Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Víkend

Den hrdinů Na Výstavišti už poosmé

23. 9. 2023
Osmý ročník akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin.

Letošní ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení. 

Stejně jako předešlé roky i letos je akce rozšířena o Týden hrdinů pro školáky s tím, že letos poprvé proběhne výuka nejen dětí prvního a druhé stupně ZŠ, ale také středoškoláků, pro které IZS ve spolupráci s programovým oddělením Výstaviště Praha připravily školení s názvem Hrdina na střední. Hlavní slovo bude mít v tomto případě školení bezpečného chování na internetu a toto téma se objeví i na samotném Dni hrdinů s cílem oslovit širokou veřejnost. 

 Program tedy proběhne nejen klasicky na Bruselské cestě a přilehlých parkových cestách, ale také v Křižíkově pavilonu C. Další zásadní novinkou pro letošek je pak propojení s paralelně probíhající ikonickou sportovně charitativní akcí Nadace Terezy Maxové dětem – Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, který uvítá své příznivce v open-air části u griloviště v těsné blízkosti Stromovky.   

Buď i ty sám buď hrdinou

Přes 100 vozidel a další těžké techniky, XXIX. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, výstava u příležitosti 170 let HZS, Pas malého hrdiny s šifrovací hrou na pěti stanovištích, soutěžní družstva z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris a nově také pás edukačních přednášek v Křižíkově pavilonu C, kde bude jedním z hlavních témat bezpečnost na internetu pro širokou veřejnost, kyber testy, závislosti nebo tematická přednáška ČSOB. Blok Týdne hrdinů – Hrdina na střední tak přejde pro širokou veřejnost také na Den hrdinů. 

Záchranná brigáda kynologů Praha – dobrovolníci z vlastní kapsy 

Záchranná brigáda kynologů Praha (ZBKP) je součástí Svazu záchranných brigád kynologů (SZBK), jedné z největších a nejstarších kynologických záchranářských organizací na světě. ZBKP je organizací registrovanou Ministerstvem vnitra ČR a je začleněna do integrovaného záchranného systému ČR. 

Pro záchranářskou činnost jsou průběžně vybíráni nejlepší psi a psovodi ZBKP, kteří jsou na základě kvalifikačních požadavků zařazováni do pohotovostní jednotky. ZBKP úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem ČR, Policií ČR a ostatními složkami záchranného systému. Někteří členové jsou atestováni nejen pro nasazení v ČR, ale i pro zahraniční mise. Členové ZBKP jsou výhradně dobrovolníci a činnosti spojené s výcvikem (tréninky, soustředění, kurzy, zkoušky, atesty atd.) nebo nasazení při pátrání po pohřešovaných osobách provádí ve svém volném čase. Finančně náročný je také výcvik a vybavení (např. GPS navigace s GPS obojkem, komunikační prostředky kompatibilní s ostatními složkami IZS, uniformy, OOPP), výcvik (např. pronájmy trenažérů a tréninkových ploch, pohonné hmoty) a nemalou finanční položkou je péče o psa (např. kvalitní krmení, veterina). Přibližně 95 % všech nákladů spojených s touto činností si hradí psovodi (kteří jsou zároveň majiteli psů) ze svých osobních finančních prostředků. 

„V rámci ukázky předvedou psovodi Záchranné brigády kynologů Praha poslušnost, překonávání překážek a základy nácviku vyhledávání osob. V průběhu ukázky budou diváci seznámeni s činností Záchranné brigády kynologů Praha. V další ukázce pak diváci uvidí spouštění psovoda se psem z plošiny požární techniky,“ doplňuje Kristýna Kiliánová, členka vedení, zmocněna zastupováním ZBKP 

BESIP

Jako již tradičně ani v letošním roce nebude chybět BESIP, hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR, který v rámci svého programu představí třeba „nultou hodinu autoškoly“, během Týdne hrdinů zajistí edukaci mladých lidí, kteří se chystají na řidičské zkoušky, studenty seznámí s podněty pro správný výběr autoškoly, s legislativními novinkami v bodovacím systému řidičů, podmínkami řízení pod dohledem mentora od 17 let, tzv. řidičák na zkoušku, a spoustou dalších praktických novinek nejen pro začínající řidiče. Návštěvníci uvidí také 13 cest – stream edukačního video pro mladé řidiče. 

XXIX. Memoriál JUDr. Františka Kohouta 

Profesionální týmy z celé republiky se utkají u příležitosti Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Den hrdinů je pro pražské hasiče svátek, protože se můžeme setkat s Pražany a našimi kolegy z IZS v rámci dnes již tradiční akce a oslavit naši společnou práci pro hlavní město. Letos návštěvníkům ukážeme, jak je náročné vyproštění osob z havarovaných vozidel v rámci soutěže, která bude probíhat po celý den. Do Prahy přijedou ty nejlepší týmy hasičů z celého Česka, určitě je tedy na co se těšit,“ doplňuje Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. 

30 let Armády ČR

Armáda ČR je nedílnou součástí záchranných a bezpečnostních složek a letos slaví 30 let od svého vzniku v rámci samostatné České republiky. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany si v rámci vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) připravili pro děti i dospělé vědomostní soutěže o hodnotné ceny, díky kterým se návštěvníci dozví důležité informace o obraně státu, krizových stavech či mezinárodních organizacích. 

Malý hrdina, Hrdina provozu a Hrdina střední školy / #nePINdej

Malý hrdina – školení pro třídy prvního stupně ZŠ Praha 7 (2. a 4. třídy, cca 1000 dětí) se letos uskuteční v oblastech: prevence požárů (HZS), zásady první pomoci (ZZS), dopravní bezpečnost (MP) nebo bezpečné chování na internetu (PČR). Školení proběhne od úterý 19. 9. do pátku 22. 9., a to denně od 8.30 do 12.00 hodin v Hale 13 v Holešovické tržnici. Školení zajistí 4 složky IZS. 

Hrdina provozu – pro děti druhého stupně ZŠ Praha 7 (6. a 9. třídy, cca 800 dětí) bude připraveno na točně tramvaje Výstaviště školení v souvislosti s bezpečným pohybem v běžném městském silničním provozu a příprava na autoškolu. Akce probíhá ve spolupráci s Dopravním podnikem HMP – tramvaj ZABIJAČKA (názorné ukázky délky brzdné dráhy tramvaje, možnost nastoupení do kabiny řidiče apod.), Ministerstvem dopravy odborem BESIP (kampaň 13 minut – příprava budoucích řidičů, bezpečnost v dopravě), Asociací autoškol (výběr autoškoly a zkušební testy), ZZS HMP v rámci poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě či Policií ČR, která nabídne preventivní video BEZPEČNĚ NA VODĚ. Školení proběhne od středy 20. 9. do pátku 22. 9. denně 8.30 do 13.30 hodin na točně tramvají Výstaviště a v budově Bohemia. 

Hrdina na střední – Pro střední školy připravilo programové oddělení Výstaviště ve spolupráci s Policií ČR, Českou bankovní asociací a 1. lékařskou fakultou UK, katedrou adiktologie program zaměřený zejména kyber bezpečnost a závislosti. Školení nabídne interaktivní kvíz v souvislosti s danou tematikou, únikovou hru na osvětu znalostí o možnosti loupeží na internetu a vybrané dopravní aktivity. Školení proběhne od čtvrtka 21.9. do pátku 22.9. v Křižíkově pavilonu C na Výstavišti, kdy bude proškoleno celkem 300 studentů středních škol Prahy 7 (cca 10 tříd).


Autor: red

Tip na výlet: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

Dnes ve 12:37

O víkendu 20. a 21. dubna se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Turistická sezóna byla úspěšně zahájena už o Velikonocích, a proto se hned třetí dubnový víkend bude konat první ze série tematicky zaměřených festivalů. Tentokrát renesanční zámek ze 16. století ožije již 19. ročníkem...

Svátek kvetoucích sakur na Hanspaulce

Dnes v 11:36

Oslavy jara v japonském stylu můžete zažít 27. dubna v pražském parku Hanspaulka. Hanami – svátek kvetoucích sakur poznáte v jeho autentické podobě tak, jak si ho užívá právě v těchto dnech celé Japonsko. Již pátý ročník oblíbené akce s bohatým doprovodným programem pořádá Česko-japonská...

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Kašpárek v pekle

12. dubna 2024 ve 12:30

V sobotu 13. dubna se to bude v Městské knihovně na Mariánském náměstí  hemžit čerty.

Šárecký běh

12. dubna 2024 v 07:21

Závod v sobotu 13. dubna vede údolím Divoké Šárky v délce 7km.

Pohádka pro děti na Smíchově

11. dubna 2024 v 10:19

V sobotu 13. dubna v Kobce 17 na nábřeží na Smíchově uvidí děti pohádku. Od 14 hodin se promítá film Doručovací služba čarodějky Kiki z produkce Ghibli.

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

Army den bude opět v Atriu Flora

10. dubna 2024 ve 20:04

Army den se uskuteční v sobotu 18. května od 9 do 18 hodin v Atriu Flora. Příchozí uvidí to nejzajímavější z armádní techniky, výstroje a výzbroje. Celodenní bohatý program je připraven ve spolupráci s Armádou České republiky (AČR).  

Automobilové klenoty najdete v Hostivaři

10. dubna 2024 v 08:36

V Praze 15, v Galerii Golf Hostivař, najdete 27. dubna historické závodní speciály, umělecká díla a zúčastnit se můžete i aukce. Připraven je program pro děti.

Praha 6: Ořechovka umělecká

10. dubna 2024 v 06:38

Za slavnými vilami a architekty se vydáte v sobotu 13. dubna.

Prague Bike Fest Na Výstavišti nabídne to nejlepší ze světa cyklistiky

9. dubna 2024 v 11:38

Druhý ročník Prague Bike Fest se blíží a o víkendu 27. – 28. dubna se opět otevřou brány pražského Výstaviště, kdy areál uvítá všechny cyklo nadšence v rámci největšího cyklistického festivalu v roce. Během dvou dnů si návštěvníci užijí porci adrenalinových show, exhibice, workshopy, organizované...

Jarní dětská olympiáda v Jeremi

8. dubna 2024 v 10:10

Sportovní centrum Jeremi pořádá v neděli 21. dubna již třetí ročník Jarní dětské olympiády pro děti všech věkových kategorií.

Další články
Nahoru