dnes
Neděle - jasno
13°C
zítra
Pondělí - jasno
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Den dětské onkologie připomenul nádor, kvůli kterému přišel v dětství o oko inspektor Columbo
Pro děti byl připraven bohatý program. Foto: Jakub Joachim

Den dětské onkologie připomenul nádor, kvůli kterému přišel v dětství o oko inspektor Columbo

Celkem 501 bývalých a současných dětských onkologických pacientů se svými rodinami se v sobotu sjelo do Prahy, aby na náměstí Václava Havla a na Václavském náměstí oslavilo Den dětské onkologie. Letošní IV. ročník byl věnován očnímu nádoru retinoblastomu, který je typický právě pro ty nejmenší děti. Ve věku tří let se s ním léčil i populární inspektor Columbo, respektive herec Peter Falk. Kvůli zhoubnému nádoru přišel o pravé oko, které bylo nahrazeno skleněným.

Nejčastějším příznakem je bělavý odraz v oku, který je vidět při pořízení fotografie s bleskem nebo šilhání. V České republice retinoblastomem ročně onemocní šest až osm dětí ve věku do tří let. Při včasném záchytu se až 95 procent vyléčí.

Díky nové intraarteriální chemoterapii ubývá také pacientů, kterým jen nakonec nutné postižené oko chirurgicky odstranit. Polovina nemocných dětí trpí geneticky podmíněným nádorem, a proto je nutné je doživotně sledovat.

„Všem pacientům jsou prováděna genetická vyšetření z periferní krve, která s jistotou prokážou, zda je příčinou očního nádoru zárodečná mutace tzv. retinoblastomového genu či nikoli. V případě, že ano, existuje zde riziko přenosu na další generace a rovněž i vzniku dalších nádorů kdekoli v těle v pozdějším věku. Toto riziko se zvyšuje každých 10 let o 10 procent,“ řekl na besedě pro veřejnost Karel Švojgr  z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN v Motole.

Na léčbě retinoblastomu se podílí celý tým specialistů. Úkolem dětských onkologů je co nejvíce zmenšit nádor a připravit jej pak k lokální léčbě oftalmology. „V některých případech je léčba úspěšná natolik, že zrakové funkce zůstanou téměř zachovány. Poslední možností je odstranění oka a jeho nahrazení oční protézou. Ty jsou však tak dokonalé, že je na první pohled často nepozná ani sám lékař,“ konstatoval Pavel Pochop z Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole.Pro děti a veřejnost byl na náměstí Václava Havla připraven bohatý program. Asi nejvíce zaujala interaktivní instalace FACES Elišky Podzimkové, mladé výtvarnice, která se v dětském věku léčila s Hodgkinovým lymfomem.

Na piazzetě Národního divadla byly nalepeny role s fotografiemi dětí, které jsou vzhledem k probíhající onkologické léčbě bez vlasů. Děti, které se zúčastnily Dne dětské onkologie, pak dávaly jejich tvářím nový barevný a veselý život pomocí látek, provázků, bavlnek, papírů či barviček.

Snad nikdo si také nenechal ujít možnost vyfotit se a získat podpis od známých herců, kteří přišli Den dětské onkologie podpořit – Zdeňka Piškuly, Ivy Pazderkové, Denisy Pfauserové a ambasadora Dne dětské onkologie Jiřího Mádla.

Po setmění pak od Národního divadla vyrazil dlouhý lampionový průvod ulicemi Starého Města přes Staroměstské náměstí až na Václavské náměstí. Tady čekal děti s rodiči i náhodnými návštěvníky Koncert na podporu dětské onkologie. V dvouapůlhodinovém představení pro dobrou věc vystoupili například Pavel Calta, Tonya Graves, Petr Poláček či beatboxer BeatSolčy.

Den dětské onkologie organizuje spolek HAIMA CZ ve spolupráci s Lucií Hrdličkovou a Klinikou dětské hematologie a onkologie FN Motol. Záštitu akci poskytli Evropský parlament, ministři zdravotnictví, kultury a zahraničních věcí Adam Vojtěch, Ilja Šmíd a Martin Stropnický, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová, starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký a ředitel Národního divadla Jan Burian.Den dětské onkologie navazuje na Mezinárodní den dětské onkologie, který je každoročně organizován v mnoha zemích světa. V jejím rámci probíhá i akce pod názvem LIGHT IT UP GOLD. V Den dětské onkologie byly proto v Praze nasvíceny do zlatých barev budovy Národní divadla a Tančícího domu.

V České republice si ročně vyslechne diagnózu nádorového onemocnění asi 350 dětí, což je zhruba procento všech případů. V Evropě onemocní zhoubným nádorem ročně asi 35 000 dětí a adolescentů. Nejčastější jsou akutní leukémie a nádory mozku. Podle České onkologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně je v Česku úspěšnost léčby dětských nádorů 83 procent.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě

19. října 2018 v 08:21

Pravidelný pohyb je nejlepší prevence celé řady onemocnění. Logické by tedy bylo, hýbat se co nejčastěji. Jenže opak je pravdou. Jsme stále lenivější, a je jen otázkou času, která z civilizačních nemocí nás potká. Proto je i na státu, aby sportování veřejnosti podporoval – ušetří tak spoustu peněz...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Jak si stravou neublížit? Přednáší Jiří Hotzký

19. října 2018 v 07:41

Co bychom měli jíst, aby to našemu tělo co nejvíce prospělo, a čeho bychom se naopak měli vyvarovat?

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru