dnes
Úterý - jasno
22°C
zítra
Středa - jasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
19°C
Dcera ruského cara na dlažbě. O stín před libeňským nádražím se postará 15 pavlovnií
Plocha před nádražím se dočká úprav. Foto: LHMP

Dcera ruského cara na dlažbě. O stín před libeňským nádražím se postará 15 pavlovnií

Letos na jaře bude provedena kompletní rekonstrukce dvouřadého stromořadí a zeleně u parkoviště před libeňským nádražím. Českomoravskou ulici tak brzy zkrášlí 15 nových stromů pavlovnie plstnaté a prostor rozkvete i novými výsadbami okrasných trav, cibulovin a trvalek. Stromy se postarají o stín, který zde především v horkých letních dnech chyběl.

„Původní lípy stříbrné, které ve stromořadí na tomto silně exponovaném stanovišti spíše živořily, jsme se rozhodli nahradit druhem, který by měl stresové faktory snášet lépe. Proto se od poloviny roku na tomto místě setkáte s pavlovnií plstnatou,“ sdělila mluvčí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Tento strom se širokou, vzdušnou korunou, kterému se dobře daří na slunném stanovišti, má velké plstnaté listy a výrazné modrofialové zvonkovité květy. Pochází z Číny a své druhové jméno dostal po dceři ruského cara Pavla I., Anně Pavlovně.

„Ze stávajících stromů, jsme na stanovišti ponechali čtyři nejvitálnější lípy a ostatních 15 stromových míst nově osadíme pavlovniemi,“ sdělila mluvčí.

Aby došlo k zlepšení životních podmínek stromů, budou zvětšena výsadbová místa a odstraněny nevyhovující a nevzhledné kovové míře, které sloužily k zakrytí půdy a kořenů stromů.

Ty nahradí podsadba tvořená směsí okrasných trav, trvalek a cibulovin vysazovaných do štěrku. Z okrasných trav zkrášlí část Českomoravské ulice třtina ostrokvětá a ozdobnice čínská, z trvalek například kakost, denivka či šater plnokvětý zvaný též „nevěstin závoj“ a z cibulovin se můžete těšit na ozdobné česneky a ocúny.

Stromová místa budou dále ohrazena jednoduchými vzdušnými kovovými oplůtky, aby byly rostliny chráněny proti sešlapu.

„Zároveň s úpravou stromořadí zrekonstruujeme i vegetační plochy okolo malého parkoviště u nádraží. Stávající zanedbané keřové výsadby skalníku a ptačího zobu budou nahrazeny štěrkovými záhony s kombinovanou výsadbou okrasných trav, trvalek a cibulovin,“ dodala Petra Fišerová.

Součástí obnovy bude i provedení drobných stavebních oprav u vyvýšených záhonů na severní straně parkoviště.


Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

Včera ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru