dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Dejte mi 30 milionů, jinak se lidé dozví, jak jste zbohatla. A že jste se přiznala ke kolaboraci
Hlavní budova Městského soudu v Praze. Foto: Dezidor / Wikimedia Commons

Dejte mi 30 milionů, jinak se lidé dozví, jak jste zbohatla. A že jste se přiznala ke kolaboraci

Pražský městský soud se začne příští měsíc zabývat neobvyklým případem pokusu o vydírání, za nějž hrozí obžalovanému až 12 let vězení. Možnou výši trestu ovlivnila vysoká částka, kterou muž údajně požadoval po vydírané podnikatelce: 30 milionů korun. Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, hrozil, že pod ženiným jménem rozešle médiím a úřadům dopis obsahující doznání k trestné činnosti a ke kolaboraci její rodiny s fašisty.

Obžalovaný si podle státního zástupce domluvil loni v březnu pod záminkou přátelského setkání schůzku s bratrem ženy, kterou si vyhlédl jako oběť. V jednom z pražských hotelů bratrovi předal dokument nazvaný slovy „otevřený dopis" a formulovaný jako ženina zpověď. V podvrženém textu se podnikatelka přiznává mimo jiné k rozsáhlé trestné činnosti při privatizaci vodní elektrárny, která byla její rodině po druhé světové válce znárodněna na základě Benešových dekretů.

V dokumentu byl rovněž seznam adres, na které pachatel údajně hodlal dopis rozeslat, pokud mu podnikatelka nevyplatí 30 milionů korun. Její doznání měly obdržet obecní úřady v okolí elektrárny, ČTK, několik televizních stanic, jedno z vydavatelství celostátních deníků nebo společnost ČEZ. Hrozil také tím, že dopis vyvěsí na webu nazvaném jménem ženy a souslovím „jak jsem zbohatla".

Muž podle obžaloby vyhrožoval také dalšími kroky, které měly následovat, pokud by mu žena nezaplatila. Zmiňoval podání žaloby na neplatnost kupní smlouvy dané elektrárny a žalobu na náhradu škody způsobené státu ve výši 300 až 360 milionů korun. Tvrdil také, že dokumentaci o podvodech spáchaných při privatizaci prodá za 30 milionů blíže neztotožněným investorům, kteří pak s podnikatelkou povedou soudní pře.

Obžaloba uvádí, že nakonec nezůstalo jen u výhrůžek. Poté, co podnikatelka vyděrači odmítla vyplatit požadovanou částku, rozeslal 15 „otevřených dopisů“ stejného nebo podobného znění jejím příbuzným a několika úřadům. Podle státního zástupce si počínal v úmyslu ženu očernit u spoluobčanů, obchodních partnerů a rodinných příslušníků. „Byl si vědom, že rozesláním shora uvedených dopisů může závažně poškodit osobní, rodinné a pracovní vztahy poškozené a ztížit její společenské uplatnění," napsal žalobce.

Trestní zákoník řadí vydírání mezi trestné činy proti svobodě. Čin spáchá ten, kdo někoho nutí násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k tomu, aby něco konal, opominul či trpěl. Základní trestní sazba je šest měsíců až čtyři roky vězení. Na pět až 12 let se sazba zvedá, když pachatel vydíráním způsobí škodu velkého rozsahu nebo například těžkou újmu na zdraví.


Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Včera v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru