dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
21°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů
Den Dyslexie tradičně doprovází řada workshopů. Foto: DD

Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů

Jedenáctý ročník Dne Dyslexie se bude konat ve středu 9. září ve vodárenské věži na Letné v Praze 7. Od 10 do 18 hodin je připraven program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma. Akci pořádá zájmové sdružení DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Budou dodržována všechna vládní nařízení v souvislosti s covid-19, slibují organizátoři.    

Den Dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarována“. Během let se k ní připojili další umělci a odborníci.

Motto letošního ročníku je Mylujeme dyslexii….a umíme o tom mluvit. „Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo takzvané ,domškoláctví´na jedničku,“ uvedla Alena Kupčíková.

vidim-to-jinak Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou, jak propojit správně vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázii. Najít prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí.

Workshopy povedou výtvarní umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny.

„Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy Vidím to jinak S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Je to neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na českých pultech ještě není,“ sdělila Alena Kupčíková.

Kdo povede workshopy? Za DYS umělce například sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý - autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. 

Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude přítomna Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová.

Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky přinese překladatelka a tlumočnice Alena Krömerová. Dorazí i Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

O Dni Dyslexie:

Byl poprvé vyhlášen 9. září v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. Během jedenácti let se k ní připojili další umělci a odborníci. Vznikl také film Dar dyslexie.

den-dyslexie_2

10:00 – 18:00 hod. – workshopy 

10:30 hod. – křest knihy „Vidim to jinak“

17:00 hod. – autogramiáda knihy

Vstupné ZDARMA

Kde: Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7 

Vchod z ulice Korunovační.

www.vodarenskavezletna.cz


V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

Včera ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

Včera v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

Včera v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Projekt Splněna přání do školních lavic nese první ovoce

Včera v 10:43

Na webu Prahy 5 přibývá spotřební zboží, které pomůže žákům s finančně náročným začátkem školního roku. Tato charitativní akce i nadále pokračuje a další nabídky a poptávky přibývají.

Chodovská tvrz plná miminek

Včera v 09:18

Ve středu 16. září proběhlo vítání občánků Prahy 11 poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

Včera v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Praha 9 zve do Parku Přátelství

Včera v 07:49

Vystoupení kapel, soutěže a sportovní disciplíny pro děti v parku Přátelství na Proseku 20. září od 14 do 18 hodin. 

Sobota v Praze 6: Příroda ve městě

Včera v 07:38

Hrátky o pražské přírodě nejen pro děti v sobotu 19. září.

Malostranské trhy se konají každý čtvrtek až do konce října

17. září 2020 ve 13:52

Až do 18. hodiny lze dnes navštívit na „dolním“ Malostranském náměstí Malostranské trhy. Konat se budou každý čtvrtek až do konce října, vždy od 8:30 do 18 hodin.

Na Sofijské náměstí se vrátí farmářské trhy

17. září 2020 ve 13:01

Od poloviny října se na Sofijské náměstí v Modřanech vrátí farmářské trhy. 

Studánky a prameny v Šárce

17. září 2020 ve 13:00

Se zajímavými studánkami v Šárce na sklonku léta se seznámíte v sobotu 19. září v 16 hodin.

Park Lannova se loučil s Petrským hudebním létem

17. září 2020 v 08:13

Letošní poslední setkání Petrského hudebního léta minulý týden kromě divadelního představení a tvůrčí dílny pro děti nabídlo vyvrcholení v podobě kapely Vrať se do hrobu.

Dnes: Happening na Patnáctce

17. září 2020 v 07:59

Na odpoledne plné workshopů – airbrash, parkour, fotokoutek, kadeřnický salón, výroba placek, sítotisk, žonglování zve Praha 15 dnes, 17. září, od 14 do 18 hodin.

Další články
Nahoru