Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 15°C
Úterý 19. 3. 2024
Svátek má Josef
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty
Dnešní podoba obchodního domu z osmdesátých let. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty

U stanice metra Budějovická na lince metra C byl před devětatřiceti lety otevřen Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury (DBK) vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1972, souběžně probíhala výstavba stanice Budějovická na první lince metra. Dům byl dokončen a zprovozněn až o devět let později. Jednou z příčin dlouhého trvání výstavby byl fakt, že investorem projektu se stal státní podnik Nábytek, který zastřešoval prodej nábytku ve vlastní maloobchodní síti na celém území republiky. O výstavbu obchodních domů Máj či Kotva se staralo ministerstvo vnitřního obchodu, takže šlo vše rychleji. Za zdržením stály i nedostatky v socialistické výstavbě.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „Dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. Díky neobvyklé podobě prvního loga část zákazníků překřtila DBK na OLLOK.

Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil DBK díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Ambicí bylo nabídnout výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce se objevovalo i zboží z dovozu. Dům měl také nahradit malé nedostačující pražské prodejny a centralizovat nabídku.

Budova byla pojata velmi velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Interiér byl tvořen třemi základními barvami – červenou, zelenou a tmavě modrou. DBK byl prvním velkým pražským obchodním domem, který byl stavěn pouze za pomoci domácích dodavatelů, a tak se musela často hledat neobvyklá řešení – jedním z nich je například fasádní plech „Atmofix“, který vévodí budově dodnes. Tento plech byl původně vyvinutý pro stožáry vysokého napětí do extrémně chladného podněbí

Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení, podobně jako na jiných prodejních místech, poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou. I přesto, že dům zásobovaly státní podniky přednostně, dostat se třeba do pořadníku na novou kuchyň či ložnici bylo velmi náročné.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 metrů čtverečních, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině.

Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pět let, než si postavila vlastní základnu na Zličíně. Dům se následně přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě. V 90. letech bylo také dostavěno 7. patro.

Při té příležitosti se uskutečnila poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy. Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK.


Autor: Jan Puci

Pavel Mucha a Otázka času v Klubovně

Včera v 11:39

Kapela Otázka času vystoupí zítra, 19. března, od 19:30 hodin v Dejvické Klubovně. Předskokanem jí bude Pavel Mucha.

Automotive Day 2024

Včera v 10:34

Již potřetí se dejvický kampus promění v autosalon a venkovní plochu před Národní technickou knihovnou zaplní nejnovější elektromobily čtrnácti automobilek. Nově se návštěvníci mohou těšit na modely značek VW Group, BMW, Peugeot, Lexus a Tesla. Bezpochyby velkým lákadlem bude vodíková Tatra Force...

Konkursní řízení na místo ředitele/ky MŠ Revoluční

Včera v 10:24

Praha 1 vyhlásila konkursní řízení na místo nového ředitele či nové ředitelky MŠ Revoluční. Přihlášky lze podávat do 7. května.

Druhá ruka ve Vnitroblocku

Včera v 10:10

V neděli 24. března se ve Vnitroblocku od 15 hodin můžete těšit na 30 prodejců oblečení z druhé ruky i designových výrobků a vyladěný playlist.

Tanec smrti na Malostranském hřbitově

Včera v 10:02

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost. Inspirováno unikátním cyklem malovaných fresek Tanec smrti ze špitální chodby hospitálu...

Hasičský bál

Včera v 09:49

Praha 1, Hasiči Praha 1 a Malostranská beseda Klub zvou na Hasičský bál.

Praha 9: Rekonstrukce objektu U Školičky, seznamte se s projektem

Včera v 09:07

V rámci navyšování kapacit mateřských škol pracuje Praha 9 na projektu rekonstrukce objektu U Školičky. Projekt rekonstrukce počítá s maximálním možným zachováním celkové půdorysné stopy stávajícího objektu.

Pro děti: Velikonoce na Folimance

Včera v 09:03

Tradiční Velikonoce na Folimance letos proběhnou 27. března. V altánu vedle dětského hřiště budou nejen pro členy Klubu dvojka pro rodiče a děti připraveny velikonoční pohádky, dílničky a také pletení pomlázek s městskou policií.

Velikonoční sbírka potravin a hygienických potřeb Prahy 9

17. března 2024 v 09:29

Minulý rok na jaře a na podzim proběhla v Praze 9 charitativní sbírka pro potřebné rodiny s dětmi. Do těchto sbírek se zapojili zaměstnanci úřadu, obyvatelé Devítky a některé ze základních škol.

Přívoz Vyšehrad zdarma

17. března 2024 v 07:04

Den Vltavy, symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě v neděli 17. března od 9 do 16 hodin, pozve zájemce na vyhlídkovou plavbu zdarma.

Mint Market Praha jaro

17. března 2024 v 07:01

Mint Market odstartuje jarní módní sezónu v neděli 14. dubna na náplavce v Praze 2. Těšit se můžete na pestrou nabídku více než stovky tvůrců a designérů z celé České republiky, Slovenska i Ukrajiny. Mint Market je trh se svěží módou, šperky, designem a delikatesami.

Den ptactva 2024

17. března 2024 v 06:46

Předposlední březnová neděle bude v zookoutku v Malé Chuchli patřit všem opeřencům a jejich příznivcům. K příležitosti Mezinárodního dne ptactva, který se po celém světě slaví každoročně na začátku dubna, se koná zábavné ptačí odpoledne.

Další články
Nahoru