Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů
Den Dyslexie tradičně doprovází řada workshopů. Foto: DD

Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů

Jedenáctý ročník Dne Dyslexie se bude konat ve středu 9. září ve vodárenské věži na Letné v Praze 7. Od 10 do 18 hodin je připraven program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma. Akci pořádá zájmové sdružení DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Budou dodržována všechna vládní nařízení v souvislosti s covid-19, slibují organizátoři.    

Den Dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarována“. Během let se k ní připojili další umělci a odborníci.

Motto letošního ročníku je Mylujeme dyslexii….a umíme o tom mluvit. „Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo takzvané ,domškoláctví´na jedničku,“ uvedla Alena Kupčíková.

vidim-to-jinak Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou, jak propojit správně vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázii. Najít prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí.

Workshopy povedou výtvarní umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny.

„Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy Vidím to jinak S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Je to neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na českých pultech ještě není,“ sdělila Alena Kupčíková.

Kdo povede workshopy? Za DYS umělce například sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý - autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. 

Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude přítomna Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová.

Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky přinese překladatelka a tlumočnice Alena Krömerová. Dorazí i Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

O Dni Dyslexie:

Byl poprvé vyhlášen 9. září v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. Během jedenácti let se k ní připojili další umělci a odborníci. Vznikl také film Dar dyslexie.

den-dyslexie_2

10:00 – 18:00 hod. – workshopy 

10:30 hod. – křest knihy „Vidim to jinak“

17:00 hod. – autogramiáda knihy

Vstupné ZDARMA

Kde: Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7 

Vchod z ulice Korunovační.

www.vodarenskavezletna.cz


V Praze 11 se soutěží O zlatý klíč

Dnes v 07:40

Letošní již dvanáctý ročník literární soutěže je určen obyvatelům a příznivcům Jižního Města s tématikou právě Jižního Města. Žánr není omezen, může to být fejeton, pohádka, báseň, povídka, i sci-fi, fantasy.

Propojení pro pěší a cyklisty mezi několika městskými částmi

Včera ve 21:01

Začala příprava propojení dočasnou komunikací od ulice Doupovské na Praze 15 do ulice U Záběhlického zámku v Praze 11. Dočasně ji bude využívat investor, který v Praze 11 dokončuje výstavbu v okolí místa zvaného Kulatý Chodovec. Na webu patnácté městské části o tom informoval místostarosta pro...

Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

Včera v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

6. března 2021 v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

6. března 2021 v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Uzavření dětských hřišť v Praze 6

4. března 2021 ve 20:20

Dětská hřiště, která provozuje městská část Praha 6, jsou až do odvolání uzavřena.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Dětská hřiště v Praze 5 zůstávají otevřená

3. března 2021 v 18:08

Radnice Prahy 5 rozhodla nechat dětská hřiště zatím otevřená. Podmínkou otevření je striktní dodržování základních protiepidemických opatření, tedy minimální rozestupy a ochrana dýchacích cest příslušnými respirátory.

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Další články
Nahoru