dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Deadline My Street Films se blíží: Profíci i amatéři točí dokumenty o Praze
Výsledky soutěže budou oznámeny v druhé polovině září v kině Světozor. Foto: kinosvetozor.cz

Deadline My Street Films se blíží: Profíci i amatéři točí dokumenty o Praze

Dokument Hotel Praha, ve kterém ze střechy svého domu a v jeho okolí zachytila režisérka Linda Kallistová Jablonská bourání i reakce na zánik tohoto kontroverzního objektu komunistické strany, je dalším přírůstkem do projektu My Street Films. Ten vyzývá širokou veřejnost k natočení krátkého snímku a „připnutí" na místo vzniku na webové stránce www.mystreetfilms.cz se skutečnou mapou hlavního města.

Projekt odstartoval 20. května. V současné době je podle něj na filmové mapě 21 snímků, které mezi mnoha přihlášenými prošly přísným výběrem. „Zároveň víme o mnoho lidech, kteří přes léto točí ve svých lokalitách, aby stihli deadline zaslání do 7. září," uvedla Diana Tabakov z dokumentárního portálu DAFilms.cz, který původně britský nápad přenesl poprvé do zahraničí – z Londýna do Prahy.

Snímky zaslané do 7. září se dostanou do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 22. září v pražském kině Světozor. Vítěz získá možnost projekce a pozvání na festival Open City Docs Fest v Londýně v roce 2015, druhý v pořadí vyhraje projekci a pozvání na mezinárodní festival dokumentů v Jihlavě, třetí dostane zdarma kompletní práva k hudbě pro svůj budoucí nekomerční snímek z databáze hudebnibanka.cz, která současně nabídne pomoc s hudební dramaturgií.

Do původně londýnského projektu My Street Films se může zapojit každý bez ohledu na styl dokumentu, použitou technologii či filmařské vzdělání a dovednosti. „Například dokument nazvaný 2.0 polar, který byl natočen na jeden záběr, dokáže v jediné scéně mnohé vypovědět," uvádí Diana Tabakov jeden z příkladů již umístěných snímků.

Filmařské workshopy

Kromě hotových děl organizátoři z DAFilms.cz vybrali pět námětů, jejichž autoři je konzultují s předními dokumentaristy. Filipem Remundou (námět Řezáčovo náměstí), Ivo Bystřičanem (námět Veletržní), Vladimírem Turnerem (námět Poutače), Lindou Kallistovou Jablonskou (námět Schizofrenie) a Bohdanem Bláhovcem (námět Štěpána Psotky o rapperovi – Jak se dělá fakin mýtus).

My Street Films také nabízí několik filmařských workshopů – nejbližší 31. srpna s Bárou Kopeckou o základech střihu. „Projekt My Street Films, podpořený Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, se stal součástí kreativního partnerství Ladíme Prahu. Díky tomu jsme navázali spolupráci s mnoha dalšími pořadateli a organizacemi, které úzce spolupracují s komunitami v pražských čtvrtích. Daří se nám tak identifikovat témata, která jsou pro Pražany důležitá a která by měla být zfilmována," dodala Diana Tabakov.

Dokumenty z My Street Films budou také promítnuty během slavností Zažít město jinak 20. září, které po celé Praze zaštiťuje sdružení Auto*Mat s cílem oživit pražské ulice.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru