dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Delfíní show v Praze: dovoz zvířat do Česka nepovolujte, doporučila komise ministrovi
Delfíní show. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Delfíní show v Praze: dovoz zvířat do Česka nepovolujte, doporučila komise ministrovi

Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by měl šéf resortu Podivínský vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser. V Praze je chtěl představit v delfináriu. Přivezení zvířat ale odmítlo ministerstvo životního prostředí, prý odporuje zákonům.

Kaiser se proti rozhodnutí odvolal, případem se proto znovu zabývala rozkladová komise ministerstva. Původní verdikt podle informací ČTK potvrdila. Konečné slovo ale bude mít ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Celý projekt od začátku doprovází problémy a kontroverze. Akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo. Stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín.

Kvůli zákazu dovozu se ale show neuskutečnila, organizátoři ji nahradili představením lachtanů a želv. Záměru předvést delfíny se ale nevzdali. Stovky lidí, kteří si koupili v předstihu vstupenky, nyní požadují vrácení peněz.

Nepožádal o územní povolení pro delfinárium

Advokátka lidí před několika dny podepsala s Kaiserem dohodu, na základě které má asi stovce z nich peníze vrátit. Část peněz již údajně vyplatil. Československé cirkusy a varieté a.s. se zároveň ocitly v insolvenci, o kterou měli požádat bývalí zaměstnanci firmy.

Majitelé vstupenek se obávají, že jde o způsob, jak se zbavit odpovědnosti. Vyjádření Kaisera se ČTK nepodařilo získat. S budoucností představení to proto příliš optimisticky nevypadá.

Starosta Libuše Jiří Koubek dnes řekl, že Kaiser dosud nepožádal o územní povolení pro stavbu delfinária. Podotkl, že pokud splní všechny zákonné podmínky, povolení dostane. Od jara prý ale žádost úřad neobdržel.

Koubek nazval Kaisera před časem kvůli jeho tvrzením v médiích „mistrem slibů a velkým lhářem“. Kaiser ho prý poté zažaloval, žalobu ale podle Koubka nakonec stáhl.


Další články
Nahoru