Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Dceřina kletba. Koho postihla, prozradí Tereza Bartošová

Dceřina kletba (399 Kč, nakladatelství Motto) je další detektivkou z pera Terezy Bartošové, autorky úspěšného Vodníka. I v tomto případě se při výběru názvu knihy inspirovala Erbenovou Kyticí. Ústřední dvojice detektivů tentokrát vyšetřuje na první pohled banální případ. Brzy se však ukáže, že má pořádně spletité kořeny, které vlastně nikdo nemá zájem rozplétat. Vydejte se tedy do Příbrami, ve které je nalezen těžce podchlazený opilec, který po pár hodinách v nemocnici umírá. Taková smrt by kriminálku mohla nechat v klidu, kdyby se ovšem dotyčný nedávno nezmínil, že mu někdo usiluje o život… Titul vychází jako e-book a audiokniha.  

dcerina-kletba „Moje rodná Příbram. Ušmudlaná, uraňácká, dávno zapomenutá. Dokonalé místo pro nenápadnou vraždu,“ libuje si autorka Tereza Bartošová, když přibližuje lokalitu, do které umístila děj svého nového detektivního románu.  

„I v poklidu ospalého maloměsta narazí geniální plán na zaryté vyšetřovatele, všetečné tetky a všemi opomíjenou, obyčejnou náhodu," upřesňuje Tereza Bartošová. Pojďte se podívat, jak se vraždí v Čechách. Bez krveprolití, za to s vynalézavostí, která vám nedá spát, dokud nedočtete poslední stránku.

Vyšetřovatelé Tomáš Vyskočil a jeho parťák Honza Richter se v knize pouštějí do vyšetřování zločinu, po jehož vyřešení nikdo netouží. Zároveň se potýkají i se soukromými problémy. Osobní příběhy a vztah hlavního vyšetřovatele Tomáše Vyskočila s jeho ženou a dalšího detektiva Honzy Richtera a jeho přítelkyně hrají v příběhu podstatnou roli. S postavami z prostředí maloměsta se tedy lze snadno identifikovat, stejně jako s jejich mentalitou.

Co čtenáři na stylu Terezy Bartošové oceňují je ji fakt, že se odklonila od stylu detektivek poslední doby, její romány nepřetékají krví a brutalitou. I tato kniha má velmi dobře vystavěný příběh i motiv. Není snadné odhadnout identitu vraha, protože kniha má hned několik uvěřitelných linií. Přestože Dceřina kletba volně navazuje na předchozí detektivku Vodník, čtenář se v ní velmi dobře zorientuje i v případě, že první knihu nečetl. Přestože je na samém konci na předešlou knihu odkaz. Ten ho spíše inspiruje k jejímu přečtení.

Detektivky stále patří mezi nejoblíbenější žánr. Dceřinu kletbu ocení zejména milovníci českých autorů a autorek, kteří rádi sledují například detektivní minisérie České televize, díla s větším přesahem. 

O autorce:

Tereza Bartošová se narodila v Příbrami. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a pracuje jako lékařka na ARO. Je matka tří úžasných dětí, miluje čokoládu, metal a turistiku. Debutovala v roce 2023 detektivním románem Klekánice, který následoval úspěšný román Vodník vydaný v nakladatelství Motto. Představila v nich sympatickou dvojici příbramských vyšetřovatelů Tomáše Vyskočila a Honzu Richtera. Dceřina kletba je třetím pokračováním detektivní série z Příbramska.

Knihu Dceřina kletba vydává nakladatelství Motto 1. 2. 2024, cena: 399 Kč. Kniha vychází i jako e-book a audiokniha. 


Autor: TZ, red

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

1. dubna 2024 v 17:44

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších...

Další články
Nahoru