dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů
Den Dyslexie tradičně doprovází řada workshopů. Foto: DD

Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů

Jedenáctý ročník Dne Dyslexie se bude konat ve středu 9. září ve vodárenské věži na Letné v Praze 7. Od 10 do 18 hodin je připraven program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma. Akci pořádá zájmové sdružení DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Budou dodržována všechna vládní nařízení v souvislosti s covid-19, slibují organizátoři.    

Den Dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarována“. Během let se k ní připojili další umělci a odborníci.

Motto letošního ročníku je Mylujeme dyslexii….a umíme o tom mluvit. „Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo takzvané ,domškoláctví´na jedničku,“ uvedla Alena Kupčíková.

vidim-to-jinak Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou, jak propojit správně vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázii. Najít prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí.

Workshopy povedou výtvarní umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny.

„Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy Vidím to jinak S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Je to neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na českých pultech ještě není,“ sdělila Alena Kupčíková.

Kdo povede workshopy? Za DYS umělce například sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý - autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. 

Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude přítomna Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová.

Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky přinese překladatelka a tlumočnice Alena Krömerová. Dorazí i Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

O Dni Dyslexie:

Byl poprvé vyhlášen 9. září v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. Během jedenácti let se k ní připojili další umělci a odborníci. Vznikl také film Dar dyslexie.

den-dyslexie_2

10:00 – 18:00 hod. – workshopy 

10:30 hod. – křest knihy „Vidim to jinak“

17:00 hod. – autogramiáda knihy

Vstupné ZDARMA

Kde: Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7 

Vchod z ulice Korunovační.

www.vodarenskavezletna.cz


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

Včera ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Ve čtyřicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

20. listopadu 2020 v 19:27

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Zasvěcení kostela Krista Spasitele na Barrandově

20. listopadu 2020 v 17:25

V neděli 22. listopadu, v den Slavnosti Ježíše Krista Krále, bude zasvěcen nově postavený kostel Krista Spasitele v Grussově ulici na Barrandově.

Další články
Nahoru