Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů
Den Dyslexie tradičně doprovází řada workshopů. Foto: DD

Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů

Jedenáctý ročník Dne Dyslexie se bude konat ve středu 9. září ve vodárenské věži na Letné v Praze 7. Od 10 do 18 hodin je připraven program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma. Akci pořádá zájmové sdružení DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Budou dodržována všechna vládní nařízení v souvislosti s covid-19, slibují organizátoři.    

Den Dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarována“. Během let se k ní připojili další umělci a odborníci.

Motto letošního ročníku je Mylujeme dyslexii….a umíme o tom mluvit. „Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo takzvané ,domškoláctví´na jedničku,“ uvedla Alena Kupčíková.

vidim-to-jinak Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou, jak propojit správně vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázii. Najít prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí.

Workshopy povedou výtvarní umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny.

„Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy Vidím to jinak S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Je to neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na českých pultech ještě není,“ sdělila Alena Kupčíková.

Kdo povede workshopy? Za DYS umělce například sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý - autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. 

Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude přítomna Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová.

Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky přinese překladatelka a tlumočnice Alena Krömerová. Dorazí i Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

O Dni Dyslexie:

Byl poprvé vyhlášen 9. září v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. Během jedenácti let se k ní připojili další umělci a odborníci. Vznikl také film Dar dyslexie.

den-dyslexie_2

10:00 – 18:00 hod. – workshopy 

10:30 hod. – křest knihy „Vidim to jinak“

17:00 hod. – autogramiáda knihy

Vstupné ZDARMA

Kde: Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7 

Vchod z ulice Korunovační.

www.vodarenskavezletna.cz


Autor: puc

Webinář: Jak ovlivnit svoji spotřebu a ušetřit za teplo z centrálního zdroje

Včera v 07:45

Odpovědi najdete na webináři Pražské teplárenské, který bude zaměřen na dálkové vytápění v Praze. Zjistíte, které z informací o dálkovém vytápění jsou mýtus a které skutečná fakta.

V Praze 2 se bruslí nejen v Grébovce, ale i v Riegrových sadech

Včera v 07:21

Praha 2 zahájila v tomto týdnu bruslařskou sezónu hned na dvou kluzištích. Ledové plochy jsou u Gröbeho vily v Havlíčkových sadech a nově i v Riegrových sadech vedle zahradní restaurace. V provozu budou až do konce února. 

Praha 2 pomáhá prodejcům zrušených vánočních trhů

3. prosince 2021 v 07:08

Trhovci, kteří museli kvůli koronavirovým opatřením odstrojit stánky vánočních trhů na náměstí Míru, našli zastání u městské části Praha 2. Radnice od nich odkoupila téměř 300 balíčků s drobnými dárky, vínem, vánočním cukrovím, sušenkami a rukodělnými...

Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá s energiemi lidem ve finanční tísni

1. prosince 2021 ve 22:19

Invalidní důchodkyni, která se kvůli novým zvýšeným zálohám na energie ocitla náhle v nouzi, pomohl Nadační fond Dvojka srdcem s jejich uhrazením. Praha 2 o tom informovala v tiskové zprávě.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto městských částech

29. listopadu 2021 v 10:46

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na začátek prosince. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru