
Demonstrace v centru Prahy bude požadovat stanovení pravidel pro hudební sektor
25. července 2020 06:30
Iniciativa Za živou hudbu, která vznikla díky České obci hudební, připravuje demonstraci, kterou vyjadřuje nesouhlas se současnými kroky vládních institucí směrem k živé hudbě a v pondělí na Staroměstském náměstí chce nabídnout další možnost řešení krize v hudebním sektoru.
„Kritická situace na hudební scéně v posledních dnech eskaluje a bez jasných podmínek hrozí kolapsem. Hudební sektor přišel kvůli opatřením proti koronaviru jako první o práci a dodnes nevidí světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek. Je potřeba nastavit srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu,“ uvedla za organizátory Markéta Koloničná.
Cílem iniciativy je přijmout srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu. „Jako první jsme přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru a dodnes nevidíme světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek. Vláda omezila naši svobodu podnikání a možnost pracovat a nemá se k tomu, aby tuto situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci a můžeme ve výčtu pokračovat," píší organizátoři ve veřejném dopise zaslaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Vláda podle iniciativy omezila svobodu podnikání 130 000 lidí z oblasti hudby, mezi které patří umělci, autoři, dramaturgové, promotéři, festivaly, kluby a aktivity hudebního sektoru běží jen na 15 procent.„Všichni si velmi dobře uvědomujeme situaci, která tady je. Ale potřebujeme vědět, že vyhlašovaná opatření jsou na základě jasného plánu a za jasně daných parametrů. Potřebujeme jasnou odpověď, kdo tuto situaci řídí,” sdělila Jana Heřmánková, koordinátorka iniciativy Za živou hudbu.
Hudební sektor bude po vládě vyžadovat mimo jiné vytvoření jasného plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, přípravu dlouhodobého rozvolňování a případně opětovné zavádění hygienických opatření proti šíření koronaviru.
Přislíbena byla také finanční podpora pro pracovníky v oblasti kultury, mezi požadavky tak bude i co nejrychlejší spuštění programu COVID-KULTURA. Vláda 20. července program schválila programu podpory podnikatelům v kultuře, který předložila společně ministerstva průmyslu a kultury.
Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou moci z programu podpory čerpat peníze. V programu by mělo být zhruba 900 milionů korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady na zrušené či odložené akce.