dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Demolice historického domu na Václaváku opět hrozí. Bude se demonstrovat
Historickému domu v horní části Václavského náměstí již dva roky hrozí demolice. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Demolice historického domu na Václaváku opět hrozí. Bude se demonstrovat

Na světový den architektury, který připadá na 1. července, se bude demonstrovat před magistrátem. Důvod? Pražská radnice zahájila územního řízení v kauze bourání historického Kozákova domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

„Minulý protest byl úspěšný, byli jsme ujištěni, že domu už nic nehrozí, po opadnutí mediálního zájmu však pražský magistrát opět případ prosazuje k realizaci, a proto je nutné opět vyjít do ulic a kauzu připomenout,“ uvádí za Občanské sdružení Monitoring RING, které protest organizuje, Vítězslav Praks.

O historickém domu z konce devatenáctého století, který chce majitel zbourat a postavit na jeho místě prosklenou administrativní novostavbu s názvem Květinový dům, se vedou vášnivé diskuse už více než dva roky.

Proběhlo již několik demonstrací, téma rozděluje odborníky nejen na architekturu. Záměr odstranit zachovalou stavbu z památkové rezervace Unesco pobouřilo i řadu expertů na památkovou péči.

Protest proti demolici domu s číslem orientačním 47 začíná v pondělí 1. července v 18 hodin před budovou pražského magistrátu na Mariánském náměstí.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru