Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty
Dnešní podoba obchodního domu z osmdesátých let. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty

U stanice metra Budějovická na lince metra C byl před devětatřiceti lety otevřen Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury (DBK) vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1972, souběžně probíhala výstavba stanice Budějovická na první lince metra. Dům byl dokončen a zprovozněn až o devět let později. Jednou z příčin dlouhého trvání výstavby byl fakt, že investorem projektu se stal státní podnik Nábytek, který zastřešoval prodej nábytku ve vlastní maloobchodní síti na celém území republiky. O výstavbu obchodních domů Máj či Kotva se staralo ministerstvo vnitřního obchodu, takže šlo vše rychleji. Za zdržením stály i nedostatky v socialistické výstavbě.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „Dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. Díky neobvyklé podobě prvního loga část zákazníků překřtila DBK na OLLOK.

Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil DBK díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Ambicí bylo nabídnout výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce se objevovalo i zboží z dovozu. Dům měl také nahradit malé nedostačující pražské prodejny a centralizovat nabídku.

Budova byla pojata velmi velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Interiér byl tvořen třemi základními barvami – červenou, zelenou a tmavě modrou. DBK byl prvním velkým pražským obchodním domem, který byl stavěn pouze za pomoci domácích dodavatelů, a tak se musela často hledat neobvyklá řešení – jedním z nich je například fasádní plech „Atmofix“, který vévodí budově dodnes. Tento plech byl původně vyvinutý pro stožáry vysokého napětí do extrémně chladného podněbí

Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení, podobně jako na jiných prodejních místech, poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou. I přesto, že dům zásobovaly státní podniky přednostně, dostat se třeba do pořadníku na novou kuchyň či ložnici bylo velmi náročné.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 metrů čtverečních, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině.

Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pět let, než si postavila vlastní základnu na Zličíně. Dům se následně přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě. V 90. letech bylo také dostavěno 7. patro.

Při té příležitosti se uskutečnila poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy. Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK.


Autor: Jan Puci

Praha 13 slavila Den učitelů

Dnes v 15:56

Praha 13 si každoročně připomíná Den učitelů a stejně tomu bylo i letos. V obřadní síni radnice starosta David Vodrážka spolu s místostarostkou Marcelou Plesníkovou ocenil 42 zaměstnanců základních i mateřských škol včetně Domu dětí a mládeže Stodůlky. Ocenění si převzali pamětní list, medaili...

Praha 15: Výstava pod širým nebem

Dnes v 11:31

Venkovní výstavu k 30. výročí vzniku Prahy 15 můžete vidět od 3. dubna do 20. června.

Úřad MČ Praha 14 vyhlásil výběrová řízení na pracovní pozice

Dnes v 11:06

Úřad městské části Praha 14 vyhlásil několik výběrových řízení na pracovní pozice. Aktuálně se hledá „přestupkář" odboru dopravních přestupků, referent/ka odboru dopravy (pozemní komunikace), energetický manažer/ka, vedoucí odd. realizace investičních projektů, referent/ka odboru investičního a...

Praha 9: Uklízet se bude v Klíčovských sadech

Dnes v 10:58

V rámci výzvy Ukliďme Česko organizuje Praha 9 úklid v Klíčovských sadech. Sraz je v sobotu 6. dubna 9 hodin v ulici Ke Klíčovu u Hotelu Ivka. Pro všechny budou k dispozici rukavice a pytle.

PVK:Přehled plánovaných výluk na 14. týden

Dnes v 10:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6 hledá kontrolora/kontrolorku

Dnes v 09:56

Odbor školství radnice Prahy 6 hledá kontrolora nebo kontrolorku. Náplní práce je koordinace agendy odboru školství v oblasti majetku a kontroly.

Terasy Harfa zahajují sezónu, letos s Patem a Matem

Dnes v 07:33

Terasy Harfa otevřou své brány v sobotu 29. března, kdy přivítají návštěvníky do nové jarní sezóny dnem plným velikonoční zábavy a her. 

Velikonoční festival chutí a zeleného piva

Včera v 10:34

Festival nabídne i svěží módu, šperky, design a delikatesy od 29. do 31. března před Rudolfinem. Vstup je zdarma.

Velikonoce v Zoo Praha

Včera v 08:09

Velikonoční víkend v Zoo Praha nabídne honbu za pokladem, zdarma komentované prohlídky nové expozice Gobi i exkurzi do Ptačích mokřadů, které před pár dny obydlely nejvzácnější kachny světa, působiví morčáci paranští. Oba víkendové dny se bude konat i speciální setkání u tříměsíční gorilí samičky...

Další články
Nahoru