Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů
Některé workshopy povede i zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková. Foto: archiv

Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů

V pátek 9. září se ve vodárenské věži na Letné v Praze 7 uskuteční již 13. ročník Dne Dyslexie. Na akci, kterou pořádá zájmové sdružen DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, bude od 10 do 18 hodin pro příchozí připravena řada workshopů. Vstup je zdarma. Informovala o tom výtvarná umělkyně a zároveň zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarovaná“.  

Den Dyslexie je rozdělen do dvou okruhů, kde v prvním jsou samotní odborníci s různými pohledy, jak dyslexii uchopit a druhý jsou workshopy plné tvoření se samotnými umělci, lidmi, kteří mají vlastní zkušenosti s dyslexií. Workshopy s různými pohledy a přístupy, budou probíhat po celý den. 

Například operetní diva Mária Navrátilová představí metodu Splývavého čtení, kterou vyvinula se svým projektem Sfumato. Dorazí i pedagožka s vlastní praxí Renáta Wolfová, tématem pro jsou matematické dovednosti a jak na ně z pohledu školáka i dospělého. Je také spoluautorkou online aplikace Včelka. 

V „Poradně" na Dnu Dyslexie psycholožka Jana Pechancová, která má v DYS-centru Praha na starosti diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých, a to i v anglickém jazyce.

den-dyslexie-clanek Libor Štěpán je zase odborník na Irlen® syndrom (metoda o barvách). Ukáže, jak barvy pomáhají při čtení a představí individuální poslechový trénink Benaudira, který pomáhá se správným rozlišením toho, co slyšet, jak to správně napsat. Svůj workshop bude mít i speciální pedagožka s vlastní praxí Jana Štěpánová. 

Workshopy povedou i lidé, kteří mají vlastní zkušenost s dyslexií. Třeba Ludmila Leinweberová umožní vyzkoušet přístroj k trénování pozornosti a práci se stresem z programu Active Brain. Zkušenost i se svojí dyspraxií má Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka poukazuje na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu (dědičnost a vlivy prostředí). 

Tancem na dyslexii nebo jak na vysokou školu, když jste dyslektik? Odpoví Simona Michl Egriová. Dagmar Rýdlová vytvořila mnoho pomůcek pro dyslektiky. Tentokráte povede workshop na téma můj život s dyslexií a nadáním – názorně i prakticky. 

Výtvarnice a učitelka Markéta Miláčková má velké zkušenosti se světem čísel jako dyskalkulik. Na grafickém workshopu objevíte nový matematický prostor. Workshop jak objevit v bezvýznamné skvrně svůj svět povede Zuzana Schorno tlumočnice, překladatelka, zubní laborantka a zdravotní sestra, která utekla před svojí dyslexií až do Švýcarska a tam našla výtvarný směr.

Veronika Sluková je řezbářka, která sama tvoří pomůcky pro uchopení času a má i velké zkušenosti se svými dětmi a takzvaným dom školáctvím. To vše uvidíte na jejím workshopu. Workshop tvůrčího psaní s dyslexií povede Kateřina Kaclíková. Tvořit zde mohou jak dospělí, tak ty nejmenší.

den-dyslexie-2022  

Workshop 3D Abeceda očima dyslektiků a fotografický kroužek povede Jindřich Matěk, režisér Jaroslav Černý, autor filmu DAR dyslexie, pohovoří o své zkušenosti. 

Dnem Dyslexie bude provázet Alena Kupčíková. „Dyslexie nemá vliv jen na psaní, čtení nebo počítání, ale i na běžný život pracovní i na partnerské vztahy. Na Dni Dyslexie se snažíme lidem ukázat cestu, povzbudit je a najit možná řešeni. Den Dyslexie je určen pro učitele, rodiče a samotné dětí. Každý zde určitě najde odpověď na své otázky. Nemusíte se obávat, protože nikdo, nikdy a nikoho tady nezkouší,“ uvedla.


Autor: puc

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru