná se o inscenovanou lidsko-bobří performanci odehrávající se v údolí Trojské kotliny. Diváctvo je doprovázeno herečkami, které mu odkrývají příběh o znovuobjevování zapomenutých míst a o způsobu soužití mezi bobrem a člověkem, užívajícím bobrem zkultivované území. Kapacita je 15–20 osob, pro účast je tedy nutná registrace zde: https://tinyurl.com/3ud49y5e. Představení se bude opakovat 21. října ve 14 hodin.

Od 17 hodin bude návštěvníky a návštěvnice čekat Garden of Desires, představení na hranici performance a kolektivního rituálu. Skrze propracované masky, multiinstrumentální hudbu a pohybovou choreografii společně protagonisté a protagonistky uctí element vody a rozezní Haltýřský potok. Snahou je zároveň připomenout polozapomenutou tradici otevírání studánek, která je obvykle spojována s jarním obdobím. Tato performativní realita usiluje o zrovnoprávnění a zdůraznění propletenosti vztahů v mimo-lidském světě.

Edukační oddělení GHMP připravilo v rámci Dne pro Trojskou kotlinu výtvarný workshop pro širokou veřejnost, který se bude konat v Eko-ateliéru v zahradě Zámku Troja od 14 do 18 hodin. Návštěvníci a návštěvnice si během odpoledne mohou vyzkoušet např. tvorbu inspirovanou blízkým okolím Trojské kotliny a Zámku Troja. Bude se jednat o zakreslování návrhů soch a site-specific instalací do reprodukcí blízkého okolí a o prostorovou tvorbu – realizaci objektů, návrhů, modelů soch a instalací. Dále si budou návštěvníci moci vytvořit předměty z přírodnin, experimentální šperky a textilní objekty. Workshop rozvíjí přesahy k recyklaci, ekologii a environmentu.
Autor: Alo

Olšanskými hřbitovy za sochařskými díly 20. století

Dnes v 07:11

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V pátek 15. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy

Olšanskými hřbitovy za díly sochařů Generace Národního divadla

Dnes v 07:06

Komentovaná procházka hřbitovy přináší historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla hřbitovů. V sobotu 9. prosince se ve 13 hodin koná procházka Olšanskými hřbitovy  

Starosta Kubín předal dárky pro hendikepované dítě

Včera v 08:51

Starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) předal v pondělí 4. prosince vánoční dar městské části Praha 4 určený pro devítiletého hendikepovaného chlapce.

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Včera v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

9. prosince 2023 v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Další články
Nahoru