Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Den Dyslexie nabídne na Letné řadu workshopů, účast je pro zájemce zdarma
Některé workshopy povede i zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková. Foto: archiv

Den Dyslexie nabídne na Letné řadu workshopů, účast je pro zájemce zdarma

Ve vodárenské věži na Letné se uskuteční ve čtvrtek 9. září od 9 do 18 hodin již 12. ročník Dne Dyslexie, který založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. V průběhu celého dne se budou moci zájemci zúčastnit zajímavých workshopů. Vstup na akci, kterou pořádá spolek DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, je zdarma.

„I andělé mohou dělat chyby v psaní, čtení a počítání,“ zní logo letošního ročníku Dne Dyslexie. „To znamená, že dyslexii může mít kdokoliv, bez ohledu na pohlaví, věk či vzdělání. Dyslexie nejde v běžném životě na první pohled poznat, ale při projevu můžete někdy působit, že jste v obalu chaosu. Můžete se špatně vyjadřovat, napíšete vzkaz plný hrubek nebo totálně nečitelně a jako dyskalkulik můžete přijít na schůzku jiný den, protože si špatně zapíšete datum. Prostě vnímáte jinak a jste totální nepraktik. Každému dys jde, nebo nejde něco jiného, neexistuje na to jedna univerzální rovnice,“ uvedla Kupčíková.

den-dyslexie-clanek „Na Dni Dyslexie se představíme opět my všichni, co dyslexii máme a budeme sdílet, jak jsme se s tím vypořádali ve svých životech. Můžete se těšit na workshopy s výtvarnými umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny. Zajímavé a přínosné budou i workshopy s odborníky, kteří se zabývají různými spektry těchto znevýhodnění. Snažíme se ukázat možnosti a najít společné řešení,“ pokračovala.

Den Dyslexie je otevřený všem, bez ohledu na věk či vzdělání. Děti nebo i dospělí, kteří prošli a procházejí školou mnohdy s velkou úhonou na duši hledají pomoc. Den Dyslexie jim může ukázat jak na všechny DYS, ať už je to psaní (dysgrafie), čtení (dyslexie), počítání (dyskalkulie), porucha řeči (dysfázie) nebo známé ADHD. 

Umělkyně otevírá letošní workshopy s otázkami:

Je dyslexie velký problém nebo je to dar?

Lze ji nějak uchopit a žít s tímto znevýhodněním? Jak na to?

Žije společnost s předsudky, že dělat pravopisné chyby je vizitkou hlupáka?

Za odborníky: Jana Štěpánová, speciální pedagožka s vlastní praxí, otevírá otázku: Dyslexie, nezralost nebo vizuální stres? 

Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka, poukazuje na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu (dědičnost a vlivy prostředí). 

Lenka Krejčová, psycholožka, která v DYS-centru Praha provádí diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých. 

Renáta Wolfová, speciální pedagožka s vlastní praxi a spoluautorka online aplikace „Včelka na podporu čtenářských dovedností“. Když barvy pomáhají číst nejen dyslektikům a Libor Štěpán, odborník na Irlen syndrom. 

Pozornost a stres v procesu nápravy dyslexie a přístroj na nápravu pozornosti na workshopu Ludmily Leinweberové. 

Jak na angličtinu, když nám nejde ani čeština a vůbec jak uchopit cizí jazyky, Alena Krömerová, překladatelka a tlumočnice.

Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky bez bariér – logopedie – výuka angličtiny a dalších jazyků. 

den-dyslexie-2021

Workshopy s umělci:

Sochařka, Markéta Korečková vytvoří trojrozměrné objekty pomocí dvojrozměrného listu papíru a bude se věnovat práci s třetím rozměrem, geometrií, počítání a odhadu.

Kateřina Novotná, sochařka a malířka s workshopem Slova jako šperk, šperk jako objekt? Sám sobě šperkem.

Multimediální slabikář a testy pro prevenci dyslexie a jak na písmenka, které jsou všude kolem nás, napoví sochařka a malířka Alena Kupčíková. 

Režisér Jaroslav Černý, autor filmu DAR dyslexie, pohovoří o své zkušenosti.

Fotograf a soustružník, Jindřich Matěk, který dokáže uchopit svoji dyslexii a s dětmi bude skládá objekty do tvaru písmen a slov.


Autor: red

Praha 13: Vánoční výstava v Mohylce

Včera ve 12:33

Tradiční Vánoční výstavu v ZŠ Mohylová můžete vidět od úterý 13. do pátku 16. prosince. Těšit se můžete na vánoční koncert, chvilku poezie, prohlédnete si výrobky dětí, posedíte u dobrot ve vánoční kavárně, nakoupíte dárky.

Vánoce na Chodovské tvrzi

Včera v 08:27

V Praze 11 se od 16. do 18. prosince konají Vánoce na Chodovské tvrzi.

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Čertovské odpoledne s návštěvou pekla

5. prosince 2022 ve 12:03

Anděl s Mikulášem a čert pro děti od 2 do 9 let v Domu dětí a mládeže Prahy 13 v pondělí 5. prosince od 15 hodin.

V Galerii Butovice vystoupí Majda Reifová s Petrem Vackem

5. prosince 2022 v 11:33

V neděli 11. prosince se ve 14 hodin v Galerii Butovice budou konat vánoční workshopy a vystoupí herecké duo Majda Reifová a Petr Vacek. Návštěvníci s mobilní aplikací Moje Galerie Butovice budou mít šanci vysoutěžit věcné odměny nebo 100 až 300 bonusových bodů do...

Další články
Nahoru