dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Pražská kultura

Den pro Kliniku: Demonstrace i bohatý kulturní program večer

Dnes se uskuteční Den pro Kliniku, autonomní sociální centrum, které bylo vyklizeno z chátrajícího objektu v majetku státu. Akce přichází po více jak měsíčním jednání s politiky a úředníky, které otevřelo možnost dočasného a možná i trvalého návratu do budovy bývalé polikliniky.

Obecným cílem Dne pro Kliniku je vyjádřit hlasitou podporu snaze o dekriminalizaci squattingu. Konkrétně pak jde o to, aby se mohlo Autonomní sociální centrum vrátit do prázdné budovy na pražském Žižkově a pokračovat v aktivitách, které byly předčasně ukončeny. Akce začíná demonstrací a pokračuje bohatým kulturním programem v Praze a dalších městech.

Hlavním bodem programu je pražská demonstrace, která začíná ve 14 hodin u budovy kliniky na Žižkově v Jeseniově ulici. Od ní se vydá průvod městem, aby veřejně upozornil na témata, která celá kauza ve společnosti otevřela.

Tereza Virtová, jedna z členek pražské iniciativy Klinika, k myšlenkám akce uvádí: „Nemyslíme si, že by společnost měla upřednostňovat nedotknutelnost soukromého vlastnictví majitelů, kteří nechávají domy dlouhodobě a často i záměrně chátrat před potřebami lidí a zájmy širší společnosti. Squatting není problém, tím jsou rostoucí sociální nerovnosti ve společnosti. Happening v ulicích je také jedním ze způsobů, jak udržet téma Kliniky stále v povědomí a nenechat se uchlácholit jednáními, která momentálně probíhají s úředníky a politiky."

Na demonstraci navazuje večerní kulturní program na mnoha místech České republiky i za hranicemi, v podobě koncertů, divadel, básnických recitací nebo promítání. V Praze se program odehrává na více než patnácti různých místech. „Iniciativa organizuje akce v klubu Podnik a kavárně Potrvá. Poté, co jsme vyhlásili Den pro Kliniku, začali se přidávat další. Vyjádření této solidarity si ceníme a ukazuje se, že Klinika má opravdu širokou podporu," říká Tadeáš Polák, jeden z členů kolektivu.

Kromě Prahy se akce na podporu Kliniky uskuteční v Brně, Ostravě, Plzni, Pelhřimově, Žďáru n ad Sázavou, Bečvárech, ale i na Slovensku, v Žilině či Košicích. Nejde přitom pouze o podporu konkrétního pražského objektu. Ukazuje se, že jednotlivé kolektivy jednají autonomně a reagují na témata, která se týkají jejich města nebo sousedství. 


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru