Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pro děti

Den dětí v Pražské tržnici nabídne hravý i edukativní program

1. 6. 2022
V Pražské tržnici v Holešovicích se ve středu 1. června uskuteční akce Den dětí v Tržnici, v rámci kterého bude připravený rozmanitý program zahrnující architekturu, ilustraci a komiks, tvůrčí aktivity, kutilskou dílnu, workshop cirkusových disciplín, divadlo nebo koncerty. Hlavním cílem pořadatelů je připravit dětem hodnotné zážitky, skrze které se zároveň něco nového dozvědí. Informovala o tom mluvčí Tržnice Kateřina Písačková.

Hlavní část programu se odehraje v prostorné Hale 13, kde budou připraveny nejrůznější aktivity pro děti ve věku od 5 do 15 let.  Program dne je volný, je tedy možné přijít na celý den, nebo na chvíli, vyzkoušet jednu aktivitu, nebo všechny. Vstup na pilotní ročník Dne dětí v Tržnici je zdarma.  

Děti se mohou těšit na velký výběr možností z bohatého programu. Akrobati z Jatek 78 provedou děti workshopem cirkusových disciplín a zájemci o výtvarné dílny si budou moci vybrat z několika různých aktivit. Ilustrátorka Alice Slavíček například povede workshop, kde si děti budou navrhovat vlastního superhrdinu a vyzkouší si tvorbu komiksového příběhu.  

Speciální výtvarnou instalaci spojenou s workshopem, kde kromě kreslení hraje roli i světlo, povedou ilustrátoři z kolektivu DRAWetc. S Olgou Yakubovskayou, ilustrátorkou z nezávislého nakladatelství POP-PAP, si děti budou moci vyrobit vlastní hravou pohlednici nebo papírové přáníčko. 

Oblíbené nakladatelství Meander si pro dětský den v Tržnici připravilo workshop, na kterém si děti od 4 let budou moci vyrobit domeček pro oblíbené myší hrdiny Sama a Julii z knižní série Dům Myšek. S doprovodnými aktivitami se zapojí i “kreativní epicentrum” Vzletná, u jejichž stánku si děti mohou vyzkoušet stop motion animaci nebo vyrobit masku z amazonské džungle a rovnou se v ní i vyfotit v pralesním fotokoutku.  

Nejmenší děti bude jistě bavit stanoviště Smyslík Sensory play s autorskými senzorickými boxy inspirovanými Montessori pedagogikou a navrženými tak, aby přirozeně podněcovaly dětskou zvídavost a zájem o fungování světa kolem nás.

 Pro malé kutily bude v Hale 13 k dispozici kutilská dílna Kutil Junior, kde si děti pod vedením zkušených lektorů mohou vyzkoušet práci s různým nářadím a materiály, odměnou jim bude nejen radost z práce, ale i vlastnoručně vyrobená dřevěná kostka na hraní. 

Nadšenci do pokusů všeho druhu pak určitě ocení pokusnou laboratoř od laborky.cz. Téma udržitelnosti a kompostování představí dětem zábavnou formou nezisková organizace Kokoza, která popularizuje pěstování zeleně ve městech a zasazuje se o edukaci ohledně bioodpadu. V Hale 13 budou dále k vyzkoušení také houpačky a balanční pomůcky od Utukutu. 

Chybět nebudou ani deskové hry od předního distributora Asmodee – Blackfire, kteří na českém trhu dominují s oblíbenými hrami jako je Dobble, Dixit nebo Výbušná koťátka. V Hale13 budou prezentovat novou deskovou hru Medvěd WRR. 

Další program bude pro návštěvníky rozprostřen po areálu Tržnice u jednotlivých nájemců. Ve škole vaření Chefparade se děti naučí například ozdobit cupcake. Keramická dílna H13 Pottery poskytne zázemí pro výrobu keramiky, děti si budou moci z hlíny vymodelovat vlastní výrobek, případně si i vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu.

Přímo naproti keramické dílně sídlí pobočka Papelote na druhou, kde si děti v rámci workshopu budou vyrábět vlastní sešit z odpadového materiálu a vdechnout tak starému papíru nový život. 

Vzdělávání o městě a architektuře 

V rámci příprav Dne dětí programový tým Tržnice sestavil také vlastní komponovanou přednášku o městě, architektuře a vizuálním smogu pro žáky 6. a 7. tříd ZŠ, kterou po domluvě mohou žáci navštívit v malém sále Jatek 78. 

Dalším bodem programu Dne dětí bude interaktivní hravá instalace, kde si děti i dospělí mohou navrhnout vlastní městskou ulici, přičemž hra vybízí k zamyšlení nad tématem vizuálního smogu. Autory konceptu jsou experti na toto téma z magistrátu hlavního města. 

Jako každou středu, i na Den dětí se odehraje loutkové divadelní představení ve Food Truck Pointu, který se nachází v uličce hned vedle zeleninového trhu v Hale 22. Na programu je pro ten den představení Golem od studia Damúza. Den dětí se samozřejmě neobejde ani bez oblíbených pochutin nejen pro děti. 

V neorenesanční jateční burze, hned na hlavním korzu areálu, trvá také do konce června výstava vítězných návrhů architektonické soutěže na podobu veřejných prostranství areálu Pražské tržnice, v rámci níž je vystaven také model Tržnice z LEGA. Návštěvníci do modelu mohou navrhovat vlastní prvky do veřejného prostoru, fantazii se meze nekladou.  

Nabitý den pak zakončí koncertem v Hale 13 Ventolin od 19:00, před nímž zahraje Djka Anabelle. Celá akce je pro návštěvníky zdarma, některá stanoviště však budou mít své aktivity zpoplatněny drobnou částkou. Kompletní program zájemci najdou na stránkách Pražské tržnice.  

Den dětí v Tržnici 

Hala 13, od 11:00 do 21:00 

Událost na FB: https://fb.me/e/2rL8h5nKx 


Autor: Cen

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Rozloučení se školou

20. června 2022 v 06:31

V Sacre Coeur čeká v neděli 26. června na děti spousta atrakcí, vodní skluzavka v mega velikosti, megaterč, mega basket koš, fotbalová aréna, skákací hrad, bumper ball a občerstvení.

Pohádka Na Dvorečku: Zvířátka a medvěd

19. června 2022 ve 21:06

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná tradičně v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Baráčnické vítání léta na Veronském náměstí

16. června 2022 ve 20:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. Přehlídka tanečních a pěveckých souborů Prahy 15 spolu s atrakcemi pro děti a občerstvením se koná na Veronském náměstí.

Den dětí z Ukrajiny

16. června 2022 v 08:23

Nadace Pražské děti ve spolupráci s radnicí Prahy 1 a Nadačním fondem Děti Ukrajiny zvou na Den dětí z Ukrajiny.

Petrská Traťovka

16. června 2022 v 08:12

Zábavná hra se stanovišti v pátek 16. června.

Dětský den - 110 let SK Motorlet

16. června 2022 v 06:19

Dětský den u příležitosti oslav 110 let od založení klubu SK Motorlet se koná v soboru 18. června od 13 do 21 hodin na fotbalovém hřišti v Butovické 35, Praha 5.

Zahradní slavnost v Praze 11

12. června 2022 ve 20:43

Zahradní slavnost se koná ve čtvrtek 16. června od 14 hodin v Komunitní centrum Filipovka v Praze 11.

Pohádka Na Dvorečku v Praze 9

12. června 2022 v 11:00

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná tradičně v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Dětské odpoledne v Parku u Čeňku

10. června 2022 ve 21:58

Dětské odpoledne pod Plechárnou v neděli 12. června od 15 hodin.

Den s vombaty v Zoo Praha

8. června 2022 v 15:46

Nezapomenutelný den s vombaty inspirovaný výzkumem „vombatího chlapce“ Petera Johna Nicholsona se koná v sobotu 11. června od 10 do 16 hodin. 

Letná pod parou

8. června 2022 v 15:32

Díky spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku ožije již druhý víkend, 11. a 12. června, venkovní areál Národního technického muzea v duchu století páry. Především malí návštěvníci se budou moci svézt ve vagonku taženém malou lokomotivou ČKD typu B70. Lokomotiva vyrobená v roce...

Praha 4: Pohádková babička čte dětem na Novodvorské

8. června 2022 ve 12:05

Přijďte si s dětmi ve čtvrtek 9. června od 15:30 do 16:30 hodin poslechnout pohádkovou babičku do dětského oddělení knihovny na Novodvorské.

Další články
Nahoru