Dnes Sobota - obcasny-dest 9°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 6°C
Sobota 25. 1. 2025
Svátek má Miloš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Pražský život

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program bude jak v budově FEL v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Letošní novinkou budou i dvě nově zařazená stanoviště. 

Na Den otevřených dveří je nutná registrace, počet míst je omezen. Program v obou budovách začne od 8:30.

Na FEL ČVUT je v bakalářském stupni na výběr sedm programů – Otevřená informatika, Kybernetika a robotika, Softwarové inženýrství a technologie, Elektrotechnika, energetika a management, Lékařská elektronika a bioinformatika, Elektronika a komunikace a Otevřené elektronické systémy.

V Dejvicích na tzv. zelené trase návštěvníci a návštěvnice nahlédnou především do studia energetiky, elektrotechniky, elektroniky, bioinformatiky a ekonomiky. Letošní „novinkou“ bude exkurze do Laboratoře environmentální elektrotechniky a ekonomiky (LEEE). Vedoucí laboratoře dr. Jan Mikeš a vedoucí katedry ekonomiky, manažerství a humanitních věd prof. Jaroslav Knápek, pod kterou laboratoř spadá, popsali, že se LEEE zabývá měřením a modelováním bleskových výbojů, jejich detekcí v atmosféře, ochranami před nimi, ale třeba i aplikací elektrických výbojů v elektrotechnice a ekologii či environmentálními měřeními. Na tomto stanovišti se středoškoláci a středoškolačky také seznámí s možností studia ekonomické specializace na FEL. 

Když se technika pojí s uměním či medicínou
Na zelené trase pak lidé navštíví i nejtišší místo v Praze, bezodrazovou akustickou komoru využívanou k výuce i výzkumu, nebo dílnu studentského týmu eForce. Jeho členové a členky vyvinuli autonomní elektroformuli, s níž závodí na evropských tratích, a sami řídí celý projekt vývoje. V plánu je i návštěva efektní laboratoře vysokých napětí, Institutu intermédií, který propojuje technické a umělecké obory, i stanoviště zaměřeného na elektrické pohony a 3D tisk.

Žlutá dejvická trasa pak povede přes AV studio, kde experti z FEL zájemcům a zájemkyním přiblíží studium multimediálních technologií. Nahlédnou i do virtuální reality, laboratoří pro výzkum a aplikaci sítí nové generace a internetu věcí (IoT) i laboratoře, kde expertní tým z FEL představí vývoj a studium senzorů, aplikace mikrokontrolérů i robotů a technologií pro letecký průmysl.

„Plánujeme ukázku zajímavých senzorových technologií a měřicích systémů vyvíjených v rámci průmyslové spolupráce i akademického výzkumu, včetně bakalářských a diplomových prací pokrývajících související témata. Přiblížíme i výuku v rámci předmětů Roboti nebo Senzory a měření i software používaný ve výuce, který vyvíjejí naši studenti,“ popsal dr. Vojtěch Petrucha z katedry měření FEL. V Laboratoři biomedicínských technologií pak dr. Radek Janča a jeho kolegové ukážou, jak může elektronika a informatika přispět k léčbě lidských chorob – pomocí vývoje pokročilých medicínských přístrojů, využití počítačových algoritmů i AI v lékařství.

Vzhůru za roboty i grafikou
Stanoviště na Karlově náměstí pak cílí především na student(k)y, kteří zvažují studium informatiky či kybernetiky. Na červené trase budou třeba ukázky bezpilotních dronů, na kterých pracuje skupina Multirobotické systémy, ale i výsledků výzkumu v oblasti autonomního řízení aut. Návštěvníci a návštěvnice se seznámí i s kráčejícími roboty, které vědci a vědkyně na FEL vyvíjejí. „Na našem stanovišti bude ‚robopes' SPOT, který bude také sbírat předměty – což je schopnost, kterou mu naprogramoval jeden z našich studentů,” popsal dr. Martin Pecka z katedry kybernetiky

Nabitý a pestrý bude ale i program modré trasy. „V laboratoři virtuální reality VRlab ukážeme studentské práce s herní tématikou vzniklé v předmětech bakalářského a magisterského studia,“ podotkl k jednomu ze stanovišť dr. David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce. „Primárně jde o nejlepší herní projekty interní soutěže herních týmů, na kterých ukazujeme široké portfolio herních žánrů, které studenti tvoří. Dále předvedeme vybrané VR únikové místnosti včetně projektu úniku z ISS vytvořené na zakázku. V neposlední řadě ukážeme aplikace rozšířené reality, HW vybavení laboratoře a představíme studentské herní studio oiSIDE,“ popsal vědec.

Poprvé pak během Dne otevřených dveří představí svou práci tým doc. Giorgose Toliase, který působí ve výzkumné skupině vizuálního rozpoznávání. Doc. Tolias studuje například možnosti nejmodernějších postupů pro návrhy a učení univerzálních modelů k rozpoznávání, porovnávání a vyhledávání různých objektů. Toliasův výklad bude v angličtině.

Stanoviště Hexapod pak přiblíží plánování a pohybové vzory pro vícenohé kráčející platformy, a i tady dojde na „robopsa“ SPOTa v akci – tentokrát v roli průzkumníka a záchranáře. V plánu jsou i ukázky systému Monster Mash, který vyvinul vědecký tým z FEL ve spolupráci se společností Google. Monster Mash umožňuje i laikům vytvářet animovat 3D modely s využitím ručně kreslených skic.

Jak na Karlově náměstí, tak v Dejvicích budou mít účastníci a účastnice možnost promluvit si se studentkami a studenty FEL o všem, co se týká jednotlivých programů, bydlení na kolejích a dalších aspektů studentského života.


 


Autor: TZ, red

Představní knihy Ikonografie Karlova mostu

Včera v 10:05

O Karlově mostě vyšlo v uplynulých staletích mnoho knih. Žádná z nich se ale podrobně nevěnovala ikonografii jeho sochařské výzdoby. Ideová stránka jednotlivých děl byla přitom hlavním motivem jejich vzniku. Tato publikace obsahuje úplnou historii a popis všech soch a sousoší, které zde byly a...

Po stopách slavných hudebníků Libně

23. ledna 2025 v 09:08

Po stopách slavných libeňských hudebníků se vydáte v neděli 26. ledna od 14 hodin. Sraz v knihovně Velkého Löwitova mlýnu, U Českých loděnic 40, Praha 8.

Debaty a dobroty: Německá menšina v Praze

23. ledna 2025 v 08:26

Brunch v renesančním domě v centru Prahy v sobotu 25. ledna v 10 hodin, kde si zároveň poslechnete přednášku. U chlebíčků, obložených mís a limonád budete moci diskutovat nejen mezi sebou, ale také s přednášejícími, kteří vám rádi zodpoví vaše dotazy.

Praha 15: Modrá domácnost, aneb jak lépe hospodařit s vodou

22. ledna 2025 v 16:08

Přijďte se do Toulcova dvora v úterý 28. ledna od 17 do 19 hodin na interaktivním semináři dozvědět a naučit se, jak efektivně snížit svoji spotřebu vody.

Nadační fond Dvojka srdcem slaví narozeniny

22. ledna 2025 ve 12:58

Nadační fond Dvojka srdcem zve na koncert k 7. výročí fondu v elegantním prostředí Gröbeho vily. Čeká vás nezapomenutelný večer plný hudby a krásné atmosféry na podporu dobré věci.

Praha 10 nabízí pronájem 8 zahrádek v zahrádkářských koloniích

22. ledna 2025 v 06:53

K pronájmu je 8 zahrádek o rozloze 100–197 m² v zahrádkářských koloniích Pod Bohdalcem a Na Slatinách. Přednost má nabídka s nejvyšším nájemným.

Sokolský ples v Jinonicích

21. ledna 2025 v 18:05

V sobotu 25. ledna se v jinonické sokolovně koná Sokolský ples. K tanci hraje Domino, připravena je tombola.

Pocta Jiřímu Menzelovi

21. ledna 2025 v 07:57

V průběhu večera v pátek 24. ledna zavzpomínají přátelé, kolegové – čeští i chorvatští, i jeho nejbližší na Jiřího Menzela.

Vycházka: Ořechovka a její slavné a prázdné vily

21. ledna 2025 v 07:46

Vila Václava Havla, architekta Bohumíra Kozáka, malíře Emila Filly, sochaře Bohumila Kafky a dalších. To vše uvidíte na vycházce po prvorepublikové rezidenční vilové čtvrti Ořechovka 26. ledna v 10 hodin.

Praha 15: Virtuální realita

20. ledna 2025 v 11:35

Chcete se seznámit s virtuální realitou a vyzkoušet si, jak funguje? Budete mít možnost podívat se například do světa malého robota, anebo se projít napříč staletími.

Papírovou mozaiku vytvoříte v Kreativní dílně

20. ledna 2025 v 09:52

V dílně v Galerii 9 si za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění.

Přednáška o italských zahradách humanismu a renesance

20. ledna 2025 v 08:56

Třetí z přednášek cyklu Nový pohled na dějiny zahradního umění, přednášku o italských zahradách humanismu a renesance si přijďte poslechnout v úterý 24. ledna od 17 hodin do Národního zemědělského muzea Praha.

Další články
Nahoru