dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Dědictví Karla Velikého představuje nové výstava na Pražském hradě
Na výstavu lze zajít až do poloviny října. Foto: kulturanahrade.cz

Dědictví Karla Velikého představuje nové výstava na Pražském hradě

Na Pražské hradě dnes začíná putovní výstava „Dědictví Karla Velikého". Po belgickém Ename a italské Ravenně přichází v podobě přepracované pro českého návštěvníka. Představuje dobu raného středověku jako období, jehož interpretace jsou v Evropě dodnes významnými podněty v tvorbě lokálních i národních identit.

Výstava chce návštěvníka vtáhnout nejen do hledání toho, co máme v Evropě společné či rozdílné a v čem nás může tato etapa dnes inspirovat, ale i přivést k zamyšlení, jak různě můžeme na historii pohlížet.

Na pražskou podobu výstavy přijedou exponáty z partnerských zemí projektu  Nizozemí, Belgie, Německa, Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Itálie. Vedle toho zde jsou poprvé vystaveny významné památky z českých sbírek včetně úplného představení nově zrestaurovaných nálezů z unikátního pohřebiště v Lumbeho zahradě na Pražském hradě.

Karel Veliký dokončil nové sjednocovací procesy, ke kterým v Evropě došlo po rozpadu Římské říše a nastalo období, které je označované jako karolinská a otonská renesance. Charakteristický je pro něj ekonomický, umělecký a intelektuální rozmachem.

Výstava začíná dnes a potrvá do 14. října. Otevřena je od 10 do 17 hodin.


Další články
Nahoru