dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Debilák s výkvětem socialistického nábytku slaví výročí. Na zboží se nocovalo před vchodem
V současnosti je DBK sevřen okolními stavbami. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Debilák s výkvětem socialistického nábytku slaví výročí. Na zboží se nocovalo před vchodem

Před dvaatřiceti lety, 29. května 1981, byl otevřen u stanice metra Budějovická Dům bytové kultury. V tehdejší době to byl celorepublikový unikát. Dnes je sice obklopen a svým způsobem i utopen mezi mladšími stavbami, přesto je připomínkou zajímavé architektury.

Dům bytové kultury vyprojektovala na Budějovickou pláň už na konci šedesátých let minulého století Věra Machoninová. Osobnost české moderní architektury, která stojí spolu se svým manželem Vladimírem za vznikem obchodního domu Kotva, Karlovarského hotelu Thermal a dalších známých staveb.

Dům se začal kvůli různým průtahům stavět až v roce 1971 a byl dokončen o deset let později. Na tehdy mnohem prázdnějším prostranství působil díky svému ojedinělému řešení téměř jako zjevení.

Domov, Débéká, Debilák

Dnes se již ani nechce věřit, že budova, která se nenápadně krčí ve stínu okolních vysokých staveb, byla v době svého otevření nazývána jako „dům 21. století“. Mezi veřejností se zažilo spíše označení Domov, Débéká nebo také hovorově Debilák. V těsné blízkosti měla vzniknout podobně zpracovaná stavba, která se však kvůli politickým tahanicím nakonec nerealizovala.

Na několika patrech DBK bylo v zajímavě členěném prostoru k sehnání zboží do domácnosti, především nábytek. Byl to výkvět československého nábytkářského průmyslu, v nabídce bylo i zboží z dovozu. Ve výkladní skříni moderního socialistického bydlení podobně jako na jiných prodejních místech poptávka převyšovala nabídku. Noční fronty na nedostatkové zboží zde nebyly žádnou výjimkou.

Situaci částečně řešily samosprávy zákazníků a také inovace, při kterých byly nabízeny určité druhy zboží v určité dny v týdnu. I když prodejní plocha zabírala 11 000 m2, zboží bylo vystavěno jen asi na jedné její třetině. Ve zbytku byly sklady plné nechtěného zboží, které bylo vyrobeno ve velkém množství v rámci socialistického plánovaného hospodářství.

Interiéru však nebylo možné upřít jeho unikátnost. Obchod patřil z pohledu architektury k tomu lepšímu, co v Československu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vzniklo. DBK vlastně tvoří dva domy „nalepené“ na sobě a posunuté vzájemně o půl patra, přičemž jsou vnitřně propojeny eskalátory.

IKEA, PRIOR a pak původní název

dbk-2006-nahled

Prior v DBK

Na začátku devadesátých let se do budovy nastěhovala první IKEA v České republice. Vydržela tu však jen pár let, než se dům přejmenoval na PRIOR a byl začleněn do stejnojmenné obchodní sítě.

Při té příležitosti byla provedena poměrně necitlivá rekonstrukce, během které byla bohužel zlikvidována většina originální vnitřní výbavy.

Začaly tu sídlit jednotlivé obchody, přičemž tento model zde funguje dodnes. V letech 2005 až 2007 proběhla celková rekonstrukce objektu, který již opět nese název DBK. Internetové stránky Obchodního centra DBK Budějovická jsou www.dbkpraha.cz.


Další články
Nahoru