Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty
Dnešní podoba obchodního domu z osmdesátých let. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty

U stanice metra Budějovická na lince metra C byl před devětatřiceti lety otevřen Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury (DBK) vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1972, souběžně probíhala výstavba stanice Budějovická na první lince metra. Dům byl dokončen a zprovozněn až o devět let později. Jednou z příčin dlouhého trvání výstavby byl fakt, že investorem projektu se stal státní podnik Nábytek, který zastřešoval prodej nábytku ve vlastní maloobchodní síti na celém území republiky. O výstavbu obchodních domů Máj či Kotva se staralo ministerstvo vnitřního obchodu, takže šlo vše rychleji. Za zdržením stály i nedostatky v socialistické výstavbě.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „Dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. Díky neobvyklé podobě prvního loga část zákazníků překřtila DBK na OLLOK.

Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil DBK díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Ambicí bylo nabídnout výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce se objevovalo i zboží z dovozu. Dům měl také nahradit malé nedostačující pražské prodejny a centralizovat nabídku.

Budova byla pojata velmi velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Interiér byl tvořen třemi základními barvami – červenou, zelenou a tmavě modrou. DBK byl prvním velkým pražským obchodním domem, který byl stavěn pouze za pomoci domácích dodavatelů, a tak se musela často hledat neobvyklá řešení – jedním z nich je například fasádní plech „Atmofix“, který vévodí budově dodnes. Tento plech byl původně vyvinutý pro stožáry vysokého napětí do extrémně chladného podněbí

Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení, podobně jako na jiných prodejních místech, poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou. I přesto, že dům zásobovaly státní podniky přednostně, dostat se třeba do pořadníku na novou kuchyň či ložnici bylo velmi náročné.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 metrů čtverečních, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině.

Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pět let, než si postavila vlastní základnu na Zličíně. Dům se následně přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě. V 90. letech bylo také dostavěno 7. patro.

Při té příležitosti se uskutečnila poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy. Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK.


Praha 1: K čemu bude sloužit dům v Truhlářské ulici?

Včera v 16:40

Rekonstrukce historického domu v Truhlářské 8 se blíží ke konci.

PVK: Ve dvacátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 16:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Včera v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

12. května 2021 ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

12. května 2021 v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Tahounem spotřeby CNG jsou rozvážkové služby

8. května 2021 v 07:58

Spotřeba zemního plynu v dopravě ani v posledních měsících neklesá, naopak v některých segmentech roste. Tahounem jsou rozvážkové služby, které kvůli rok trvajícím omezením obchodů a restaurací čelí zvýšené poptávce zákazníků po online nákupech s dovážkou až domů. Právě zvýšené poptávce musely...

Další články
Nahoru