Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Víkend

Den hrdinů Na Výstavišti už poosmé

23. 9. 2023
Osmý ročník akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin.

Letošní ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení. 

Stejně jako předešlé roky i letos je akce rozšířena o Týden hrdinů pro školáky s tím, že letos poprvé proběhne výuka nejen dětí prvního a druhé stupně ZŠ, ale také středoškoláků, pro které IZS ve spolupráci s programovým oddělením Výstaviště Praha připravily školení s názvem Hrdina na střední. Hlavní slovo bude mít v tomto případě školení bezpečného chování na internetu a toto téma se objeví i na samotném Dni hrdinů s cílem oslovit širokou veřejnost. 

 Program tedy proběhne nejen klasicky na Bruselské cestě a přilehlých parkových cestách, ale také v Křižíkově pavilonu C. Další zásadní novinkou pro letošek je pak propojení s paralelně probíhající ikonickou sportovně charitativní akcí Nadace Terezy Maxové dětem – Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, který uvítá své příznivce v open-air části u griloviště v těsné blízkosti Stromovky.   

Buď i ty sám buď hrdinou

Přes 100 vozidel a další těžké techniky, XXIX. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, výstava u příležitosti 170 let HZS, Pas malého hrdiny s šifrovací hrou na pěti stanovištích, soutěžní družstva z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris a nově také pás edukačních přednášek v Křižíkově pavilonu C, kde bude jedním z hlavních témat bezpečnost na internetu pro širokou veřejnost, kyber testy, závislosti nebo tematická přednáška ČSOB. Blok Týdne hrdinů – Hrdina na střední tak přejde pro širokou veřejnost také na Den hrdinů. 

Záchranná brigáda kynologů Praha – dobrovolníci z vlastní kapsy 

Záchranná brigáda kynologů Praha (ZBKP) je součástí Svazu záchranných brigád kynologů (SZBK), jedné z největších a nejstarších kynologických záchranářských organizací na světě. ZBKP je organizací registrovanou Ministerstvem vnitra ČR a je začleněna do integrovaného záchranného systému ČR. 

Pro záchranářskou činnost jsou průběžně vybíráni nejlepší psi a psovodi ZBKP, kteří jsou na základě kvalifikačních požadavků zařazováni do pohotovostní jednotky. ZBKP úzce spolupracuje s Hasičským záchranným sborem ČR, Policií ČR a ostatními složkami záchranného systému. Někteří členové jsou atestováni nejen pro nasazení v ČR, ale i pro zahraniční mise. Členové ZBKP jsou výhradně dobrovolníci a činnosti spojené s výcvikem (tréninky, soustředění, kurzy, zkoušky, atesty atd.) nebo nasazení při pátrání po pohřešovaných osobách provádí ve svém volném čase. Finančně náročný je také výcvik a vybavení (např. GPS navigace s GPS obojkem, komunikační prostředky kompatibilní s ostatními složkami IZS, uniformy, OOPP), výcvik (např. pronájmy trenažérů a tréninkových ploch, pohonné hmoty) a nemalou finanční položkou je péče o psa (např. kvalitní krmení, veterina). Přibližně 95 % všech nákladů spojených s touto činností si hradí psovodi (kteří jsou zároveň majiteli psů) ze svých osobních finančních prostředků. 

„V rámci ukázky předvedou psovodi Záchranné brigády kynologů Praha poslušnost, překonávání překážek a základy nácviku vyhledávání osob. V průběhu ukázky budou diváci seznámeni s činností Záchranné brigády kynologů Praha. V další ukázce pak diváci uvidí spouštění psovoda se psem z plošiny požární techniky,“ doplňuje Kristýna Kiliánová, členka vedení, zmocněna zastupováním ZBKP 

BESIP

Jako již tradičně ani v letošním roce nebude chybět BESIP, hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR, který v rámci svého programu představí třeba „nultou hodinu autoškoly“, během Týdne hrdinů zajistí edukaci mladých lidí, kteří se chystají na řidičské zkoušky, studenty seznámí s podněty pro správný výběr autoškoly, s legislativními novinkami v bodovacím systému řidičů, podmínkami řízení pod dohledem mentora od 17 let, tzv. řidičák na zkoušku, a spoustou dalších praktických novinek nejen pro začínající řidiče. Návštěvníci uvidí také 13 cest – stream edukačního video pro mladé řidiče. 

XXIX. Memoriál JUDr. Františka Kohouta 

Profesionální týmy z celé republiky se utkají u příležitosti Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Den hrdinů je pro pražské hasiče svátek, protože se můžeme setkat s Pražany a našimi kolegy z IZS v rámci dnes již tradiční akce a oslavit naši společnou práci pro hlavní město. Letos návštěvníkům ukážeme, jak je náročné vyproštění osob z havarovaných vozidel v rámci soutěže, která bude probíhat po celý den. Do Prahy přijedou ty nejlepší týmy hasičů z celého Česka, určitě je tedy na co se těšit,“ doplňuje Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. 

