Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Dělníci při dostavbě Průmyslového paláce dokončují podkladovou desku
Dokončuje se podkladová deska vyhořelého křídla paláce. Foto: Jan Puci

Dělníci při dostavbě Průmyslového paláce dokončují podkladovou desku

Dělníci při opravě Průmyslového paláce na Výstavišti v pražském Bubenči dokončují výkopové práce a podkladovou desku vyhořelého křídla paláce. Hotové jsou vrty pro tepelná čerpadla a budují se kanály pro rozvody technologií. Dělníci se chystají na opravu ocelových konstrukcí. Novinářům to dnes řekli zástupci města, jeho firmy Výstaviště Praha a stavebníků. Kompletní rekonstrukce paláce začala před rokem a potrvá do roku 2025. Náklady na obnovu mají být zhruba 2,64 miliardy korun. Křídlo paláce vyhořelo v říjnu 2008.

Stroje a stavbaři dokončili vrty pro tepelná čerpadla v jámě levého křídla. V jeho první části už dělníci budují základy a ve druhé části pak dokončují podchycení základů střední haly a jejího foyer.

Západní část suterénu vstupního foyer musela být kvůli špatnému stavu odstraněna a bude znovu vystavěna. Ve střední hale směrem k vyhořelému křídlu dělníci částečně demontovali historické vitráže, které jsou kvůli požáru ve velmi špatném stavu.

Ve střední hale jsou také kompletně opravovány technologické kanály zabírající zhruba čtvrtinu plochy. „Jejich stav je kvůli dřívější technologické nekázni nevyhovující pro plánované zatížení výstavním prostorem, proto musely být jejich stropy vybourány a budou vybudovány znovu s dostatečným množstvím výztuže," řekl David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která vede konzorcium firem opravujících palác.

Souběžně vznikají v dochovaném křídle železobetonové kolektory pro budoucí propojení severní a jižní části paláce technickými rozvody. V hrubé podobě jsou z jedné třetiny hotovy části štukových fasád.

Odborníci se nyní chystají na opravu ocelové konstrukce střední haly a zachovaného křídla, jejich věžiček a hodinové věže. Při přestavbě v 50. letech 20. století byla velká část konstrukcí zakryta a dostavby jsou tak nyní vybourávány.

„Po zpřístupnění je konstrukce nahrubo otryskána a vyhodnocujeme její aktuální stav. Už nyní je jasné, že je třeba na některých místech části vyztužit, jinde zase budou přidány celé nové prvky pro zvýšení nosnosti, na které následně přivaříme nýty, abychom dodrželi původní vzhled konstrukce. Práce pak završí finální nátěr v olivově šedém odstínu," řekl Čech.

Úsilí o obnovu paláce provázely v minulosti problémy. Město se mj. soudilo o peníze z pojistky po vyhoření křídla. Pražští zastupitelé rozhodli v roce 2018 o vypsání zakázky, aby ji dnes již bývalé vedení v říjnu 2019 zrušilo, neboť byla vypsána chybně. Oprava se tak opět zpozdila.

Palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu.

V letech 1952 až 1954 komunistická vláda rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru