Dnes Neděle - skorojasno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dechberoucí krásy české vlasti. Vydejte se po stopách zdejší přírody
Historický Mikulov. Foto: mikulov.cz

Dechberoucí krásy české vlasti. Vydejte se po stopách zdejší přírody

Prodloužený víkend nebo delší týdenní dovolená. Ať už jsou vaše plány jakékoliv, je nejvyšší čas utéct z města. Připravili jsme pro vás inspiraci na cesty po Česku, díky kterým budete jednou nohou v přírodě. A abyste si je užili na maximum, dali jsme tentokrát přednost trendu slow travel a vydali se za dobrodružstvím v pojízdném hotelu na čtyřech kolech. Připraveni vyrazit?

Slow travel neboli pomalé cestování může být pro mnohé z nás úplně novým pojmem. Pravdou však zůstává, že nejde o nic nového. Je to cestování, které se nehoní za počtem najetých kilometrů nebo navštívených míst a nezajímají ho ani přeplněné rezorty a davy turistů. Prostě plyne a vychutnává si přítomnost každého okamžiku – stejně jako je tomu u čím dál populárnějšího karavaningu.

Abyste toto kouzlo zažili na vlastní kůži, připravili jsme si pro vás itinerář, který vám ukáže, co všechno nabízí naše velikostí sice malá, ale co do krásy velká Česká republika. I ta je totiž skvělým místem pro cestování na čtyřech kolech.

„Česko je skvělou destinací pro cestování obytným autem či karavanem díky své nádherné přírodě, rostoucí kvalitě kempů, malým vzdálenostem a celkové svobodě, které toto dobrodružství nabízí. Až do 20. června můžete při zapůjčení karavanu využít v Campiri akci 3+1 den zdarma,” dodává Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na sdílení obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Putujeme po Orlických horách

Okolí Orlických hor je ideální k první zastávce. Najdete tady nejen krásnou přírodu, ale také spoustu kulturních památek, půvabných vesniček s tradicemi i úchvatnou architekturu. Věděli jste, že hradům a zámkům na řece Orlici se říká Česká Loira? Putování po těchto památkách vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Například v Kostelci nad Orlicí totiž hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský. Když budete v Orlických horách, určitě nesmíte vynechat návštěvu Velké Deštné, kde je také rozhledna. Zaprvé jde o nejvyšší horu Orlických hor a zadruhé z rozhledny uvidíte na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Kralický Sněžník, a dokonce na Krkonoše a Ještěd.

Ujít byste si neměli nechat ani lokální gastronomii. Právě v Orlických horách pobývala Magdalena Dobromila Rettigová, autorka nejslavnější kuchařky české historie. Jestliže budete chtít ochutnat tradiční místní kuchyni, navštivte hostinec U Hubálků v Kostelecké Lhotě. Majitel je tu zároveň šéfkuchařem a zakládá si na používání lokálních surovin. V jídelním lístku tak najdete hlavně pokrmy podle staročeských regionálních receptů.

Na své cestě byste neměli vynechat ani Farmu pod Lipou, kde je k dostání čerstvé mléko, zákys, podmáslí, máslo, jogurty a sýry. Ochutnejte ryby z Kolowratských rybníků, ovoce ze sadů Synkov, farmářské sýry z Přímu, Lichkova či Kozoovčí vyhlídky, jablečný mošt z Podorlické sodovkárny nebo domácí chléb či koláčky z pekařství pana Reznera v Deštném. Z takových pochoutek si určitě vykouzlíte skvělé jídlo přímo ve svém karavanu. Regionální raritou jsou zde i takzvané jabkance. Placky z bramborového těsta plněné tvarohem. A proč dostaly takový název? V podorlickém kraji se bramborám tradičně říkalo jablka země.

Máme pro vás také tip na přespání. Možností, kde přenocovat svůj obytňák, je tu dostatek. Pokud vyhledáváte kempy, vyberte si například kemp Dolní Morava. Stejně jako Autokemp Orlice, Obora resort, Vodácké tábořiště Cakle, Kemp Knoflík nebo Camping Aloisov. Jestliže upřednostňujete stellplatzy, pak je vám k dispozici stellplatz rozhledna Vrbice, který je k dispozici po celý rok. Najdete ho poblíž Kostelce nad Orlicí a k dispozici je tu voda, elektřina, toaleta i wi-fi.

Karavanem za vínem nejen na otevření sklepů

Protože se koncem května otevírají vinařské sklípky po celé jižní Moravě, je to ideální čas k poznání tohoto malebného regionu. Nejen poslední květnový víkend, ale i kterékoliv jiné datum můžete vyrazit za poznáním právě tam. A obytný vůz vám zajistí ubytování, které je mnohdy vyprodané už dlouho dopředu. Den otevřených sklepů hlásí v sobotu 27. května v Bořeticích, Uherčicích nebo ve Bzenci. Ve všech obcích vás kromě ochutnávky vína čeká také doprovodný program v podobě cimbálové hudby a tance v tradičních krojích. Jižní Morava je ale mnohem víc než jen oblastí vína. Pokud si zde uděláte výlet, nesmíte minout Lednicko-Valtický areál, hrad Bítov nebo hrad Pernštejn.

Povinnou zastávku si udělejte i v Mikulově, v malebném městě obklopeném vinicemi, kde kromě stejnojmenného zámku najdete i výbornou lokální gastronomii. Základem tradičního jídelníčku Mikulovska bývala v minulosti pšeničná mouka nebo brambory. Z mouky se pekl pravý domácí chléb, vařily se knedlíky nebo se pekly oblíbené buchty. Brambory se často jedly s kysaným zelím, s mlékem nebo se z nich dělaly tašky či placky. V neděli a ve svátek bývala strava mnohem pestřejší. Na talířích se objevovalo maso, zejména husí, kachní a vepřové. Své místo v jídelníčku měla také kdysi velmi oblíbená čočka. Regionální kuchyni dnes můžete ochutnat například v Sýrárně Klimeš Mikulov, bistru Sojka&spol. nebo v restauraci Boutique Hotel Tanzberg.

Pokud hledáte místo, kam složit hlavu, nejen pro milovníky vína doporučujeme krásný romantický Stellplatz Parkń´wine u vinařství Mádl ve Velkých Bílovicích. Kromě pěkné okolní přírody tu můžete ochutnávat víno z rodinných sklípků přímo v karavanu. Oblíbené místo je lepší si zarezervovat alespoň 2 týdny předem, protože bývá velmi plno. Preferujete kemp? V tom případě je skvělou volbou Kemp Vranovská pláž, kde mají pro karavany skvělé zázemí.

Směrem na jih

Dalším koutem Česka, který stojí za poznání, je rozhodně okolí Lipna a Šumava. Lipno je oblíbené hlavně v létě, kdy jeho široká vodní hladina,mimochodem největší plocha v Čechách, nabízí široké možnosti pro odpočinek na mnoha přilehlých plážích i dostatek zázemí pro aktivní vodní sporty. Pokud vás ale více než relax láká horská turistika, navštivte horské město Železná Ruda. Díky bohaté řemeslné historii tady můžete navštívit muzeum Šumavy s expozicí o tradičních řemeslech nebo kostel Panny Marie s krásnými lustry od místních sklářů. Železná Ruda ale díky své poloze získala na oblíbenosti hlavně díky okolní přírodě, výjimečné jsou nejen ledovcová jezera na Šumavě, jako je Čertovo či Černé jezero, ale i Terčino údolí nebo Naučná stezka Povydří.

Výlet na Šumavu vám zpříjemní i skvělé gastro zážitky. Tipy na konkrétní místa pak najdete v on-line průvodci zdejší gastronomií Šumapa. Ta vám jednotlivé podniky krátce představí, přidá příběh, fotky, nabídku i cenovou relaci. Mezi ty nejoblíbenější místa k objevování zdejších specialit patří například restaurace Pípa & Vývrtka v Sušicích, Café Mráz ve Vimperku nebo penzion Panský dům ve Františkově.

Pokud chcete strávit několik dní přímo u lipenské přehrady a máte děti, pak bude tím pravým ubytováním Camping Lipno Modřín s plážemi a animačním programem. V případě, že máte raději klidnější kempy, zvolte třeba Camping Chvalsiny. Koupat se tu dá v rybníce nebo v koupališti se slanou vodou. Malebný Český Krumlov je odsud navíc co by kamenem dohodil.


Autor: TZ, red

Nový koncept programů pro Pražany nabídne tematické workshopy, kvízy i netradiční vycházky

1. února 2024 v 07:40

Oficiální průvodcovské služby Prahy a vzdělávací aktivity pod hlavičkou Pragensia viva zavádí nový systém plánování programu pro veřejnost. Každé tři měsíce obmění stěžejní téma, které promítne do všech svých aktivit od vlastivědných vycházek, přednášek až po workshopy. Cílem je představit Prahu...

Letiště Praha ocenilo nejlepší aerolinky za loňský rok

29. ledna 2024 v 07:05

Letiště Praha již potřetí ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul Nejvíce rozvíjející se dopravce získala nízkonákladová společnost Ryanair. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz byla společnost Finnair. Titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce získala aerolinka easyJet....

Obytkou až pod sjezdovku. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete nocovat hned u svahu

15. ledna 2024 v 06:13

Ještě před několika lety byla dovolená s obytkou doménou výhradně letních měsíců. To už teď ale zdaleka neplatí. Z dat společnosti Campiri vyplývá, že zájem o karavaning roste během celého roku, a to včetně zimy. Lidé se v obytných vozech totiž naučili trávit také lyžařské dovolené. Na tento trend...

Stávka na německé železnici omezí i vlaky z Prahy

9. ledna 2024 v 09:50

V Německu vyhlásil odborový svaz strojvedoucích (GDL) stávku, která bude trvat od 10. ledna, 2:00 hod. až do 12. ledna 18:00 hod. V této době budou platit omezení zejména u vlaků linky EC Praha – Berlin / Hamburg / Kiel / Flensbuburg, vlaků linky Cheb – Marktredwitz. Noční vlaky budou omezeny...

Do Prahy by mělo na konec roku zamířit 90 000 turistů

31. prosince 2023 v 06:51

V závěru roku by do Česka měly podle odhadů přicestovat desítky až stovky tisíc turistů. Velká část turistů zamíří na konci roku tradičně do Prahy. Podle odhadu městské firmy Prague City Tourism (PCT) během adventu dorazilo do hlavního města na 650 000 turistů. „Na silvestra odhadujeme, že přijede...

Silvestr omezí dopravu, Nový rok vlaky posílí

30. prosince 2023 v 08:04

Oslava příchodu nového roku 2024 znamená menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách a na Nový rok se vlaky rozjedou o něco později, než v obvyklý sváteční den. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne již bude ve...

Další články
Nahoru