Dnes Úterý - mlha 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty
Dnešní podoba obchodního domu z osmdesátých let. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Debilák se díky své podobě stál unikátem, na vysněnou kuchyň se stály noční fronty

U stanice metra Budějovická na lince metra C byl před devětatřiceti lety otevřen Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury (DBK) vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1972, souběžně probíhala výstavba stanice Budějovická na první lince metra. Dům byl dokončen a zprovozněn až o devět let později. Jednou z příčin dlouhého trvání výstavby byl fakt, že investorem projektu se stal státní podnik Nábytek, který zastřešoval prodej nábytku ve vlastní maloobchodní síti na celém území republiky. O výstavbu obchodních domů Máj či Kotva se staralo ministerstvo vnitřního obchodu, takže šlo vše rychleji. Za zdržením stály i nedostatky v socialistické výstavbě.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „Dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. Díky neobvyklé podobě prvního loga část zákazníků překřtila DBK na OLLOK.

Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil DBK díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Ambicí bylo nabídnout výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce se objevovalo i zboží z dovozu. Dům měl také nahradit malé nedostačující pražské prodejny a centralizovat nabídku.

Budova byla pojata velmi velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Interiér byl tvořen třemi základními barvami – červenou, zelenou a tmavě modrou. DBK byl prvním velkým pražským obchodním domem, který byl stavěn pouze za pomoci domácích dodavatelů, a tak se musela často hledat neobvyklá řešení – jedním z nich je například fasádní plech „Atmofix“, který vévodí budově dodnes. Tento plech byl původně vyvinutý pro stožáry vysokého napětí do extrémně chladného podněbí

Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení, podobně jako na jiných prodejních místech, poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou. I přesto, že dům zásobovaly státní podniky přednostně, dostat se třeba do pořadníku na novou kuchyň či ložnici bylo velmi náročné.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 metrů čtverečních, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině.

Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pět let, než si postavila vlastní základnu na Zličíně. Dům se následně přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě. V 90. letech bylo také dostavěno 7. patro.

Při té příležitosti se uskutečnila poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy. Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK.


Teplo a teplá voda pro školy Prahy 13

Dnes v 07:01

Teplo a teplou vodu 34 školám a školkám v Praze 13 bude dodávat společnost Veolia.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru