Dnes Pátek - mlha 7°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů
Některé workshopy povede i zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková. Foto: archiv

Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů

V pátek 9. září se ve vodárenské věži na Letné v Praze 7 uskuteční již 13. ročník Dne Dyslexie. Na akci, kterou pořádá zájmové sdružen DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, bude od 10 do 18 hodin pro příchozí připravena řada workshopů. Vstup je zdarma. Informovala o tom výtvarná umělkyně a zároveň zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarovaná“.  

Den Dyslexie je rozdělen do dvou okruhů, kde v prvním jsou samotní odborníci s různými pohledy, jak dyslexii uchopit a druhý jsou workshopy plné tvoření se samotnými umělci, lidmi, kteří mají vlastní zkušenosti s dyslexií. Workshopy s různými pohledy a přístupy, budou probíhat po celý den. 

Například operetní diva Mária Navrátilová představí metodu Splývavého čtení, kterou vyvinula se svým projektem Sfumato. Dorazí i pedagožka s vlastní praxí Renáta Wolfová, tématem pro jsou matematické dovednosti a jak na ně z pohledu školáka i dospělého. Je také spoluautorkou online aplikace Včelka. 

V „Poradně" na Dnu Dyslexie psycholožka Jana Pechancová, která má v DYS-centru Praha na starosti diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých, a to i v anglickém jazyce.

den-dyslexie-clanek Libor Štěpán je zase odborník na Irlen® syndrom (metoda o barvách). Ukáže, jak barvy pomáhají při čtení a představí individuální poslechový trénink Benaudira, který pomáhá se správným rozlišením toho, co slyšet, jak to správně napsat. Svůj workshop bude mít i speciální pedagožka s vlastní praxí Jana Štěpánová. 

Workshopy povedou i lidé, kteří mají vlastní zkušenost s dyslexií. Třeba Ludmila Leinweberová umožní vyzkoušet přístroj k trénování pozornosti a práci se stresem z programu Active Brain. Zkušenost i se svojí dyspraxií má Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka poukazuje na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu (dědičnost a vlivy prostředí). 

Tancem na dyslexii nebo jak na vysokou školu, když jste dyslektik? Odpoví Simona Michl Egriová. Dagmar Rýdlová vytvořila mnoho pomůcek pro dyslektiky. Tentokráte povede workshop na téma můj život s dyslexií a nadáním – názorně i prakticky. 

Výtvarnice a učitelka Markéta Miláčková má velké zkušenosti se světem čísel jako dyskalkulik. Na grafickém workshopu objevíte nový matematický prostor. Workshop jak objevit v bezvýznamné skvrně svůj svět povede Zuzana Schorno tlumočnice, překladatelka, zubní laborantka a zdravotní sestra, která utekla před svojí dyslexií až do Švýcarska a tam našla výtvarný směr.

Veronika Sluková je řezbářka, která sama tvoří pomůcky pro uchopení času a má i velké zkušenosti se svými dětmi a takzvaným dom školáctvím. To vše uvidíte na jejím workshopu. Workshop tvůrčího psaní s dyslexií povede Kateřina Kaclíková. Tvořit zde mohou jak dospělí, tak ty nejmenší.

den-dyslexie-2022  

Workshop 3D Abeceda očima dyslektiků a fotografický kroužek povede Jindřich Matěk, režisér Jaroslav Černý, autor filmu DAR dyslexie, pohovoří o své zkušenosti. 

Dnem Dyslexie bude provázet Alena Kupčíková. „Dyslexie nemá vliv jen na psaní, čtení nebo počítání, ale i na běžný život pracovní i na partnerské vztahy. Na Dni Dyslexie se snažíme lidem ukázat cestu, povzbudit je a najit možná řešeni. Den Dyslexie je určen pro učitele, rodiče a samotné dětí. Každý zde určitě najde odpověď na své otázky. Nemusíte se obávat, protože nikdo, nikdy a nikoho tady nezkouší,“ uvedla.


Autor: puc

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Dnes ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Dnes v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Dnes v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Dnes v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Další články
Nahoru