Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Den Prahy 6 láká v průběhu září na řadu akcí
Letošní program akce Den Prahy 6 uzavře poslední zářijový víkend rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Foto: archiv

Den Prahy 6 láká v průběhu září na řadu akcí

Udělování čestných občanství, slavnostní koncerty, Opera v Šárce nebo rekonstrukce bitvy na Bílé hoře a celá řada dalších akcí, to vše patří k oslavám Dne Prahy 6, který si každoročně městská část připomíná 4. září.

Vše začne hned na začátku září turnajem Králů, který se bude konat již pošesté v parku Maxe van der Stoela (na Brusnici). Letošní turnaj bude věnován období konce vlády krále Jana Lucemburského.

Diváci se mohou těšit na rytíře na koních v královském turnaji, dobovou kapelu, panoše, dvorní dámy a další kostýmované účinkující. Nebo třeba na tradiční ponožkovou bitvu pro děti a malý dárek pro každého malého bojovníka. Chybět nebude ani dobové tržiště a občerstvení.

Následuje Opera v Šárce, která letos oslaví 110 let od založení přírodního divadla v Šárce. V neděli 3. září od 14 hodin se rozezní opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého. 

Opera v Šárce navazuje na tradici operních představení v Divadle nad Čertovým mlýnem, zahájenou před 110 lety. V roce 2005 se podařilo operním a divadelním nadšenkyním Janě Divišové a Renée Nachtigallové obnovit tradici přírodního divadla.

V Bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře se v pondělí 4. září uskuteční slavnostní koncert ke dni Prahy 6. Tomu bude předcházet udílení čestných občanství. Ta uděluje městská část jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony již od roku 2002. 

den-prahy-6-23

V sobotu 9. září se budou konat hned dvě akce. Nejprve budou moci návštěvníci ochutnat produkty v rámci festivalu malých pivovarů v místě trhů na Kulaťáku v Dejvicích a následovat bude již tradiční Ladronkafest, kde se mohou příchozí těšit na workshopy, soutěže a bohatý kulturní program, jehož součástí bude například zpěvačka Elizabeth Kopecká či kapela Brass Avenue. 

V polovině září pak ovládnou silnice a cesty šestky také již tradiční sportovní akce pro milovníky horských kol, Pražská padesátka. Letos se pojede již její 25. ročník a trasa začíná a končí v Kampusu Dejvice. 

Bohatý kulturní program završí koncem září, konkrétně 23. a 24. září, také již tradiční rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Letos si připomeneme již 403. výročí bitvy. Rekonstrukce bitvy, které se pravidelně účastní stovky účinkujících z celé Evropy, přiblíží divákům tuto dramatickou epizodu českých dějin.


Autor: puc

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru