Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / ZdravíProhlídkyVíkend

Den otevřených dveří na Jedničce

6. 1. 2024
Již 6. ledna se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy otevře zájemcům o studium. Návštěvníci dne otevřených dveří se mohou těšit na důležité informace o studiu, fakultě i studentském životě, které jim předají jak zástupci fakulty, tak současní studenti. Připraven je také bohatý doprovodný program, v jehož rámci se budou moci podívat do výukových prostor, poslechnout si zajímavé přednášky a vyzkoušet drobné lékařské úkony na vlastní kůži a několik novinek.

Návštěvníky dne otevřených dveří přivítá v 9:30 děkan a členové vedení 1. LF UK. Ze studentského pohledu následně představí fakultu člen spolku IFMSA. Nově bude úvodní program rozdělen na informace pro zájemce o studium všeobecného lékařství, zubního lékařství a nelékařských oborů. „Uchazeči o studium se budou moci zaměřit na informace z oboru, který je jim nejbližší. Ti nerozhodnutí si zase mohou poslechnout přednášky o více oborech,“ říká děkan 1. LF UK Martin Vokurka. Následovat bude doprovodný program, a to až do 14 hodin. Dotazy budou na místě po celou dobu zodpovídat zástupci z řad studentů a studijního oddělení. K dispozici bude navíc i chatbot.

Doprovodný program bude probíhat na několika místech. V Anatomickém ústavu 1. LF UK uvidí zájemci, jak probíhá výuka anatomie v praxi. Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN představí výukové místnosti a výukové ordinace. Bude také možné navštívit anatomické a stomatologické muzeum, která nejsou běžně přístupná. Na děkanátu si budou moci návštěvníci vyzkoušet odběr krve, chirurgické šití, samovyšetření nebo dentální hygienu. Fyziologický ústav 1. LF UK nabídne ukázky praktické výuky v simulačním centru a semináře s tematikou nutriční terapie a porodní asistence. Zazní zde také prezentace k zahraničním výjezdům a stážím. V Purkyňově ústavu budou probíhat prohlídky unikátního mikroskopického sálu. V Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK bude možné nacvičit odběr krve a kardiopulmonální resuscitaci. Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN si připravila ukázky kompenzačních pomůcek nebo testy na jemnou motoriku. Na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN pak budou k dispozici simulační brýle, které zájemcům umožní vyzkoušet si, jak by se cítili po užití různých návykových látek.

Pro odpočinek, posezení a občerstvení bude otevřen Akademický klub 1. LF UK a studentská klubovna Spolku mediků českých, které sídlí ve Faustově domě. Samozřejmostí je možnost zakoupit modelové otázky k přijímacím zkouškám během celého dne otevřených dveří na pokladně Děkanátu 1. LF UK.

Nový studijní program Aplikovaná fyzioterapie
Od 13. prosince letošního roku se můžou zájemci hlásit do nově akreditovaného navazujícího studijního programu Aplikovaná fyzioterapie. Vyučovat se bude od začátku akademického roku 2024/2025. „O bakalářské studium fyzioterapie je na naší fakultě každoročně obrovský zájem, bylo tedy přirozené otevřít i navazující obor. Jsme moc rádi, že se nám to povedlo a nové studenty uvítáme již v příštím roce,“ vysvětluje děkan Vokurka. Aplikovaná fyzioterapie na bakalářský stupeň naváže a umožní studentům získat kompletní vzdělání v dané oblasti a pokračovat ve studiu přímo na fakultě.

Program je výjimečný svým zaměřením na rehabilitační proces u pacientů po poškození mozku. Díky klinickému zázemí Všeobecné fakultní nemocnice mají studenti rozsáhlé možnosti fyzioterapeutické klinické výuky. Důraz je kladen i na vědecko-výzkumnou činnost fyzioterapeutů, posluchači se seznámí se základy psaní odborných článků, tvorby přednášek nebo s procesem žádostí o granty.

Absolventi získají způsobilost k výkonu povolání odborného fyzioterapeuta a oprávnění k preventivní, diagnostické a léčebné činnosti i k paliativní péči. Čekají je široké možnosti uplatnění v nemocničních zařízeních, privátní ambulantní klinické praxi, na rehabilitačních odděleních, klinikách a ústavech, v lázeňských zařízeních, specializovaných stacionářích zaměřených například na nutriční poradenství, léčbu závislostí či psychosomatiku, pracovištích určených pro léčbu bolesti, paliativní péči, ale i pro sportovní medicínu dětí a dospělých, v sociálních službách nebo domácí péči.


Autoři: Alo, TZ

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Březnové plavání v bazénu Tyršova domu s Prahou 1

20. února 2024 v 11:39

Tradiční plavání s Prahou 1 se uskuteční 16. března od 14 hodin v bazénu Tyršova domu.

Maškarní bál pro děti

20. února 2024 v 10:29

V sobotu 2. března zve Praha 15 do Sokola Hostivař. Koná se maškarní bál a na děti čekají Frydolín s Frýdou.

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Mezinárodní den průvodců: Vyšehrad

19. února 2024 v 07:39

Údajné sídlo legendární kněžny Libuše, rezidence českých panovníků přelomu 11. a 12. století a sídlo kapituly, jejíž probošti bývali nejvyššími kancléři země nebo symbolický bod korunovačních cest našich králů. Bezplatná prohlídka Tomáše Kryla a projektu Vycházky Prahou v rámci Mezinárodního dne...

Seminář: Řez ovocných stromů

18. února 2024 v 10:16

Český svaz ochránců přírody zve na seminář Řez ovocných stromů – jádroviny. Koná se 25. února od 10 do 14 hodin v sadu Na Čihadlech v Hostavicích.

Další články
Nahoru