dnes
Pondělí - oblacno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
13°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Dejte mi 30 milionů, jinak se lidé dozví, jak jste zbohatla. A že jste se přiznala ke kolaboraci
Hlavní budova Městského soudu v Praze. Foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Dejte mi 30 milionů, jinak se lidé dozví, jak jste zbohatla. A že jste se přiznala ke kolaboraci

Pražský městský soud se začne příští měsíc zabývat neobvyklým případem pokusu o vydírání, za nějž hrozí obžalovanému až 12 let vězení. Možnou výši trestu ovlivnila vysoká částka, kterou muž údajně požadoval po vydírané podnikatelce: 30 milionů korun. Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, hrozil, že pod ženiným jménem rozešle médiím a úřadům dopis obsahující doznání k trestné činnosti a ke kolaboraci její rodiny s fašisty.

Obžalovaný si podle státního zástupce domluvil loni v březnu pod záminkou přátelského setkání schůzku s bratrem ženy, kterou si vyhlédl jako oběť. V jednom z pražských hotelů bratrovi předal dokument nazvaný slovy „otevřený dopis" a formulovaný jako ženina zpověď. V podvrženém textu se podnikatelka přiznává mimo jiné k rozsáhlé trestné činnosti při privatizaci vodní elektrárny, která byla její rodině po druhé světové válce znárodněna na základě Benešových dekretů.

V dokumentu byl rovněž seznam adres, na které pachatel údajně hodlal dopis rozeslat, pokud mu podnikatelka nevyplatí 30 milionů korun. Její doznání měly obdržet obecní úřady v okolí elektrárny, ČTK, několik televizních stanic, jedno z vydavatelství celostátních deníků nebo společnost ČEZ. Hrozil také tím, že dopis vyvěsí na webu nazvaném jménem ženy a souslovím „jak jsem zbohatla".

Muž podle obžaloby vyhrožoval také dalšími kroky, které měly následovat, pokud by mu žena nezaplatila. Zmiňoval podání žaloby na neplatnost kupní smlouvy dané elektrárny a žalobu na náhradu škody způsobené státu ve výši 300 až 360 milionů korun. Tvrdil také, že dokumentaci o podvodech spáchaných při privatizaci prodá za 30 milionů blíže neztotožněným investorům, kteří pak s podnikatelkou povedou soudní pře.

Obžaloba uvádí, že nakonec nezůstalo jen u výhrůžek. Poté, co podnikatelka vyděrači odmítla vyplatit požadovanou částku, rozeslal 15 „otevřených dopisů“ stejného nebo podobného znění jejím příbuzným a několika úřadům. Podle státního zástupce si počínal v úmyslu ženu očernit u spoluobčanů, obchodních partnerů a rodinných příslušníků. „Byl si vědom, že rozesláním shora uvedených dopisů může závažně poškodit osobní, rodinné a pracovní vztahy poškozené a ztížit její společenské uplatnění," napsal žalobce.

Trestní zákoník řadí vydírání mezi trestné činy proti svobodě. Čin spáchá ten, kdo někoho nutí násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k tomu, aby něco konal, opominul či trpěl. Základní trestní sazba je šest měsíců až čtyři roky vězení. Na pět až 12 let se sazba zvedá, když pachatel vydíráním způsobí škodu velkého rozsahu nebo například těžkou újmu na zdraví.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru