dnes
Středa - oblacno
3°C
zítra
Čtvrtek - snih-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
7°C
Den dětské onkologie připomenul nádor, kvůli kterému přišel v dětství o oko inspektor Columbo
Pro děti byl připraven bohatý program. Foto: Jakub Joachim

Den dětské onkologie připomenul nádor, kvůli kterému přišel v dětství o oko inspektor Columbo

Celkem 501 bývalých a současných dětských onkologických pacientů se svými rodinami se v sobotu sjelo do Prahy, aby na náměstí Václava Havla a na Václavském náměstí oslavilo Den dětské onkologie. Letošní IV. ročník byl věnován očnímu nádoru retinoblastomu, který je typický právě pro ty nejmenší děti. Ve věku tří let se s ním léčil i populární inspektor Columbo, respektive herec Peter Falk. Kvůli zhoubnému nádoru přišel o pravé oko, které bylo nahrazeno skleněným.

Nejčastějším příznakem je bělavý odraz v oku, který je vidět při pořízení fotografie s bleskem nebo šilhání. V České republice retinoblastomem ročně onemocní šest až osm dětí ve věku do tří let. Při včasném záchytu se až 95 procent vyléčí.

Díky nové intraarteriální chemoterapii ubývá také pacientů, kterým jen nakonec nutné postižené oko chirurgicky odstranit. Polovina nemocných dětí trpí geneticky podmíněným nádorem, a proto je nutné je doživotně sledovat.

„Všem pacientům jsou prováděna genetická vyšetření z periferní krve, která s jistotou prokážou, zda je příčinou očního nádoru zárodečná mutace tzv. retinoblastomového genu či nikoli. V případě, že ano, existuje zde riziko přenosu na další generace a rovněž i vzniku dalších nádorů kdekoli v těle v pozdějším věku. Toto riziko se zvyšuje každých 10 let o 10 procent,“ řekl na besedě pro veřejnost Karel Švojgr  z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN v Motole.

Na léčbě retinoblastomu se podílí celý tým specialistů. Úkolem dětských onkologů je co nejvíce zmenšit nádor a připravit jej pak k lokální léčbě oftalmology. „V některých případech je léčba úspěšná natolik, že zrakové funkce zůstanou téměř zachovány. Poslední možností je odstranění oka a jeho nahrazení oční protézou. Ty jsou však tak dokonalé, že je na první pohled často nepozná ani sám lékař,“ konstatoval Pavel Pochop z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole.Pro děti a veřejnost byl na náměstí Václava Havla připraven bohatý program. Asi nejvíce zaujala interaktivní instalace FACES Elišky Podzimkové, mladé výtvarnice, která se v dětském věku léčila s Hodgkinovým lymfomem.

Na piazzetě Národního divadla byly nalepeny role s fotografiemi dětí, které jsou vzhledem k probíhající onkologické léčbě bez vlasů. Děti, které se zúčastnily Dne dětské onkologie, pak dávaly jejich tvářím nový barevný a veselý život pomocí látek, provázků, bavlnek, papírů či barviček.

Snad nikdo si také nenechal ujít možnost vyfotit se a získat podpis od známých herců, kteří přišli Den dětské onkologie podpořit – Zdeňka Piškuly, Ivy Pazderkové, Denisy Pfauserové a ambasadora Dne dětské onkologie Jiřího Mádla.

Po setmění pak od Národního divadla vyrazil dlouhý lampionový průvod ulicemi Starého Města přes Staroměstské náměstí až na Václavské náměstí. Tady čekal děti s rodiči i náhodnými návštěvníky Koncert na podporu dětské onkologie. V dvouapůlhodinovém představení pro dobrou věc vystoupili například Pavel Calta, Tonya Graves, Petr Poláček či beatboxer BeatSolčy.

Den dětské onkologie organizuje spolek HAIMA CZ ve spolupráci s Lucií Hrdličkovou a Klinikou dětské hematologie a onkologie FN Motol. Záštitu akci poskytli Evropský parlament, ministři zdravotnictví, kultury a zahraničních věcí Adam Vojtěch, Ilja Šmíd a Martin Stropnický, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová, starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a ředitel Národního divadla Jan Burian.Den dětské onkologie navazuje na Mezinárodní den dětské onkologie, který je každoročně organizován v mnoha zemích světa. V jejím rámci probíhá i akce pod názvem LIGHT IT UP GOLD. V Den dětské onkologie byly proto v Praze nasvíceny do zlatých barev budovy Národní divadla a Tančícího domu.

V České republice si ročně vyslechne diagnózu nádorového onemocnění asi 350 dětí, což je zhruba procento všech případů. V Evropě onemocní zhoubným nádorem ročně asi 35 000 dětí a adolescentů. Nejčastější jsou akutní leukémie a nádory mozku. Podle České onkologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně je v Česku úspěšnost léčby dětských nádorů 83 procent.


Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

Včera ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

Včera v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

Včera ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

Včera v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Možná ani netušíte, že s ní denně najezdíte až půl kilometru! To už je zápřah, dejte si pozor na tento syndrom, může vám natropit dost zdravotních nepříjemností

Včera v 07:25

Pokud patříte k těm lidem, kteří ke své práci často využívají počítačovou myš, tak si dejte pozor, abyste si nepřivodili syndrom počítačové myši, takvanou myšitidu, která vzniká při přetěžování vazivových struktur a svalů ruky, zápěstí, předloktí, a dokonce i v oblasti lokte. Obdobná onemocnění...

Zapište se někomu do života. Ve středu začne nábor do registru dárců kostní dřeně

19. března 2018 v 10:12

Další ze série náborů do registru dárců kostní dřeně proběhne se středu 21. března, tentokrát na Fakultě stavební ČVUT v Dejvicích.

Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

18. března 2018 ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

Další články
Nahoru