Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Den prevence nabídne na Karlově náměstí deset mobilních ordinací
21 červen
Zdraví
Zájemci se mohou na místě nechat zdarma preventivně vyšetřit. Ilustrační foto: archiv

Den prevence nabídne na Karlově náměstí deset mobilních ordinací

21. 6. 2023
Kontrola mateřských znamének, vyšetření plic, zjištění hladiny krevního cukru, měření tlaku, poradenství v oblasti zdravého životního stylu, možnost vyzkoušet si „alkoholové brýle“, příležitost konzultovat svůj problém s psychologem a mnohem více. To vše nabídne návštěvníkům Den prevence, který se koná ve středu 21. června na Karlově náměstí od 13 do 17 hodin. Pořádá jej Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) a Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Konzultace a všechna vyšetření budou pro návštěvníky zdarma.  

„Prevence je zásadním a nenahraditelným pilířem zdravého života. Akce jako je Den prevence na Karlově náměstí, nad kterou jsem rád převzal záštitu a Ministerstvo zdravotnictví je spolu s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze jejím organizátorem, jsou proto nesmírně důležité, protože právě prevenci popularizují, což je jedna z mých velkých ministerských priorit. Děkuji všem zdravotníkům a kolegům ze Státního zdravotního ústavu, kteří se akce účastní,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Akce je spojená s prevencí běžných onemocnění, jako je třeba cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak nebo rakovina. „Posláním nemocnice je hlavně léčení pacientů, snažíme se ale zároveň podporovat prevenci a nabízet veřejnosti možnosti, jak pečovat o své zdraví řadou preventivních vyšetření a screeningových programů. Prevence je nejjednodušší způsob, jak včas předejít zdravotním komplikacím, které později pacienty přivádějí k našim lékařům,“ okomentoval důvod pořádání Dne prevence ředitel VFN David Feltl. 

Co čeká návštěvníky? 

V parku na Karlově náměstí vyroste městečko mobilních ordinací s lékaři a specialisty. Zájemci o preventivní vyšetření budou moci absolvovat vyšetření mateřských znamének, plic, diabetu a hladiny krevního cukru. K dispozici budou i odborníci z poradny pro odvykání kouření, psycholog, poradenství v oblasti gynekologické prevence nebo nutriční specialisti a specialisté na nadváhu. 

„Státní zdravotní ústav připravil pro návštěvníky poradenství zdravé výživy zaměřené na množství cukru a soli v potravinách, možnost vyzkoušet speciální brýle, které simulují účinky alkoholu, drog, nedostatku spánku nebo poruchy zraku, prohlédnout si, jak vypadá miminko, jehož matka pila v těhotenství alkohol, naučit se samovyšetření prsu na modelech a také si připomenout, na jaké všechny preventivní prohlídky bychom neměli zapomínat. Zájemcům o jednotlivé ukázky a informace se budou věnovat odborníci z Centra podpory veřejného zdraví," přiblížila vedoucí tohoto centra Marie Nejedlá. 

Akce se koná pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a náměstkyně primátora hlavního města Prahy a starostky Prahy 2 Alexandry Udženija (ODS). „Všeobecná fakultní nemocnice hraje klíčovou roli nejen pro Prahu 2 a naši metropoli, ale i pro celostátní zdravotnický systém. Moc si vážím naší dlouhodobé dobré spolupráce, a tak jsem ani chvíli neváhala nad převzetím záštity. Navíc, každá osvěta a podpora prevence zdraví je moc důležitá a zaslouží si naši podporu,“ uvedla Udženija.


Autor: Hla

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Další články
Nahoru