dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Dědicem bude Praha! Metropoli byly odkázány peníze, chata, náhrobek, městské části Masaryk
Zoologické zahradě v Praze byla věnována celkem čtyři dědictví v podobě nemovitostí, podílů na nemovitostech a podílových listů fondů. Foto: archiv Ropid

Dědicem bude Praha! Metropoli byly odkázány peníze, chata, náhrobek, městské části Masaryk

Jiří Bartošek z Libně, který nedávno zemřel, odkázal veškeré dědictví Praze. Na jeho výslovné přání připadne Jedličkovu ústavu, školce a školám v Praze 2. Jiní lidé zase přes město odkázali peníze například ZOO. Praha 3 formou daru dostala plastiky zemřelého sochaře Antonína Kalvody, na jedné je T. G. Masaryk.

Dědicem veškerého majetku ustavil Jiří Bartošek hlavní město Prahu. Přál si, aby hospodaření s tímto majetkem náleželo příspěvkové organizaci Jedličkův ústav a mateřské, základní a střední škole, se sídlem V Pevnosti Praha 2. Pražští zastupitelé minulý týden odhlasovali, že dědictví neodmítají.

V dědictví jsou jak peníze, tak část chaty v obci ve středočeské obci Strýčkovy, automobil, hrobové místo s náhrobkem a kamennou deskou na Olšanech (nájem je proplacen do roku 2017) nebo vybavení bytu. Vše dohromady v řádu stovek tisíc korun.

Hlavní město zaplatí pouze pohledávku za nájem soukromému majiteli, který zemřelý před úmrtím již nezaplatil, přiměřené náklady spojené s pohřbem, pohledávku vůči synovci a společnosti Pražská plynárenská. To vše v hodnotě kolem 20 tisíc korun.

Dědictví ZOO, Jedličkovu ústavu, střední škole

jedlickuv-ustav-2012-nahled

Jedličkův ústav

Jsou takové případy i z minulosti? „V uplynulých letech Rada hlavního města Prahy několikrát udělovala souhlas k nabytí dědictví některým organizacím zřizovaným Hlavním městem Prahou,“ uvedl pro server Pražský patriot tiskový mluvčí pražského magistrátu Jakub Stadler. Konkrétní odkaz podle jeho slov není vždy v usnesení uveden – pouze výjimečně, většinou je v neveřejné části tisku.

A příklady? Lidé dědictvím nejraději pomáhají zvířatům, dětem, seniorům nebo lidem s postižením. Zoologické zahradě v Praze byla věnována celkem čtyři dědictví v podobě nemovitostí, podílů na nemovitostech a podílových listů fondů. Jedličkovu ústavu taktéž čtyři dědictví – 500 000 korun, byt, členský vklad v družstvu, vkladní knížky, podílové listy, hotovost a nemovitosti.

Střední škole Aloyse Klara byla přes Prahu odkázána finanční hotovost, družstevní byt a hrob. Integrovanému centru sociálních služeb Odlochovice tisíc korun, Domovu pro seniory Kobylisy 54 800 korun, Domovu pro seniory Heřmanův Městec 100 000 korun.

Praha 3 získala darem plastiky po sochaři Kalvodovi

plastika-2-masaryk-nahled

Odkázaná plastika T. G. Masaryka

Tiskový mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický uvedl, že případ, že by třetí městské části někdo něco odkázal, se nevyskytl. „Institutem dědictví se takto nic neuskutečnilo,“ řekl.

Pokud podle jeho slov někdo něco městské části věnoval, bylo to formou daru – umělecké dílo či menší finanční částky. Jako příklad uvádí dvě plastiky, které městské části věnoval syn sochaře Antonína Kalvody.

A jak je to jinde? Tiskoví mluvčí většiny radnic uvedli, že takový případ nezaznamenali. „Majetek by se stal stejně majetkem Prahy,“ řekl tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Městské části mají majetek „jen“ ve správě.

„Odbor sociální běžně vyřizuje sociální pohřby v případech, kdy zemřelý nemá žádné blízké nebo se rodina od vypravení pohřbu distancuje,“ uvedla koordinátorka pro styk s veřejností Linda Urbášková z Prahy 9. V takovém případě podle jejích slov zůstává městské části ze zákona majetek nepatrné hodnoty do dvaceti tisíc korun.


Další články
Nahoru