Dnes Neděle - polojasno 19°C
Zítra Pondělí - jasno 24°C
Neděle 13. 6. 2021
Svátek má Antonín
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů
Den Dyslexie tradičně doprovází řada workshopů. Foto: DD

Den Dyslexie nabídne ve vodárenské věži program pro děti i dospělé, připravena je řada workshopů

Jedenáctý ročník Dne Dyslexie se bude konat ve středu 9. září ve vodárenské věži na Letné v Praze 7. Od 10 do 18 hodin je připraven program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma. Akci pořádá zájmové sdružení DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem. Budou dodržována všechna vládní nařízení v souvislosti s covid-19, slibují organizátoři.    

Den Dyslexie založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která je sama tímto znevýhodněním „obdarována“. Během let se k ní připojili další umělci a odborníci.

Motto letošního ročníku je Mylujeme dyslexii….a umíme o tom mluvit. „Den Dyslexie každým rokem přiláká mnoho lidí z celé České republiky. Na Dni Dyslexie mimo jiné ukazujeme, jak můžeme doma pracovat s dítětem, rozvíjet ho, vzdělávat ho. Vládní omezení ve vztahu k onemocnění covid-19 mimo svá negativa ukázala také to, že mnoho rodičů, aniž by chtělo, zvládlo takzvané ,domškoláctví´na jedničku,“ uvedla Alena Kupčíková.

vidim-to-jinak Den Dyslexie bude provázet mnoho workshopů, které ukážou, jak propojit správně vše tak, aby se dítě aktivovalo a nasměrovalo ke správnému čtení, psaní a počítaní, jak pracovat s hyperaktivním dítětem, jak na dysfázii. Najít prostě to správné kormidlo a proplout světem „normálních“ lidí.

Workshopy povedou výtvarní umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny.

„Vrcholem Dne Dyslexie bude křest knihy Vidím to jinak S. Emmerlingové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Kniha je příručka pro rodiče i pro ty, co dětem pomáhají. Je to neortodoxní pohled na problematiku ADHD, poruch učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie a dyskalkulie) a dalších neuro-vývojových poruch, prokládaná poznatky z vlastní dlouholeté praxe S.Emmerlingové. Řekla bych, že taková kniha na českých pultech ještě není,“ sdělila Alena Kupčíková.

Kdo povede workshopy? Za DYS umělce například sochařka Markéta Korečková, malíř Ivan Komárek, sochařka a malířka Kateřina Novotná, malířka a sochařka Alena Kupčíková, režisér Jaroslav Černý - autor filmu DAR dyslexie, fotograf a soustružník Jindřich Matěk. 

Za odborníky, speciální pedagogy, kteří na problém dys nahlíží z různých úhlů, bude přítomna Jana Štěpánová, Stanislava Emmerlingová, Renáta Wolfová, Ludmila Leinweberová.

Objeví se zde i odborník na Irlen syndrom Libor Štěpán. Jiný pohled na cizí jazyky přinese překladatelka a tlumočnice Alena Krömerová. Dorazí i Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky-bez-bariér. Alternativní vzdělávání podpoří Soňa Mužíková.

O Dni Dyslexie:

Byl poprvé vyhlášen 9. září v Národní galerii v Praze. Založila ho výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. Během jedenácti let se k ní připojili další umělci a odborníci. Vznikl také film Dar dyslexie.

den-dyslexie_2

10:00 – 18:00 hod. – workshopy 

10:30 hod. – křest knihy „Vidim to jinak“

17:00 hod. – autogramiáda knihy

Vstupné ZDARMA

Kde: Vodárenská věž na Letné, Na Výšinách 1000/1, 170 00 Praha 7 

Vchod z ulice Korunovační.

www.vodarenskavezletna.cz


Pražské věže s Prahou 5

Včera v 06:22

Pražské věže, velká celodenní dobrodružná hra po Pražských věžích, se koná v neděli 13. června na území Prahy 5.

Praha 13: Příměstské tábory pro děti zdarma

11. června 2021 v 11:29

Doučovací kempy usnadní dětem návrat do školy po distanční výuce. Program zahrnuje především objevování, bádání, pohyb a učení hrou.

Dětské trhy na Šesťáku

11. června 2021 v 10:36

Praha 6 zve zájemce na Dětské trhy v sobotu 12. června od 14 hodin.

Komentovaná procházka Prahy 6 Libockými usedlostmi

9. června 2021 v 11:13

Hlavním tématem komentované procházky s průvodkyní Hedvikou Čenkovou bude historie a místa zaniklých usedlostí a statků v Dolní Liboci.

Třetí červnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

9. června 2021 v 10:55

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Letečtí záchranáři pražských hasičů cvičili záchranu z vodní hladiny

8. června 2021 v 11:35

Letečtí záchranáři HZS hl. m. Prahy, ve spolupráci s leteckou službou PČR, se během měsíců dubna a května aktivně připravovali na zásahy ve skalním terénu, záchranu z vodní hladiny a na jiné další možné situace.

Procházka po stopách Antonína Švehly

8. června 2021 v 10:21

Antonín Švehla: „Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy.“ Švehlova cesta, letos s podtitulem pochod pro svobodu se koná pod záštitou starosty Prahy 15 Milana Wenzla.

Street Festival v Praze 11 bude zdarma

7. června 2021 v 11:00

V sobotu 12. června proběhne 5. ročník Street Festivalu. Festival se bude konat v novém volnočasovém areálu Kupeckého (VAK) u Modré školy v Praze 11. Čeká vás přehlídka a soutěže ve street a break dance.

Chcete vydělat na pronájmu nemovitosti? Jen sečíst 12krát nájem nestačí. Co vše v rozpočtu zohlednit?

7. června 2021 v 10:49

Chcete pronajmout nemovitost a získat tak další příjem navíc? Zvažujete pořízení nemovitosti jako investici a zdroj pasivního příjmu? Při stanovení rozpočtu nestačí spočítat 12 krát nájem a hotovo. 

Další články
Nahoru