30 let Armády ČR

Armáda ČR je nedílnou součástí záchranných a bezpečnostních složek a letos slaví 30 let od svého vzniku v rámci samostatné České republiky. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany si v rámci vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) připravili pro děti i dospělé vědomostní soutěže o hodnotné ceny, díky kterým se návštěvníci dozví důležité informace o obraně státu, krizových stavech či mezinárodních organizacích. 

Malý hrdina, Hrdina provozu a Hrdina střední školy / #nePINdej

Malý hrdina – školení pro třídy prvního stupně ZŠ Praha 7 (2. a 4. třídy, cca 1000 dětí) se letos uskuteční v oblastech: prevence požárů (HZS), zásady první pomoci (ZZS), dopravní bezpečnost (MP) nebo bezpečné chování na internetu (PČR). Školení proběhne od úterý 19. 9. do pátku 22. 9., a to denně od 8.30 do 12.00 hodin v Hale 13 v Holešovické tržnici. Školení zajistí 4 složky IZS. 

Hrdina provozu – pro děti druhého stupně ZŠ Praha 7 (6. a 9. třídy, cca 800 dětí) bude připraveno na točně tramvaje Výstaviště školení v souvislosti s bezpečným pohybem v běžném městském silničním provozu a příprava na autoškolu. Akce probíhá ve spolupráci s Dopravním podnikem HMP – tramvaj ZABIJAČKA (názorné ukázky délky brzdné dráhy tramvaje, možnost nastoupení do kabiny řidiče apod.), Ministerstvem dopravy odborem BESIP (kampaň 13 minut – příprava budoucích řidičů, bezpečnost v dopravě), Asociací autoškol (výběr autoškoly a zkušební testy), ZZS HMP v rámci poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě či Policií ČR, která nabídne preventivní video BEZPEČNĚ NA VODĚ. Školení proběhne od středy 20. 9. do pátku 22. 9. denně 8.30 do 13.30 hodin na točně tramvají Výstaviště a v budově Bohemia. 

Hrdina na střední – Pro střední školy připravilo programové oddělení Výstaviště ve spolupráci s Policií ČR, Českou bankovní asociací a 1. lékařskou fakultou UK, katedrou adiktologie program zaměřený zejména kyber bezpečnost a závislosti. Školení nabídne interaktivní kvíz v souvislosti s danou tematikou, únikovou hru na osvětu znalostí o možnosti loupeží na internetu a vybrané dopravní aktivity. Školení proběhne od čtvrtka 21.9. do pátku 22.9. v Křižíkově pavilonu C na Výstavišti, kdy bude proškoleno celkem 300 studentů středních škol Prahy 7 (cca 10 tříd).


Autor: red

Den hrdinů láká i na soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

Včera v 10:11

V rámci Dne hrdinů, který se bude konat v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin na Výstavišti Praha, se uskuteční soutěž ve soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozidel. Soutěž bude probíhat mezi devátou a patnáctou hodinou

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Praha 13 zve na Butovický rohlík

21. září 2023 v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Svatováclavská pouť na Proseku už podvaatřicáté

21. září 2023 v 00:07

Letošní 32. Svatováclavská pouť na Proseku se koná 23. a 24. září v okolí kostela sv. Václava v Praze 9. Tradičně ji pořádá městská část Praha 9.

Chov goril v Zoo Praha slaví 60 let

21. září 2023 v 00:03

V sobotu 23. září oslaví Zoo Praha Světový den goril společně s výročím 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů světa. Návštěvníci se mohou těšit na mimořádný program v obou pavilonech – v loni otevřené Rezervaci Dja, kterou obývá rodinná skupina, a také v Centru Méfou, kde žije slavný...

Pivní festival Desítka na Desítce se vrací

20. září 2023 ve 22:55

V sobotu 23. září se na Kubánském náměstí v Praze 10 uskuteční festival pro všechny milovníky zlatavého moku. První ročník festivalu Desítka na Desítce loni zaznamenal mezi návštěvníky úspěch. Druhý ročník bude pokračovat v jeho šlépějích. Na návštěvníky čeká 12 minipivovarů, bezpočet stánků...

Centrální park v Praze 13 bude hostit mistrovství ve Flyboardu

20. září 2023 v 09:28

Mistrovství České republiky ve Flyboardu 2023, možnost půjčovny, kde se do pěti minut naučí létat kdokoliv. Ukázky nového adrenalinového sportu si můžete užít v podobě závodní ale i umělecké.

Beachvolejbal: Do Žlutých lázní se vrací amatérský turnaj dvojic

19. září 2023 v 16:29

Žluté lázně v pražském Podolí čeká poslední venkovní podívaná v beachvolejbale v letošním roce. Amatérský turnaj dvojic odstartuje již tuto neděli 24. září v 10 hodin kláním o putovní pohár.

Butky Park provoní food festival a roztančí brazilská samba

19. září 2023 v 08:50

Butky Park, nový volnočasový areál v sousedství pražského obchodního centra Galerie Butovice a Prokopského údolí, v sobotu 30. září rozehraje symfonii všech smyslů při food festivalu, latinskoamerických tancích i cestovatelském vyprávění. Vstup je zdarma.  

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Další články
Nahoru