Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty
Dnešní podoba obchodního domu z osmdesátých let. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty

U stanice metra Budějovická na lince metra C byl před devětatřiceti lety otevřen Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury (DBK) vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1972, souběžně probíhala výstavba stanice Budějovická na první lince metra. Dům byl dokončen a zprovozněn až o devět let později. Jednou z příčin dlouhého trvání výstavby byl fakt, že investorem projektu se stal státní podnik Nábytek, který zastřešoval prodej nábytku ve vlastní maloobchodní síti na celém území republiky. O výstavbu obchodních domů Máj či Kotva se staralo ministerstvo vnitřního obchodu, takže šlo vše rychleji. Za zdržením stály i nedostatky v socialistické výstavbě.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „Dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. Díky neobvyklé podobě prvního loga část zákazníků překřtila DBK na OLLOK.

Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil DBK díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Ambicí bylo nabídnout výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce se objevovalo i zboží z dovozu. Dům měl také nahradit malé nedostačující pražské prodejny a centralizovat nabídku.

Budova byla pojata velmi velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Interiér byl tvořen třemi základními barvami – červenou, zelenou a tmavě modrou. DBK byl prvním velkým pražským obchodním domem, který byl stavěn pouze za pomoci domácích dodavatelů, a tak se musela často hledat neobvyklá řešení – jedním z nich je například fasádní plech „Atmofix“, který vévodí budově dodnes. Tento plech byl původně vyvinutý pro stožáry vysokého napětí do extrémně chladného podněbí

Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení, podobně jako na jiných prodejních místech, poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou. I přesto, že dům zásobovaly státní podniky přednostně, dostat se třeba do pořadníku na novou kuchyň či ložnici bylo velmi náročné.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 metrů čtverečních, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině.

Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pět let, než si postavila vlastní základnu na Zličíně. Dům se následně přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě. V 90. letech bylo také dostavěno 7. patro.

Při té příležitosti se uskutečnila poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy. Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK.


Autor: Jan Puci

Praha 14 píše kroniku

Včera ve 13:13

Přestože městské části Praha 14 bude teprve 27 let, historie jejího území sahá do podstatně vzdálenější minulosti.

Kde do konce října nepoteče voda

Včera v 10:31

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Psí hřiště Opatovská je uzavřeno

Včera v 08:38

Praha 11 upozorňuje na uzavření psího hřiště v Opatovské ulici od středy 20. října.

Douglaska tisolistá bude na Vánoce ozdobena

20. října 2021 ve 20:44

Dnešní Mezinárodní den stromů si v Praze 11 připomněli vysazením douglasky tisolisté před Komunitním centrem Matky Terezy v Hájích.

Praha 4: Přispějte svým názorem k revitalizaci Branických skal

20. října 2021 v 09:53

Navštěvujete rádi Branické skály a máte nápady, jak zlepšit a zpříjemnit prostředí této jedinečné přírodní památky ve správě radnice Prahy 4? Městská část připravila anketu.

Cukrárna Astra v Perlovce zůstane

20. října 2021 v 09:12

Radní Prahy 1 včera rozhodli, že oblíbená cukrárna Astra Evy Hruškové zůstane i nadále v Perlové 8, a to do března 2026 s možností opce o dalších pět let.

Tesco vylepšilo v Praze službu online nákupy

19. října 2021 ve 23:09

V rámci online nakupování rozšiřuje Tesco závozové oblasti, doplňuje nabízený sortiment zboží a nově také nabízí doručení v den objednání. Služba je nyní k dispozici v hlavním městě.  

Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Další články
Nahoru