Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pro děti

Den dětí v Pražské tržnici nabídne hravý i edukativní program

1. 6. 2022
V Pražské tržnici v Holešovicích se ve středu 1. června uskuteční akce Den dětí v Tržnici, v rámci kterého bude připravený rozmanitý program zahrnující architekturu, ilustraci a komiks, tvůrčí aktivity, kutilskou dílnu, workshop cirkusových disciplín, divadlo nebo koncerty. Hlavním cílem pořadatelů je připravit dětem hodnotné zážitky, skrze které se zároveň něco nového dozvědí. Informovala o tom mluvčí Tržnice Kateřina Písačková.

Hlavní část programu se odehraje v prostorné Hale 13, kde budou připraveny nejrůznější aktivity pro děti ve věku od 5 do 15 let.  Program dne je volný, je tedy možné přijít na celý den, nebo na chvíli, vyzkoušet jednu aktivitu, nebo všechny. Vstup na pilotní ročník Dne dětí v Tržnici je zdarma.  

Děti se mohou těšit na velký výběr možností z bohatého programu. Akrobati z Jatek 78 provedou děti workshopem cirkusových disciplín a zájemci o výtvarné dílny si budou moci vybrat z několika různých aktivit. Ilustrátorka Alice Slavíček například povede workshop, kde si děti budou navrhovat vlastního superhrdinu a vyzkouší si tvorbu komiksového příběhu.  

Speciální výtvarnou instalaci spojenou s workshopem, kde kromě kreslení hraje roli i světlo, povedou ilustrátoři z kolektivu DRAWetc. S Olgou Yakubovskayou, ilustrátorkou z nezávislého nakladatelství POP-PAP, si děti budou moci vyrobit vlastní hravou pohlednici nebo papírové přáníčko. 

Oblíbené nakladatelství Meander si pro dětský den v Tržnici připravilo workshop, na kterém si děti od 4 let budou moci vyrobit domeček pro oblíbené myší hrdiny Sama a Julii z knižní série Dům Myšek. S doprovodnými aktivitami se zapojí i “kreativní epicentrum” Vzletná, u jejichž stánku si děti mohou vyzkoušet stop motion animaci nebo vyrobit masku z amazonské džungle a rovnou se v ní i vyfotit v pralesním fotokoutku.  

Nejmenší děti bude jistě bavit stanoviště Smyslík Sensory play s autorskými senzorickými boxy inspirovanými Montessori pedagogikou a navrženými tak, aby přirozeně podněcovaly dětskou zvídavost a zájem o fungování světa kolem nás.

 Pro malé kutily bude v Hale 13 k dispozici kutilská dílna Kutil Junior, kde si děti pod vedením zkušených lektorů mohou vyzkoušet práci s různým nářadím a materiály, odměnou jim bude nejen radost z práce, ale i vlastnoručně vyrobená dřevěná kostka na hraní. 

Nadšenci do pokusů všeho druhu pak určitě ocení pokusnou laboratoř od laborky.cz. Téma udržitelnosti a kompostování představí dětem zábavnou formou nezisková organizace Kokoza, která popularizuje pěstování zeleně ve městech a zasazuje se o edukaci ohledně bioodpadu. V Hale 13 budou dále k vyzkoušení také houpačky a balanční pomůcky od Utukutu. 

Chybět nebudou ani deskové hry od předního distributora Asmodee – Blackfire, kteří na českém trhu dominují s oblíbenými hrami jako je Dobble, Dixit nebo Výbušná koťátka. V Hale13 budou prezentovat novou deskovou hru Medvěd WRR. 

Další program bude pro návštěvníky rozprostřen po areálu Tržnice u jednotlivých nájemců. Ve škole vaření Chefparade se děti naučí například ozdobit cupcake. Keramická dílna H13 Pottery poskytne zázemí pro výrobu keramiky, děti si budou moci z hlíny vymodelovat vlastní výrobek, případně si i vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu.

Přímo naproti keramické dílně sídlí pobočka Papelote na druhou, kde si děti v rámci workshopu budou vyrábět vlastní sešit z odpadového materiálu a vdechnout tak starému papíru nový život. 

Vzdělávání o městě a architektuře 

V rámci příprav Dne dětí programový tým Tržnice sestavil také vlastní komponovanou přednášku o městě, architektuře a vizuálním smogu pro žáky 6. a 7. tříd ZŠ, kterou po domluvě mohou žáci navštívit v malém sále Jatek 78. 

Dalším bodem programu Dne dětí bude interaktivní hravá instalace, kde si děti i dospělí mohou navrhnout vlastní městskou ulici, přičemž hra vybízí k zamyšlení nad tématem vizuálního smogu. Autory konceptu jsou experti na toto téma z magistrátu hlavního města. 

Jako každou středu, i na Den dětí se odehraje loutkové divadelní představení ve Food Truck Pointu, který se nachází v uličce hned vedle zeleninového trhu v Hale 22. Na programu je pro ten den představení Golem od studia Damúza. Den dětí se samozřejmě neobejde ani bez oblíbených pochutin nejen pro děti. 

V neorenesanční jateční burze, hned na hlavním korzu areálu, trvá také do konce června výstava vítězných návrhů architektonické soutěže na podobu veřejných prostranství areálu Pražské tržnice, v rámci níž je vystaven také model Tržnice z LEGA. Návštěvníci do modelu mohou navrhovat vlastní prvky do veřejného prostoru, fantazii se meze nekladou.  

Nabitý den pak zakončí koncertem v Hale 13 Ventolin od 19:00, před nímž zahraje Djka Anabelle. Celá akce je pro návštěvníky zdarma, některá stanoviště však budou mít své aktivity zpoplatněny drobnou částkou. Kompletní program zájemci najdou na stránkách Pražské tržnice.  

Den dětí v Tržnici 

Hala 13, od 11:00 do 21:00 

Událost na FB: https://fb.me/e/2rL8h5nKx 


Autor: Cen

Praha 14: Malování kraslic na farmářských trzích

28. března 2023 ve 13:18

Farmářské trhy v Praze 14 se příští týden ponesou v duchu Velikonoc.

Praha 2 zve na Modré Pondělí u Ludmily

28. března 2023 v 10:48

Mazanec a čaj, atrakce pro děti, velikonoční dekorace. Praha 2 zve na Modré pondělí u Ludmily. Oslavu Velikonoc zahájí starostka Alexandra Udženija v 15 hodin, v 15:15 se můžete těšit na mazanec a čaj.    

Koncert: Děti dětem

25. března 2023 v 10:25

Benefiční koncert Děti dětem v sobotu 1. dubna. V postním duchu se představí od 17 hodin v kostele sv. Petra Na Poříčí Chlapecký sbor Bruncvík. Výtěžek bude letos věnován organizaci Člověk v tísni.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

24. března 2023 v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Přivítejte jaro v parku za Staroměstskou radnicí

21. března 2023 ve 12:15

Divadla nebo kouzelník. Děti mohou přivítat jaro v parku na Staroměstském náměstí. První z pohádek bude k vidění 23. března.

Doremifa 2023 v Praze 13

20. března 2023 v 19:12

Soutěž pro všechny nadšené hudebníky a zpěváky Doremifa se koná ve čtvrtek 30. března v sále radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí.

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Letňanské Velikonoce nabídnou i program pro rodiny s dětmi

14. března 2023 v 09:55

Spolek Letňany hravě společně s radnicí Prahy 18 připravují na sobotu 1. dubna ve 14 hodin velikonoční akci s programem zaměřeným na rodiny s dětmi.

Pohádka: Divadlo Malé Čarodějnice

10. března 2023 v 18:26

Komorní muzikál pro spoustu loutek a jednu herečku na motivy knihy Otfrieda Preußlera v sobotu 11. března v 15 hodin na Plechárně.

Praha 9: Strašidelná sobota na kluzišti Střížkov

9. března 2023 v 16:51

V sobotu 11. března večer se můžete rozloučit se střížkovským kluzištěm v Parku Přátelství. Od osmnácti hodin vás čeká strašidelná atmosféra na ledě a každý, kdo této atmosféře přispěje svým outfitem, tak má vstup na led zdarma.

Říše loutek zve děti na pohádky

7. března 2023 v 06:23

Na Mariánském náměstí uvidí děti pohádky. První v sobotu, 11. března ve 14 hodin.

Pražští symfonikové a Kouzelnice hudba zvou děti do přírody

3. března 2023 v 09:06

V dalším z dětských dopoledních představení z cyklu Orchestr na dotek se Pražští symfonikové pomyslně vydají s dětmi na procházku do přírody. Jak je příroda vyjádřena v hudbě, děti objeví s průvodci Markem Němcem a Veronikou Khek Kubařovou. 

Dětský karneval pro děti v Praze 13

3. března 2023 v 08:40

Praha 13 a Klub seniorek staré Stodůlky zvou 4. března od 14 hodin na Dětský karneval.

Pro děti: Princezna čokoláda

1. března 2023 v 15:38

Půvabná, výchovná pohádka o jedné princezně, která má ráda jen sladkosti, bonbony a hlavně čokoládu. Bolí jí z toho bříško, zoubky a je bledá.

Další články
Nahoru