Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů
Některé workshopy povede i zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková. Foto: archiv

Den Dyslexie se koná už potřinácté, organizátoři zvou na řadu workshopů

V pátek 9. září se ve vodárenské věži na Letné v Praze 7 uskuteční již 13. ročník Dne Dyslexie. Na akci, kterou pořádá zájmové sdružen DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, bude od 10 do 18 hodin pro příchozí připravena řada workshopů. Vstup je zdarma. Informovala o tom výtvarná umělkyně a zároveň zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarovaná“.  

Den Dyslexie je rozdělen do dvou okruhů, kde v prvním jsou samotní odborníci s různými pohledy, jak dyslexii uchopit a druhý jsou workshopy plné tvoření se samotnými umělci, lidmi, kteří mají vlastní zkušenosti s dyslexií. Workshopy s různými pohledy a přístupy, budou probíhat po celý den. 

Například operetní diva Mária Navrátilová představí metodu Splývavého čtení, kterou vyvinula se svým projektem Sfumato. Dorazí i pedagožka s vlastní praxí Renáta Wolfová, tématem pro jsou matematické dovednosti a jak na ně z pohledu školáka i dospělého. Je také spoluautorkou online aplikace Včelka. 

V „Poradně" na Dnu Dyslexie psycholožka Jana Pechancová, která má v DYS-centru Praha na starosti diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých, a to i v anglickém jazyce.

den-dyslexie-clanek Libor Štěpán je zase odborník na Irlen® syndrom (metoda o barvách). Ukáže, jak barvy pomáhají při čtení a představí individuální poslechový trénink Benaudira, který pomáhá se správným rozlišením toho, co slyšet, jak to správně napsat. Svůj workshop bude mít i speciální pedagožka s vlastní praxí Jana Štěpánová. 

Workshopy povedou i lidé, kteří mají vlastní zkušenost s dyslexií. Třeba Ludmila Leinweberová umožní vyzkoušet přístroj k trénování pozornosti a práci se stresem z programu Active Brain. Zkušenost i se svojí dyspraxií má Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka poukazuje na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu (dědičnost a vlivy prostředí). 

Tancem na dyslexii nebo jak na vysokou školu, když jste dyslektik? Odpoví Simona Michl Egriová. Dagmar Rýdlová vytvořila mnoho pomůcek pro dyslektiky. Tentokráte povede workshop na téma můj život s dyslexií a nadáním – názorně i prakticky. 

Výtvarnice a učitelka Markéta Miláčková má velké zkušenosti se světem čísel jako dyskalkulik. Na grafickém workshopu objevíte nový matematický prostor. Workshop jak objevit v bezvýznamné skvrně svůj svět povede Zuzana Schorno tlumočnice, překladatelka, zubní laborantka a zdravotní sestra, která utekla před svojí dyslexií až do Švýcarska a tam našla výtvarný směr.

Veronika Sluková je řezbářka, která sama tvoří pomůcky pro uchopení času a má i velké zkušenosti se svými dětmi a takzvaným dom školáctvím. To vše uvidíte na jejím workshopu. Workshop tvůrčího psaní s dyslexií povede Kateřina Kaclíková. Tvořit zde mohou jak dospělí, tak ty nejmenší.

den-dyslexie-2022  

Workshop 3D Abeceda očima dyslektiků a fotografický kroužek povede Jindřich Matěk, režisér Jaroslav Černý, autor filmu DAR dyslexie, pohovoří o své zkušenosti. 

Dnem Dyslexie bude provázet Alena Kupčíková. „Dyslexie nemá vliv jen na psaní, čtení nebo počítání, ale i na běžný život pracovní i na partnerské vztahy. Na Dni Dyslexie se snažíme lidem ukázat cestu, povzbudit je a najit možná řešeni. Den Dyslexie je určen pro učitele, rodiče a samotné dětí. Každý zde určitě najde odpověď na své otázky. Nemusíte se obávat, protože nikdo, nikdy a nikoho tady nezkouší,“ uvedla.


Autor: puc

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Další články
Nahoru