Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Den Dyslexie nabídne na Letné řadu workshopů, účast je pro zájemce zdarma
Některé workshopy povede i zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková. Foto: archiv

Den Dyslexie nabídne na Letné řadu workshopů, účast je pro zájemce zdarma

Ve vodárenské věži na Letné se uskuteční ve čtvrtek 9. září od 9 do 18 hodin již 12. ročník Dne Dyslexie, který založila výtvarná umělkyně Alena Kupčíková. V průběhu celého dne se budou moci zájemci zúčastnit zajímavých workshopů. Vstup na akci, kterou pořádá spolek DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, je zdarma.

„I andělé mohou dělat chyby v psaní, čtení a počítání,“ zní logo letošního ročníku Dne Dyslexie. „To znamená, že dyslexii může mít kdokoliv, bez ohledu na pohlaví, věk či vzdělání. Dyslexie nejde v běžném životě na první pohled poznat, ale při projevu můžete někdy působit, že jste v obalu chaosu. Můžete se špatně vyjadřovat, napíšete vzkaz plný hrubek nebo totálně nečitelně a jako dyskalkulik můžete přijít na schůzku jiný den, protože si špatně zapíšete datum. Prostě vnímáte jinak a jste totální nepraktik. Každému dys jde, nebo nejde něco jiného, neexistuje na to jedna univerzální rovnice,“ uvedla Kupčíková.

den-dyslexie-clanek „Na Dni Dyslexie se představíme opět my všichni, co dyslexii máme a budeme sdílet, jak jsme se s tím vypořádali ve svých životech. Můžete se těšit na workshopy s výtvarnými umělci, kteří svými úspěchy dokazují, jak jde s dyslexií žít a realizovat své sny. Zajímavé a přínosné budou i workshopy s odborníky, kteří se zabývají různými spektry těchto znevýhodnění. Snažíme se ukázat možnosti a najít společné řešení,“ pokračovala.

Den Dyslexie je otevřený všem, bez ohledu na věk či vzdělání. Děti nebo i dospělí, kteří prošli a procházejí školou mnohdy s velkou úhonou na duši hledají pomoc. Den Dyslexie jim může ukázat jak na všechny DYS, ať už je to psaní (dysgrafie), čtení (dyslexie), počítání (dyskalkulie), porucha řeči (dysfázie) nebo známé ADHD. 

Umělkyně otevírá letošní workshopy s otázkami:

Je dyslexie velký problém nebo je to dar?

Lze ji nějak uchopit a žít s tímto znevýhodněním? Jak na to?

Žije společnost s předsudky, že dělat pravopisné chyby je vizitkou hlupáka?

Za odborníky: Jana Štěpánová, speciální pedagožka s vlastní praxí, otevírá otázku: Dyslexie, nezralost nebo vizuální stres? 

Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka, poukazuje na emocionální příčiny vzniku poruch DYS z epigenetického pohledu (dědičnost a vlivy prostředí). 

Lenka Krejčová, psycholožka, která v DYS-centru Praha provádí diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých. 

Renáta Wolfová, speciální pedagožka s vlastní praxi a spoluautorka online aplikace „Včelka na podporu čtenářských dovedností“. Když barvy pomáhají číst nejen dyslektikům a Libor Štěpán, odborník na Irlen syndrom. 

Pozornost a stres v procesu nápravy dyslexie a přístroj na nápravu pozornosti na workshopu Ludmily Leinweberové. 

Jak na angličtinu, když nám nejde ani čeština a vůbec jak uchopit cizí jazyky, Alena Krömerová, překladatelka a tlumočnice.

Dagmar Rýdlová, autorka programu Jazyky bez bariér – logopedie – výuka angličtiny a dalších jazyků. 

den-dyslexie-2021

Workshopy s umělci:

Sochařka, Markéta Korečková vytvoří trojrozměrné objekty pomocí dvojrozměrného listu papíru a bude se věnovat práci s třetím rozměrem, geometrií, počítání a odhadu.

Kateřina Novotná, sochařka a malířka s workshopem Slova jako šperk, šperk jako objekt? Sám sobě šperkem.

Multimediální slabikář a testy pro prevenci dyslexie a jak na písmenka, které jsou všude kolem nás, napoví sochařka a malířka Alena Kupčíková. 

Režisér Jaroslav Černý, autor filmu DAR dyslexie, pohovoří o své zkušenosti.

Fotograf a soustružník, Jindřich Matěk, který dokáže uchopit svoji dyslexii a s dětmi bude skládá objekty do tvaru písmen a slov.


Autor: red

Jaký bude parčík U Dobráků? Přijďte diskutovat

Včera v 11:35

Místní Agenda 21 a Odbor životního prostředí Prahy 13 zvou na veřejné projednání týkající se parčíku v ulici U Dobráků. Přijďte diskutovat a vyjádřit se k možným úpravám parku.

Radnice Prahy 4 podpoří zdobení stromků v ulicích

Včera v 10:04

Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Stejně tomu bude i letos.

Praha 14 píše kroniku

21. října 2021 ve 13:13

Přestože městské části Praha 14 bude teprve 27 let, historie jejího území sahá do podstatně vzdálenější minulosti.

Kde do konce října nepoteče voda

21. října 2021 v 10:31

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Psí hřiště Opatovská je uzavřeno

21. října 2021 v 08:38

Praha 11 upozorňuje na uzavření psího hřiště v Opatovské ulici od středy 20. října.

Douglaska tisolistá bude na Vánoce ozdobena

20. října 2021 ve 20:44

Dnešní Mezinárodní den stromů si v Praze 11 připomněli vysazením douglasky tisolisté před Komunitním centrem Matky Terezy v Hájích.

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

20. října 2021 v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

20. října 2021 v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Haló Ven 2021

19. října 2021 v 10:33

Spolek za veselejší Střížkov dává na vědomí všemu lidu, že se koná oblíbená kratochvíle zvaná Haló ven v sobotu 23. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Další články
Nahoru