Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Den prevence nabídne na Karlově náměstí deset mobilních ordinací
21 červen
Zdraví
Zájemci se mohou na místě nechat zdarma preventivně vyšetřit. Ilustrační foto: archiv

Den prevence nabídne na Karlově náměstí deset mobilních ordinací

21. 6. 2023
Kontrola mateřských znamének, vyšetření plic, zjištění hladiny krevního cukru, měření tlaku, poradenství v oblasti zdravého životního stylu, možnost vyzkoušet si „alkoholové brýle“, příležitost konzultovat svůj problém s psychologem a mnohem více. To vše nabídne návštěvníkům Den prevence, který se koná ve středu 21. června na Karlově náměstí od 13 do 17 hodin. Pořádá jej Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) a Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Konzultace a všechna vyšetření budou pro návštěvníky zdarma.  

„Prevence je zásadním a nenahraditelným pilířem zdravého života. Akce jako je Den prevence na Karlově náměstí, nad kterou jsem rád převzal záštitu a Ministerstvo zdravotnictví je spolu s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze jejím organizátorem, jsou proto nesmírně důležité, protože právě prevenci popularizují, což je jedna z mých velkých ministerských priorit. Děkuji všem zdravotníkům a kolegům ze Státního zdravotního ústavu, kteří se akce účastní,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Akce je spojená s prevencí běžných onemocnění, jako je třeba cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak nebo rakovina. „Posláním nemocnice je hlavně léčení pacientů, snažíme se ale zároveň podporovat prevenci a nabízet veřejnosti možnosti, jak pečovat o své zdraví řadou preventivních vyšetření a screeningových programů. Prevence je nejjednodušší způsob, jak včas předejít zdravotním komplikacím, které později pacienty přivádějí k našim lékařům,“ okomentoval důvod pořádání Dne prevence ředitel VFN David Feltl. 

Co čeká návštěvníky? 

V parku na Karlově náměstí vyroste městečko mobilních ordinací s lékaři a specialisty. Zájemci o preventivní vyšetření budou moci absolvovat vyšetření mateřských znamének, plic, diabetu a hladiny krevního cukru. K dispozici budou i odborníci z poradny pro odvykání kouření, psycholog, poradenství v oblasti gynekologické prevence nebo nutriční specialisti a specialisté na nadváhu. 

„Státní zdravotní ústav připravil pro návštěvníky poradenství zdravé výživy zaměřené na množství cukru a soli v potravinách, možnost vyzkoušet speciální brýle, které simulují účinky alkoholu, drog, nedostatku spánku nebo poruchy zraku, prohlédnout si, jak vypadá miminko, jehož matka pila v těhotenství alkohol, naučit se samovyšetření prsu na modelech a také si připomenout, na jaké všechny preventivní prohlídky bychom neměli zapomínat. Zájemcům o jednotlivé ukázky a informace se budou věnovat odborníci z Centra podpory veřejného zdraví," přiblížila vedoucí tohoto centra Marie Nejedlá. 

Akce se koná pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a náměstkyně primátora hlavního města Prahy a starostky Prahy 2 Alexandry Udženija (ODS). „Všeobecná fakultní nemocnice hraje klíčovou roli nejen pro Prahu 2 a naši metropoli, ale i pro celostátní zdravotnický systém. Moc si vážím naší dlouhodobé dobré spolupráce, a tak jsem ani chvíli neváhala nad převzetím záštity. Navíc, každá osvěta a podpora prevence zdraví je moc důležitá a zaslouží si naši podporu,“ uvedla Udženija.


Autor: Hla

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Další články
Nahoru