dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Dejte městským částem více peněz, vyzývají Prahu politici TOP 09
Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Foto: archiv

Dejte městským částem více peněz, vyzývají Prahu politici TOP 09

I když hlavní město dostane pro příští rok od státu více peněz, růst financí pro městské části tomu neodpovídá. Tvrdí to starostka Prahy 3 Vladislava Hujová a místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík (oba TOP 09). Zatímco město má podle TOP 09 dostat o 5,5 miliardy korun více, mezi radnice se má rozdělit navíc pouze 200 milionů. Radnice dostávají od magistrátu paušální částku na jednoho obyvatele, jejíž minimální hodnota se má příští rok zvýšit o stokorunu na hodnotu 3000 korun. Zároveň dostávají určitou sumu na žáka na provoz základních a mateřských škol. Podle magistrátu jde o účelovou interpretaci.

„Prostředky, které Praha dostává od státu prostřednictvím ministerstva financí, nejsou dále proporcionálně poskytovány na jednotlivé městské části. Veškerá navýšení tolik potřebných financí od státu zůstávají bezdůvodně na magistrátu," uvedla Hujová.

Navýšení peněz pro Prahu souvisí s novelou zákona, která přiznává obcím větší procento z vybrané DPH. Zároveň se zvyšuje částka, kterou obce dostanou na žáky základních a mateřských škol.

Podle Vaculíka peníze z daňových výnosů pro Prahu od roku 2015 stouply v přepočtu na jednoho obyvatele z 37 000 na předpokládaných 46 000 v roce 2018. Peníze pro větší městské části přitom průměrně stouply z 2900 na 3000 a pro menší z 5000 na 5500. Podobná je situace u příspěvku na žáka, kde peníze pro Prahu stouply z 8246 na 13 734 korun a pro městské části z 1360 na 2000.

Podle vedoucího kanceláře náměstkyně primátorky pro finance Jana Plačka jde ze strany politiků TOP 09 o zavádějící argumentaci. „Vedení městských částí by si mělo bez ohledu na politickou příslušnost uvědomovat, že jsou součástí jedné obce – hlavního města Prahy," sdělil ČTK.

Z toho vyplývá, že na rozdíl od jiných obcí mají městské části velkou část služeb hrazenu z centrálního rozpočtu, jmenovitě například MHD, svoz a likvidaci odpadu či městskou policii. Stejně tak magistrát financuje investice do infrastruktury či úprav veřejného prostoru. Navíc podle Ptáčka mohou radnice žádat o účelové dotace a Praha takto letos rozdělila více než tři miliardy korun.

„To, že městské části na jedné straně ,bezplatně' konzumují služby a investice hrazené z centrálního rozpočtu a na druhé straně se snaží chovat jako samostatné obce, je velmi pokrytecké," dodal Plaček.

Podle Vaculíka magistrát letos dostane od státu více peněz i na pokrytí zvýšení platů úředníků, které se od listopadu zvedají o deset procent. V Praze 6 to podle místostarosty znamená navýšení výdajů pro rok 2018 o zhruba deset milionů korun a vedení města to při rozpočtování nijak nebere v úvahu.

Ptáček k tomu uvedl, že ministerstvo financí veřejné správě výdaje spojené se zvýšením mezd nijak nekompenzuje. Právě tyto náklady jsou podle něj jedním z důvodů, proč i pro další rok magistrát peníze pro městské části navýší.

O zvýšení příspěvku na obyvatele požádal magistrát letos v červnu také sněm všech pražských starostů. Minimální příspěvek se má podle radnic zvýšit na 3300 korun a maximální na 6000. Příspěvek na jednoho žáka by pak měl být 2500 korun.

Praha má celkem 57 městských částí, 22 z nich je označeno číslem. Některé z nich, konkrétně Praha 4, Praha 10 či Praha 6, mají více než 100 000 obyvatel. V nejmenších žije jen několik set lidí. Podle návrhu rozpočtu Prahy na příští rok mají místní radnice dostat dohromady asi 4,44 miliardy korun. Na letošek dostaly 4,24 miliardy. V letošním roce Praha hospodařila s příjmy 47,2 miliardy korun.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Další články
Nahoru