dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Pojmenujte bubenečské náměstí u ruské ambasády po kritikovi Putina, vyzývají
Vladimir Putin na karnevalovém průvodu v Praze. Foto: archiv

Pojmenujte bubenečské náměstí u ruské ambasády po kritikovi Putina, vyzývají

Včera, v den výročí vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, byla spuštěna petice, která vyzývá k přejmenování náměstí před ruskou ambasádou v Praze na Němcovovu památku. Stalo se tak v rámci pochodu připomínajícího rok od této dosud neobjasněné vraždy spáchané v těsné blízkosti Kremlu.

Vražda Borise Němcova, předního ruského opozičního politika a hlasitého kritika Vladimíra Putina, doposud nebyla objasněna. Přestože hlavní vyšetřovatel tvrdí, že vraždu spáchala skupina čečenských pachatelů, obvinění tvrdí, že doznání byla vynucena mučením.

Nově vzniklá petice vyzývá k tomu, aby se náměstí Pod Kaštany v pražské čtvrti Bubeneč, přejmenovalo na náměstí Borise Němcova. Včera byla na závěr smutečního průvodu, který půjde z Palachova náměstí v Praze na náměstí Pod Kaštany představena maketa cedule s názvem Náměstí Borise Němcova.

cedule-ulice-nemcov-nahled „Návrh přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků. Má být také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě,” uvedl František Nejedlý, jeden z iniciátorů petice.

Petice bude po shromáždění relevantího počtu podpisů předána místopisné komisi a radním hlavního města Prahy. Zájemci ji mohou podepsat na stránce www.borisnemcov.cz či na facebookobém profilu „Náměstí Borise Němcova”.

Text petice:

Novodobá historie České republiky je díky tradici započaté prezidentem Václavem Havlem pevně spojena s myšlenkou podpory a prosazování demokracie a lidských práv ve světě. Tato myšlenka musí znamenat i dnes mít odvahu podporovat odvážné.

Podporovat ty, kteří se nebojí postavit se hlasitě proti zvůli autoritativním a nedemokratickým samovládcům a režimům. Podporovat ty, kteří se nebojí riskovat své vlastní blaho, nebo dokonce svůj vlastní život, v zápase o svobodu a demokracii. Na ně nesmíme jako demokraté zapomínat ani za života, ani ve smrti.

boris-nemcov-wikimedia-commons-nahled

Boris Němcov

Je to přesně rok od vraždy Borise Němcova. Jeho osud se stal jak symbolem boje za demokracii v Rusku, tak symbolem ohavnosti Putinova autoritářského režimu. Jako občané České republiky se domníváme, že je na místě, aby naše země a její hlavní město vyjádřily úctu Borisi Němcovovi a čest jeho památce.

Stejně tak je v tento den na místě připomenout současnému Putinovu režimu, že podporu svobody, demokracie a lidských práv ve světě – a tedy i v Rusku – myslíme stále vážně.

Proto my, níže podepsaní občané a občanky České republiky žádáme Radu hlavního města Prahy, aby zahájila relevantní řízení a jako trvalý symbol podpory demokracie a lidských práv ve světě přejmenovala náměstí Pod kaštany v pražské čtvrti Bubeneč na náměstí Borise Němcova.


Další články
Nahoru