Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / ZdravíProhlídkyVíkend

Den otevřených dveří na Jedničce

6. 1. 2024
Již 6. ledna se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy otevře zájemcům o studium. Návštěvníci dne otevřených dveří se mohou těšit na důležité informace o studiu, fakultě i studentském životě, které jim předají jak zástupci fakulty, tak současní studenti. Připraven je také bohatý doprovodný program, v jehož rámci se budou moci podívat do výukových prostor, poslechnout si zajímavé přednášky a vyzkoušet drobné lékařské úkony na vlastní kůži a několik novinek.

Návštěvníky dne otevřených dveří přivítá v 9:30 děkan a členové vedení 1. LF UK. Ze studentského pohledu následně představí fakultu člen spolku IFMSA. Nově bude úvodní program rozdělen na informace pro zájemce o studium všeobecného lékařství, zubního lékařství a nelékařských oborů. „Uchazeči o studium se budou moci zaměřit na informace z oboru, který je jim nejbližší. Ti nerozhodnutí si zase mohou poslechnout přednášky o více oborech,“ říká děkan 1. LF UK Martin Vokurka. Následovat bude doprovodný program, a to až do 14 hodin. Dotazy budou na místě po celou dobu zodpovídat zástupci z řad studentů a studijního oddělení. K dispozici bude navíc i chatbot.

Doprovodný program bude probíhat na několika místech. V Anatomickém ústavu 1. LF UK uvidí zájemci, jak probíhá výuka anatomie v praxi. Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN představí výukové místnosti a výukové ordinace. Bude také možné navštívit anatomické a stomatologické muzeum, která nejsou běžně přístupná. Na děkanátu si budou moci návštěvníci vyzkoušet odběr krve, chirurgické šití, samovyšetření nebo dentální hygienu. Fyziologický ústav 1. LF UK nabídne ukázky praktické výuky v simulačním centru a semináře s tematikou nutriční terapie a porodní asistence. Zazní zde také prezentace k zahraničním výjezdům a stážím. V Purkyňově ústavu budou probíhat prohlídky unikátního mikroskopického sálu. V Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK bude možné nacvičit odběr krve a kardiopulmonální resuscitaci. Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN si připravila ukázky kompenzačních pomůcek nebo testy na jemnou motoriku. Na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN pak budou k dispozici simulační brýle, které zájemcům umožní vyzkoušet si, jak by se cítili po užití různých návykových látek.

Pro odpočinek, posezení a občerstvení bude otevřen Akademický klub 1. LF UK a studentská klubovna Spolku mediků českých, které sídlí ve Faustově domě. Samozřejmostí je možnost zakoupit modelové otázky k přijímacím zkouškám během celého dne otevřených dveří na pokladně Děkanátu 1. LF UK.

Nový studijní program Aplikovaná fyzioterapie
Od 13. prosince letošního roku se můžou zájemci hlásit do nově akreditovaného navazujícího studijního programu Aplikovaná fyzioterapie. Vyučovat se bude od začátku akademického roku 2024/2025. „O bakalářské studium fyzioterapie je na naší fakultě každoročně obrovský zájem, bylo tedy přirozené otevřít i navazující obor. Jsme moc rádi, že se nám to povedlo a nové studenty uvítáme již v příštím roce,“ vysvětluje děkan Vokurka. Aplikovaná fyzioterapie na bakalářský stupeň naváže a umožní studentům získat kompletní vzdělání v dané oblasti a pokračovat ve studiu přímo na fakultě.

Program je výjimečný svým zaměřením na rehabilitační proces u pacientů po poškození mozku. Díky klinickému zázemí Všeobecné fakultní nemocnice mají studenti rozsáhlé možnosti fyzioterapeutické klinické výuky. Důraz je kladen i na vědecko-výzkumnou činnost fyzioterapeutů, posluchači se seznámí se základy psaní odborných článků, tvorby přednášek nebo s procesem žádostí o granty.

Absolventi získají způsobilost k výkonu povolání odborného fyzioterapeuta a oprávnění k preventivní, diagnostické a léčebné činnosti i k paliativní péči. Čekají je široké možnosti uplatnění v nemocničních zařízeních, privátní ambulantní klinické praxi, na rehabilitačních odděleních, klinikách a ústavech, v lázeňských zařízeních, specializovaných stacionářích zaměřených například na nutriční poradenství, léčbu závislostí či psychosomatiku, pracovištích určených pro léčbu bolesti, paliativní péči, ale i pro sportovní medicínu dětí a dospělých, v sociálních službách nebo domácí péči.


Autoři: Alo, TZ

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Dnes ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Lé(To)Market na Smíchovské náplavce: Odpočinek, nákupy a jídlo

22. července 2024 v 10:20

V sobotu 27. července se od 10 hodin na Smíchovské náplavce můžete těšit na skvělé nákupy a lahodné gastronomické zážitky.

Letní kino: Top Gun

22. července 2024 v 08:46

Mladí vojenští piloti Pete “Maverick” Mitchell a jeho kolega Goose jsou vysláni na kurz do kalifornské školy pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Maverick je na to hrdý a hodlá se stát nejlepším bojovým pilotem ve vojenském námořnictvu.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Festival oslavující kolumbijskou kuchyni a hudbu

19. července 2024 v 09:37

Kolumbijské jídlo a hudba na náplavce Rašínova nábřeží v neděli 21. července.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Prohlídka: Slavia Museum a stadion Fortuna Arena

19. července 2024 v 07:41

Nasát fotbalovou atmosféru můžete 24. července na komentované prohlídce Slavia Musea a stadionu.

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

Blešák na Heřmaňáku v červenci

18. července 2024 v 08:03

V sobotu 27. července se na Řezáčově náměstí v Praze 7 koná od 9 do 14 hodin blešák. Nabídne možnost udělat si radost nebo naopak vyvětrat zákoutí vašich skříní.

Další články
Nahoru